czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 22 czerwca 2020
  • wyświetleń: 1863

Czym jest pasta wybielająca?

Materiał partnera:

Pasta do zębów jest preparatem, którego główne zadanie stanowi usuwanie z powierzchni zębów i dziąseł codziennych zanieczyszczeń (głównie płytki nazębnej), co ma zapewnić nam ochronę przed próchnicą i nieświeżym oddechem. Obecnie na rynku możemy znaleźć całe mnóstwo różnego rodzaju past do zębów, które poza wypełnianiem swojego podstawowego zadania, mają chociażby funkcję remineralizującą, pomagają walczyć z krwawieniem dziąseł, czy też charakteryzują się specjalnymi, naturalnymi składami. Najpopularniejsze pozostają jednak pasty wybielające. Na czym polega ich działanie i czy rzeczywiście są w stanie skutecznie rozjaśnić nasze szkliwo?

Czym jest pasta wybielająca?


Pasty wybielające to pasty do zębów, które poza działaniem przeciwpróchniczym, mają także za zadanie rozjaśnić kolor naszego szkliwa. Zalicza się je do produktów kosmetycznych, co oznacza, że są ogólnodostępne - z łatwością możemy zakupić je bez recepty w sklepach i aptekach. Pasty wybielające posiadają w swoim składzie najczęściej specjalne drobinki ścierne, które skutecznie eliminują z powierzchni zębów barwiące osady.

Pasta wybielająca - co to takiego?Z uwagi na możliwość uszkodzenia szkliwa, z tego typu preparatów nie należy jednak korzystać dłużej niż przez pewien, wyznaczony przez producenta okres. Oprócz drobinek ściernych, w wybielających pastach do zębów często możemy znaleźć takie składniki chemiczne jak wodorowęglan sodu czy nadtlenek wodoru.

Właściwości ścierne past wybielającychMnóstwo badań przeprowadzonych na współczesnych wybielających pastach do zębów potwierdziło, że preparaty te znacznie skuteczniej niż klasyczne pasty usuwają ze szkliwa przebarwienia, i tym samym subtelnie rozjaśniają zęby. Ponadto, jeśli korzystamy z past wybielających zgodnie z zaleceniami producentów, są one w pełni bezpieczne i bezinwazyjne. Jak jednak podkreślono wyżej, produktami nie należy myć zębów dłużej niż przez wyznaczony okres. Ponadto, stomatolodzy zalecają, by po kuracji wybielającej zacząć obmywać jamę ustną pastami remineralizującymi, które pomogą odbudować zniszczone na skutek rozjaśniania szkliwa tkanki.

Warto zwrócić uwagę, że każda z dostępnych na rynku past wybielających ma swój własny, określony współczynnik ścieralności RDA. Wyznacza on, jak silne jest działanie cząsteczek ściernych pasty w czasie szczotkowania. Według stomatologów, do codziennego mycia zębów nadają się wyłącznie pasty o wskaźniku RDA nie wyższym niż 50. Produkty, które mają wskaźnik RDA w okolicach 100, powinny być stosowane okresowo, bądź też przez krótki, nakreślony przez producenta okres.

Jak wybrać odpowiednią dla siebie pastę wybielającą?Mnogość dostępnych na rynku produktów nie ułatwia wyboru odpowiedniej pasty wybielającej dla siebie. Dlatego też przed pójściem na zakupy warto skonsultować się ze swoim stomatologiem - nikt tak jak dentysta nie zna naszej jamy ustnej, i nikt tak jak on nie wie, czego jej potrzeba. Jeśli zaś nie mamy możliwości zasięgnąć porady lekarza, warto poprosić o pomoc w wyborze odpowiedniego produktu farmaceutę. Zestawienie najlepszych past wybielających znajdziemy na stronie https://denthelp.pl/blog/ranking-najlepszych-past-wybielajacych

Pamiętajmy także, aby zanim zrobimy zakupy, przeanalizować ceny poszczególnych past do zębów zarówno w różnych sklepach i drogeriach, jak i w internecie. Ceny preparatów mogą bowiem różnić się w zależności od miejsca zakupów nawet o kilka złotych.

Wybierajmy też pasty wyłącznie od sprawdzonych, rekomendowanych producentów.

Inne sposoby rozjaśniania zębówStosowanie past wybielających to oczywiście nie jedyny sposób na rozjaśnienie barwy szkliwa. Miłośnicy białego uśmiechu mogą skorzystać również z dostępnych w drogeriach specjalnych nakładek na zęby, żeli czy pasków wybielających. Wszystkie te środki zawierają znacznie większe stężenie wybielających substancji i gwarantują bardziej spektakularne efekty niż wybielające pasty. Należy jednak pamiętać, że są też odpowiednio droższe i w przypadku najsilniejszych przebarwień i tak się nie sprawdzą. Osoby chcące naprawdę efektywnie rozjaśnić szkliwo, powinny poddać się któremuś z zabiegów wybielających oferowanych w profesjonalnych gabinetach stomatologicznych. Ofertę tego typu znajdziemy na stronie https://denthelp.pl/higiena-jamy-ustnej/wybielanie-zebow

Pamiętajmy jednak, że zawsze lepiej jest zapobiegać niż leczyć, i w trosce o biały uśmiech zaleca się po prostu zmianę trybu życia na taki, który ograniczy ryzyko znacznego przebarwiania się zębów. Konieczne jest przede wszystkim porzucenie palenia, a także ograniczenie spożywania słodyczy oraz barwiących napojów, takich jak kawa, herbata czy czerwone wino. Poza myciem zębów dwa razy dziennie, należy regularnie nitkować jamę ustną i przepłukiwać ją specjalnymi płukankami.