czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

 • 23 czerwca 2020
 • wyświetleń: 895

Konto firmowe czy prywatne - które wybrać przy zakładaniu działalności gospodarczej

Materiał partnera:

Kiedy posiadanie konta firmowego jest obowiązkowe dla osób zakładających działalność gospodarczą? Czy można wykonywać transakcje biznesowe przez rachunek osobisty? Na co zwrócić szczególną uwagę, aby zminimalizować koszty związane z obsługą bankową? Czytaj dalej i poznaj odpowiedzi na te pytania!

Konto firmowe czy prywatne - które wybrać przy zakładaniu działalności gospodarczej


Konto firmowe a działalność gospodarczaObecnie raczej ciężko jest wyobrazić sobie zarządzanie płatnościami firmowymi bez konta w banku. W świetle prawa transakcje związane z prowadzeniem działalności gospodarczej muszą być wykonywane za pośrednictwem rachunku bankowego tylko w dwóch sytuacjach:

 • podczas dokonywania przelewów pomiędzy dwoma przedsiębiorstwami,
 • gdy wartość transakcji jest równa lub większa niż 15 tysięcy złotych.


Wbrew obiegowej opinii ustawodawstwo wcale nie nakłada na przedsiębiorców obowiązku by posiadać konta firmowe. Operacje finansowe wymienione wyżej mogą być równie dobrze wykonywane przez rachunek osobisty. Mimo to większość właścicieli firm deklaruje, że woli oddzielać płatności prywatne od służbowych. Takie rozwiązanie jest wygodniejsze, głównie ze względu na kwestie podatkowe. Dlaczego?

Konto firmowe a osobiste - co wybrać?Każdy przedsiębiorca, który jest czynnym podatnikiem VAT i przyjmuje lub wykonuje przelewy na kwoty powyżej 15 tys. zł brutto, powinien zadbać o to, aby jego numer konta znalazł się na tzw. białej liście. Nie jest to obligatoryjne, jednak pozwala na łatwą weryfikację kontrahentów i ma znaczenie przy rozliczaniu podatku. Zatem jeżeli jako właściciel firmy zdecydujesz się korzystać z prywatnego rachunku bankowego, powinieneś zaktualizować dane w CEIDG (jeżeli podczas rejestracji działalności nie podałeś numeru rachunku) lub zgłosić numer do Urzędu Skarbowego (w zależności od formy prowadzonej działalności).

Wtedy musisz liczyć się z tym, że w celu weryfikacji numeru konta wgląd do wykazu będą mieć wszystkie zainteresowane przedsiębiorstwa, a także organy skarbowe takie jak ZUS, czy US. Z tego względu lepiej nie mieszać finansów prywatnych ze służbowymi. Ponadto prowadząc oddzielny rachunek biznesowy wszystkie opłaty bankowe, można wliczyć w koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Dużo wygodniejszym i praktyczniejszym rozwiązaniem zdaje się więc być posiadanie dwóch oddzielnych kont: firmowego i osobistego.

Jak wybrać konto dla firmy?Banki prowadzą zaciekłą walkę o klientów biznesowych. Prześcigają się w wymyślaniu chwytliwych haseł reklamowych i kuszą brakiem opłat. Nic dziwnego, że przedsiębiorcom łatwo jest zagubić się w gąszczu różnorodnych ofert dotyczących kont dla firm. Dlatego przed dokonaniem wyboru, warto zastanowić się, jakie usługi są niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej, a z czego raczej nie będziesz korzystać. To pozwoli Ci wybrać konto, które będzie w 100% dopasowane do Twoich potrzeb i nie będzie generować niepotrzebnych kosztów. Na co zwrócić szczególną uwagę?

 • czy potrzebujesz dostępu do fizycznych oddziałów bankowych, czy wolisz większość rzeczy załatwiać przez Internet,
 • jakie warunki trzeba spełnić, aby bank nie pobierał opłat za prowadzenia konta firmowego,
 • czy przelewy do ZUS i US są darmowe,
 • jaki jest miesięczny limit darmowych transakcji - ile kosztuje wykonanie przelewu po przekroczeniu tego pułapu,
 • ile trzeba zapłacić za przelewy zagraniczne,
 • ile kosztuje wydanie karty płatniczej,
 • jak wygląda dostępność bankomatów i wpłatomatów - jaka prowizja jest pobierana za transakcje gotówkowe?


Usługi dodatkowe dla kont firmowychPrzedsiębiorcy mający konto w danej instytucji finansowej zazwyczaj mogą skorzystać na preferencyjnych warunkach z bogatej oferty usług dodatkowych. Dlatego wybierając rachunek biznesowy, warto zadać sobie kilka dodatkowych pytań. Jakie produkty finansowe mogą Cię zainteresować w perspektywie 2 - 3 lat? Czy wybrana przez Ciebie placówka je udostępnia? Jaka jest ich cena? Dobrze jest też zainteresować się, czy bank w ramach swojej oferty umożliwia dostęp do:

 • produktów oszczędnościowych np. lokat terminowych,
 • rachunków pomocniczych np. konta walutowego, oszczędnościowego, czy możliwość prowadzenia subkont,
 • kantoru internetowego,
 • preferencyjnych kredytów i leasingu,
 • usług księgowości on-line,
 • raportów na temat międzynarodowej wymiany handlowej.


PodsumowanieMoże okazać się, że prowadzenie konta firmowego jest darmowe, ale za każdą dodatkową funkcję przyjdzie Ci słono zapłacić. Jeśli w niedalekiej przyszłości planujesz skorzystać ze specjalnych usług bankowych, to warto o tym pomyśleć już na etapie wyboru rachunku rozliczeniowego. Dzięki temu możesz znacząco zminimalizować koszty prowadzenia konta i zmaksymalizować zysk, czyli osiągnąć cel, do którego dąży każda firma