czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 24 czerwca 2020
  • wyświetleń: 1875

Jak wziąć kredyt gotówkowy w dobie Covid-19?

Materiał partnera:

Kredyty gotówkowe cieszyły się popularnością przed epidemią koronawirusa, jednak w efekcie zaistniałej sytuacji zainteresowanie nimi jeszcze bardziej wzrosło. Część osób woli zakupy na raty niż jednorazowe uszczuplenie domowego budżetu o większą kwotę. W dobie niepewnej sytuacji gospodarczej i ekonomicznej zakupy na raty stają się jeszcze bardziej pożądanym rozwiązaniem.

Linkhouse


1. Jak Covid-19 wpłynął na rynek kredytów gotówkowych?
2. Kredyt gotówkowy: jak go dostać?

Jak Covid-19 wpłynął na rynek kredytów gotówkowych?Ranking kredytów gotówkowych wyraźnie wskazuje na zmianę sytuacji w porównaniu z tą sprzed 2-3 miesięcy. Dla kredytobiorców to z jednej strony bardzo dobra wiadomość, ponieważ koszty kredytów (i to właściwie każdego typu) radykalnie się zmniejszyły. Jak to możliwe? W wyniku wprowadzenia regulacji związanych z ustawą o zapobieganiu skutkom epidemii (tzw. tarcza antykryzysowa) oraz zmniejszeniu przez Narodowy Bank Polski stóp procentowych zmniejszyło się oprocentowanie kredytów długo- i krótkoterminowych. Dla klienta końcowego oznacza to niższą miesięczną ratę kredytu, jak również mniejsze koszty całego zadłużenia. Niestety jest jednak również negatywna strona tego procesu. Niższe oprocentowanie w połączeniu ze zwiększonym ryzykiem niewypłacalności części klientów powoduje obniżenie rentowności kredytów i pożyczek. Banki i firmy pozabankowe zostały więc niejako zmuszone do reakcji na zaistniałą sytuację. Reakcją okazało się podwyższenie progu przyznawalności kredytu, zwiększenie wymagań i bardziej restrykcyjna ocena wniosków. Obecnie coraz trudniej o pożyczkę bez udokumentowanych dochodów, znacznie mniej liczą się inne formy dochodu niż umowa o pracę, zmienia się także próg dochodowy. Coraz częściej chwilówkę przyznaje się w wysokości nie większej niż 50% dochodu, a rata miesięczna w kredytach na raty nie może być większa niż 30% dochodu. To niestety znacznie ogranicza krąg osób, które mogą liczyć na pozytywną decyzję kredytową.

Kredyt gotówkowy: jak go dostać?

Kalkulator kredytowy to z pewnością narzędzie, od którego warto zacząć poszukiwania kredytu. Warto bowiem zorientować się na samym początku, jak w obecnych warunkach prezentuje się twoja zdolność kredytowa. W wyniku zmian na rynku usług finansowych mogła ona bowiem ulec zmianie. Kalkulator podpowie zaś, na jak wysoki kredyt można liczyć przy danych dochodach. W ten sam sposób można się dowiedzieć także o jakiej wysokości raty mowa, o jakich kosztach całościowych kredytu. To wszystko pozwala lepiej odnaleźć się w tej nieco zmienionej jednak rzeczywistości finansowej. Oczywiście warto przejrzeć także kilka rankingów kredytów gotówkowych, które podpowiedzą, kto obecnie na rynku dysponuje najciekawszymi rozwiązaniami. Nie warto decydować się na pierwszą lepszą ofertę bez zaznajomienia się z tym, co konkurencja ma do zaproponowania.

Przygotowując się do wzięcia kredytu gotówkowego, czy to na wakacje czy też na zakup sprzętu AGD albo remont mieszkania, warto krytycznym okiem spojrzeć na własny budżet i możliwości finansowe. Przede wszystkim należy z dystansem ocenić możliwość regularnego i terminowego spłacania rat określonej wysokości. Oczywiście trudno jest dzisiaj przewidzieć, jak sytuacja finansowa będzie wyglądała za pół roku, ale w miarę obiektywnie należy spróbować ocenić własną zdolność finansową. Przy okazji warto zatroszczyć się o spłatę innych zobowiązań (jeśli są), uregulowanie ewentualnych przeterminowanych zadłużeń - to wszystko również będzie w istotny sposób wpływało na ocenę wniosku kredytowego. Na specjalną pobłażliwość ze strony analityków finansowych obecnie nie ma co liczyć.