Wiadomości

  • 1 lipca 2020
  • 6 lipca 2020
  • wyświetleń: 8489

Mija 40 lat od utworzenia komunikacji miejskiej w gminie

1 lipca mija dokładnie 40 lat od powstania w Czechowicach-Dziedzicach komunikacji miejskiej. To właśnie tego dnia w 1980 roku, na mocy Zarządzenia Wewnętrznego Dyrektora Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Katowicach, utworzono najmłodszą spośród jednostek terenowych przedsiębiorstwa, Oddział Autobusowy w Czechowicach-Dziedzicach (oznaczony skrótowo jako OACz).

Mija 40 lat od utworzenia komunikacji miejskiej w gminie
Mija 40 lat od utworzenia komunikacji miejskiej w gminie · fot. PKM Czechowice-Dziedzice


Nowa jednostka podlegała bezpośrednio zakładowi WPK nr 7 w Tychach. Nowoutworzony zakład był najmłodszą jednostką Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Katowicach, podlegającą bezpośrednio macierzystej zajezdni w Tychach. Siedzibę firmy i pierwszą zajezdnię zlokalizowano na terenie ulicy 1 Maja (aktualnie ulica Legionów 85).

Zajezdnia posiadała 1 kanał naprawczy i zatrudniała 37 pracowników (w tym 15 kierowców). Oddział Autobusowy w Czechowicach-Dziedzicach posiadał początkowo 9, otrzymanych od WPK autobusów (z czego 6 znajdowało się w ruchu w dzień roboczy) i obsługiwał trzy linie komunikacyjne (o numerach od 1 do 3), które docierały do Ochodzy, Świerkowic i Czechowic Górnych. Jesienią uruchomione zostało kolejne połączenie relacji Żebracz - Zakłady Mięsne, obsługiwane Jelczem 043, popularnie zwanym "ogórkiem".

mp / czecho.pl

źródło: PKM Czechowice-Dziedzice

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Historyczne ciekawostki

Odkurzamy stare zdjęcia i niezwykłe historie mieszkańców Czechowic-Dziedzic oraz okolicznych miejscowości sprzed lat. Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj