czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 6 lipca 2020
  • wyświetleń: 1741

290 testów w 12 godzin. Nowoczesny sprzęt w Szpitalu Wojewódzkim

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Koronawirus" podaj

Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej zamówił urządzenie GeneXpert 16. To jeden z najnowocześniejszych instrumentów do szybkiej diagnostyki wirusów w tym m.in. SARS -CoV-2. Modułowy aparat z komputerem stacjonarnym umożliwia przebadanie w ciągu 40 minut 16 próbek.

Reklama

szpital wojewódzki
fot. bielsko.info


Łukasz Matlakiewicz, z-ca dyrektora ds. administracyjno-technicznych Szpitala Wojewódzkiego poinformował, że urządzenie kosztowało prawie 700 tysięcy złotych. Pieniądze na ten cel przekazał samorząd Województwa Śląskiego. Aparat wyprodukowany został w USA. W Zakładzie Diagnostyki Laboratoryjnej Szpitala Wojewódzkiego zamontowany zostanie w sierpniu.

Anna Bajorska, szefowa Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej Szpitala Wojewódzkiego wyjaśniła, że w ciągu 12 godzin można będzie wykonać 290 testów. - Znacznie skróci się czas od momentu pobrania materiału genetycznego do uzyskania wyniku. To pozwoli na szybsze przyjmowanie pacjentów na oddziały oraz do planowych zabiegów - powiedziała Anna Bajorska. W związku z zagrożeniem SARS -CoV-2 każdy pacjent, nim zostanie przyjęty do Szpitala Wojewódzkiego, ma wykonywany test na obecność koronawirusa. Obecnie na wynik oczekuje się kilka godzin.

Doposażenie ZDL w nowoczesny analizator pozwoli Szpitalowi Wojewódzkiemu na wykonywania testów dla okolicznych placówek medycznych, które zgłoszą taka potrzebę. Będzie można również robić wymazy osobom prywatnym. Koszt - około 400 złotych.

Anna Bajorska podkreśliła, że GeneXpert 16 jest bezpieczny w obsłudze. - Pracownik laboratorium ma minimalny kontakt z zakaźną próbką. Wszystko odbywa się w komorze laminarnej. Nie trzeba przeprowadzać żadnych dodatkowych zabiegów jak np.: przenoszenie wyizolowanego materiału zakaźnego do innego aparatu. Zwiększa się zatem komfort pracy diagnosty laboratoryjnego - powiedziała.

Sabina Bigos-Jaworowska, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego podkreśliła, że dzięki aparatowi można będzie nie tylko stwierdzić, czy pacjent jest zakażony SARS -CoV-2. - Aparat posiada szerokie spektrum możliwości w tym m.in. oznacza wirusy grypy. Zbliża się jesień. Zacznie się sezon na tę chorobę. Dzięki urządzeniu szybko ustalimy, czy pacjent choruje na Covid 19, czy na jakiś szczep grypy - wyjaśniła Sabina Bigos-Jaworowska.

Aparat umożliwia również oznaczenie HCV, wirusa odpowiedzialnego za zapalenie wątroby typu C oraz oporności niektórych szczepów bakterii.

Przy okazji dostawy aparatu zostanie przeprowadzony remont pracowni wirusologicznej Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej. - Kupiona została również nowa zamrażarka do przechowywania próbek, wirówka laboratoryjna i komora laminarna - powiedział Łukasz Matlakiewicz.

Przebudowa ZDL będzie sfinansowana ze środków regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego, przeznaczonego na wspieranie szpitali w walce z COVID 19. Szacunkowy koszt prac w ZDL Szpitala Wojewódzkiego to 120 tysięcy złotych.

mp / czecho.pl
źródło: Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Koronawirus

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Koronawirus" podaj