czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 8 lipca 2020
  • wyświetleń: 4456

"Śmigło" ratowników przeniosło się z Kaniowa do Krakowa

Mieszkańcy Podbeskidzia nieco dłużej będą musieli czekać na interwencję powietrznych ratowników. Z powodu awarii śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego stacjonującego w małopolskich Balicach, helikopter ostatnio stacjonujący na lotnisku w Kaniowie, został przeniesiony do Krakowa.

Reklama

LPR, helikopter
fot. czecho.pl


Przypomnijmy, od połowy grudnia zeszłego roku na lotnisku w Kaniowie tymczasowo stacjonował zespół Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Dotychczasowa lokalizacja załogi śmigłowca mieściła się na lotnisku w Gliwicach, na którym rozpoczął się remont infrastruktury. Funkcjonowanie bazy tymczasowej zaplanowano na ponad rok. Ratunkowy Eurocopter miał na Podbeskidziu bazować do czasu zakończenia budowy docelowej bazy LPR na Lotnisku Katowice-Muchowiec.

Los jednak sprawił, że "śmigło" przeniosło się do Krakowa. - Z powodu awarii helikoptera LPR stacjonującego w Krakowie-Balicach, maszyna ze Śląska została przeniesiona właśnie do Małopolski - powiedziała Justyna Sochacka, rzecznik prasowy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. - Baza w Kaniowie jest bazą tymczasową, w Krakowie natomiast stałą, stąd taka decyzja - dodaje Sochacka.

Akcja LPR przy ulicy Krzanowskiego - 02.06.2020
Interwencja LPR przy ulicy Krzanowskiego · fot. Czytelnik Zdzisław


Nie oznacza to, że mieszkańcy Podbeskidzia pozostaną - w razie potrzeby - bez "opieki" powietrznych ratowników. Jak podkreśliła przedstawicielka LPR, rejon Śląska jest teraz obsługiwany przez śmigłowce z Krakowa i Opola. Czas dotarcia w rejon Bielska-Białej wydłuży się o kilkanaście minut.

Póki co nie wiadomo, jak długo będzie trwała wyprowadzka helikoptera do sąsiedniego województwa. Na pewno wróci na Śląsk po zakończeniu naprawy małopolskiej maszyny.

lpr
fot. Lotnicze Pogotowie Ratunkowe


Warto dodać, że uchwałę w sprawie stworzenia stałej bazy LPR w Kaniowie podjęli bielscy radni na sesji rady pod koniec maja. Apel w tej sprawie został skierowany do rządu. O potrzebie utworzenia stałej bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Kaniowie poinformowała Grupa Beskidzka GOPR.

- Wspólnych akcji zarówno zimą jak i latem jest coraz więcej. Osoby, które uległy poważnemu wypadkowi w górach, dzięki sprawnej współpracy ratowników Grupy Beskidzkiej GOPR z załogą HEMS Kaniów, mogą bezpiecznie i jeszcze szybciej zostać przetransportowane do szpitala, co w wielu przypadkach ma ogromne znaczenie (szacunkowy czas dotarcia śmigłowca z tymczasowej bazy do Bielska-Białej zajmuje 6 minut, a w teren górski 7-10 minut) - informuje Grupa Beskidzka GOPR.

raz / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.