Wiadomości

  • 9 lipca 2020
  • 11 lipca 2020
  • wyświetleń: 16112

Amerykanie przejmą PG Silesia? "Kończymy biznesplan"

Grzegorz Babij, przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ "Solidarność" w PG "Silesia" podzielił się z portalem "Solidarność Górnicza" szczegółami na temat starań strony społecznej o utrzymanie fedrowania w czechowickim zakładzie.

Kopalnia PG Silesia
Kopalnia Silesia w Czechowicach-Dziedzicach · fot. Oskar Piecuch / czecho.pl


- Jesteśmy cały czas w kontakcie (z Ministerstwem Aktywów Państwowych - przyp. red.). Po naszej wizycie w ministerstwie w mediach pojawiły się informacje, że również Zarząd PG "Silesia" chciałby się spotkać z przedstawicielami Skarbu Państwa. Otwartość ze strony naszych posłów z okręgu oraz przedstawicieli Ministerstwa Aktywów Państwowych doprowadziły do ustalenia terminu tego spotkania na 27 maja. Ostatecznie odbyło się ono 8 czerwca. O szczegółach rozmów trudno mi się wypowiadać, bo PG "Silesia" Sp. z o.o. nie udziela żadnych komentarzy w tej sprawie, co mnie - swoją drogą - dziwi - informuje Grzegorz Babij z "Solidarności" czechowickiego zakładu.

- Obecnie kończymy prace nad biznesplanem, o którym rozmawialiśmy podczas majowej wizyty w Warszawie. Jego treść jest analizowana przez znaną firmę audytorską. W tym miejscu chciałbym podziękować wszystkim, którzy pracowali lub dalej pracują nad tym dokumentem. Właśnie ustalamy datę przekazania biznesplanu do ministerstwa. Żywię ogromną nadzieję, że działania rządu wprowadzą nie tylko "Silesię", ale całe polskie górnictwo na drogę ponownego rozwoju, że jeszcze uda się zapobiec trwałej stagnacji czy wręcz likwidacji - powiedział portalowi "Solidarność Górnicza" Babij.

Kopalnia PG Silesia, staw Kopalniok
Staw Kopalniok i kopalnia Silesia · fot. Oskar Piecuch / czecho.pl


Przewodniczący "Solidarności" w PG Silesia podał również, jakie firmy są zainteresowane przejęciem czechowickiej kopalni. - Osobiście mam kontakt z dwoma zainteresowanymi podmiotami - pierwszy z nich reprezentuje kapitał amerykański, a drugi ma zasięg globalny. Rozmowy między nami ciągle się toczą. Nie ma też co ukrywać - ewentualne wejście którejkolwiek z firm do "Silesii" potrwa wiele miesięcy. Już wiem, że żadna z tych firm nie podejmie działań dotyczących zakupu kopalni w przypadku wcześniejszego wstrzymania robót przygotowawczych lub rozpoczęcia procesu zwolnień grupowych - mówi Babij.

Na pytanie magazynu, jaka jest związkowa wizja dalszego funkcjonowania "Silesii", związkowiec odpowiedział, że wizja "Solidarności" jest taka, by utrzymać już istniejące miejsca pracy. - I nie ma znaczenia, czy będziemy dalej fedrować pod nazwą obecną, czy też przejmie nas jakaś spółka węglowa albo energetyczna. (...) Mamy również pomysł na powołanie nowej spółki, która mogłaby przejąć udziały od obecnego właściciela. Mamy pomysł na zmianę modelu funkcjonowania kopalni, a dokładnie rzecz ujmując - na nowe produkty, które moglibyśmy wytwarzać. Chcielibyśmy, aby nasz zakład był przyjazny środowisku i produkował tak zwany green coal, przy okazji likwidując odpady kopalniane, jakimi są muły. Prowadzimy rozmowy dotyczące przygotowania studium wykonalności projektu. Mamy przy tym świadomość, że zanim będziemy mogli cokolwiek przedstawić, minie wiele miesięcy. Tymczasem plany obecnego Zarządu PG "Silesia" Sp. z o.o. nie zostawiają nam dużego marginesu czasowego, więc musimy się spieszyć - zwraca uwagę przewodniczący zakładowej "Solidarności".

mp / czecho.pl

źródło: solidarnosc-pgsilesia.pl

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "kopalnia Silesia" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

kopalnia Silesia

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "kopalnia Silesia" podaj