Wiadomości

  • 9 lipca 2020
  • 13 lipca 2020
  • wyświetleń: 7832

Biskup Rakoczy tuszował pedofilię? Jest śledztwo Watykanu

Czy biskup Tadeusz Rakoczy, emerytowany ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej, ukrywał księży pedofilów? Taką informację opublikowała "Gazeta Wyborcza". Kuria diecezji bielsko-żywieckiej opublikowała oświadczenie w tej sprawie.

Biskup Rakoczy tuszował pedofilię? Jest śledztwo Watykanu
Biskup Rakoczy tuszował pedofilię? Jest śledztwo Watykanu · fot. Diecezja bielsko-żywiecka


Jak informuje "Gazeta Wyborcza" - jej dziennikarze ustalili, że do kurii za czasów bpa Rakoczego zgłosił się były ministrant, który wyznał, że był w dzieciństwie molestowany seksualnie przez księdza. Hierarcha spotkał się z mężczyzną dwa razy, a o akcie pedofilii poinformował na piśmie. Informatorzy gazety twierdzą jednak, że bp Rakoczy "nic z tą wiedzą nie zrobił". W rezultacie ksiądz molestował potem innego chłopca. Zareagował dopiero bp Roman Pindel, następca bp Rakoczego w diecezji bielsko-żywieckiej.

Jak podaje "Wyborcza", Watykan rozpoczął dochodzenie w sprawie biskupa Tadeusza Rakoczego. Skąd Stolica Apostolska dowiedziała się o zaniedbaniu hierarchy? - Zawiadomienie do Watykanu za pośrednictwem nuncjatury apostolskiej w Polsce wysłał w ubiegłym roku były ministrant. Przeprowadzenie dochodzenia w tej sprawie Watykan zlecił metropolicie krakowskiemu abp. Markowi Jędraszewskiemu. Wiadomo, że jego wysłannik spotkał się już z ofiarą księdza pedofila - pisze Wyborcza.

Biskup Tadeusz Rakoczy stał na czele diecezji bielsko-żywieckiej w latach 1992-2013.

Poniżej publikujemy oświadczenie kurii diecezji bielsko-żywieckiej w sprawie biskupa Tadeusza Rakoczego.

Oświadczenie diecezji bielsko-żywieckiej w sprawie biskupa Tadeusza RakoczegoDiecezja Bielsko-Żywiecka nie otrzymała żadnych oficjalnych informacji od Stolicy Apostolskiej dotyczącej rozpoczęcia postępowania względem Biskupa Tadeusza Rakoczego w sprawie zasygnalizowanych zaniedbań w prowadzeniu spraw o nadużycie seksualne na szkodę osób małoletnich ze strony osoby duchownej.

Wiemy o tym, że Ofiara złożyła do Stolicy Apostolskiej skargę dotyczącą zaniedbań Biskupa Tadeusza Rakoczego.

Postępowanie zlecone przez Stolicę Apostolską prowadzi zwykle metropolita.

Pytania w sprawie ewentualnego postępowania prowadzonego przez Stolicę Apostolską należałoby kierować do Nuncjatury Apostolskiej.

Mając na uwadze dobro ofiar przestępstw seksualnych wobec osób niepełnoletnich oraz dochodzenie prawdy, Biskup Bielsko-Żywiecki Roman Pindel prosi o zgłaszanie wszelkich ewentualnych nadużyć do wyznaczonego w diecezji Delegata ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży:

Ksiądz Klaudiusz Dziki

Kuria Diecezjalna
Ul. Żeromskiego 5a
43-300 Bielsko-Biała
e-mail: delegat@kuria.bielsko.pl
Telefon: +48 734 176 655

Każde zgłoszenie jest przyjmowane z należytą uwagą i troską o ochronę dobra osoby pokrzywdzonej.

mp / czecho.pl

źródło: Gazeta Wyborcza

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.