czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 11 lipca 2020
  • 12 lipca 2020
  • wyświetleń: 6798

Wybitni artyści z Czechowic-Dziedzic: Rozalia i Józef Szypułowie

W ramach wakacyjnego cyklu powiat bielski przedstawia ciekawe sylwetki i prace artystów z powiatu bielskiego. Tym razem na tapetę zostali wzięci Rozalia i Józef Szypułowie z Czechowic-Dziedzic, którzy zajmują się malarstwem na szkle oraz rzeźbą.

Reklama

Wybitni artyści z Czechowic-Dziedzic: Rozalia i Józef Szypułowie
Wybitni artyści z Czechowic-Dziedzic: Rozalia i Józef Szypułowie · fot. Powiat Bielski


Podjeżdżając pod dom Rozalii i Józefa Szypułów, właściwie już z daleka widać artystyczną duszę tego miejsca. Wspaniały ogród wypełniony pięknymi kwiatami uzupełniają różnych wielkości rzeźby, liczne artystyczne kompozycje czy ozdoby widniejące w oknach z każdej strony domu. Od progu wita nas uśmiechnięty gospodarz, zapraszając do przydomowej galerii zajmującej oszklony taras i parter domu. Galeria nie jest ogólnodostępna, jednakże nasi twórcy wielokrotnie przeprowadzali "żywe lekcje historii" oraz warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży ze szkół oraz placówek edukacyjnych - oczywiście po wcześniejszym umówieniu się.

Po wejściu na taras czuć unoszący się w powietrzu zapach drewna i farb, który od razu wprowadza w wyjątkowy artystyczny klimat. Gdzie się nie rozglądnąć, dech w piersiach zapierają setki niezwykłych rzeźb wykonanych przez pana Józefa oraz kilkadziesiąt obrazów malowanych na szkle przez panią Rozalię. Każda z tych prac ma osobną ciekawą historię, którą z chęcią i zapałem opowiadają ich twórcy. Głównym motywem przyciągającym oko odbiorcy jest tematyka sakralna, liczne Madonny i postacie świętych, "żywe" scenki związane z tradycyjnym rokiem obrzędowym charakterystycznym dla danej pory roku i regionu, wyjątkowa szczegółowość w prezentacji strojów Śląska Cieszyńskiego czy Górali Żywieckich oraz inspiracje z życia codziennego artystów zarówno w rzeźbach, jak i obrazach na szkle.

Wybitni artyści z Czechowic-Dziedzic: Rozalia i Józef Szypułowie
Wybitni artyści z Czechowic-Dziedzic: Rozalia i Józef Szypułowie · fot. Powiat Bielski


Na ścianach galerii, co jakiś czas pomiędzy pracami, można zobaczyć skromnie wyeksponowane dyplomy z kilku konkursów, nagrody i statuetki, wśród których znajduje się również najważniejsza w Polsce Nagroda im. Oskara Kolberga przyznana Józefowi i Rozalii Szypułom w 2005 roku, która dla regionalistów i twórców ludowych jest niczym amerykański Oskar dla aktorów i filmowców. W pracach obojga artystów często można spotkać tych samych bohaterów, te same wątki tematyczne. W latach 90-tych zrodził się oryginalny pomysł tworzenia dzieł współautorskich, w których autorzy łączą elementy rzeźbiarskie z malarskimi. Pierwsza wspólna praca, tryptyk ołtarzowy z obrazami na szkle wkomponowanymi w skrzydła, zyskała wysoką ocenę w 2001 roku na międzynarodowym konkursie "Patroni Europy w sztuce."

W trakcie wizyty pani Rozalia wykonywała ostatnie szlify kolejnego obrazu - tym razem na prywatne zamówienie - mającego uświetnić komuś tegoroczną uroczystość Pierwszej Komunii Świętej.

Wybitni artyści z Czechowic-Dziedzic: Rozalia i Józef Szypułowie
Wybitni artyści z Czechowic-Dziedzic: Rozalia i Józef Szypułowie · fot. Powiat Bielski


Po kilku godzinach rozmów oraz "zwiedzania" galerii, skojarzenia które nasuwają się jako pierwsze można określić jako "skromność w przepychu talentu". Magiczne połączenia kolorów z drewnem i szkłem tworzą wyjątkową odsłonę tradycji, folkloru i dziedzictwa kulturowego naszego regionu.

Życiorysy pani Rozalii i Józefa Szypułów oraz ich sukcesy w kilkudziesięciu konkursach sztuki ludowej są świetnym przykładem na to, jak wspólna pasja, miłość, konsekwencja i wytrwałość oraz zamiłowanie do kultywowania tradycji potrafią w sposób pozytywny ukształtować nie tylko charakter, ale i całe życie człowieka.

mp / czecho.pl

źródło: Powiat Bielski

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.