czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 10 lipca 2020
  • wyświetleń: 776

Rekomendacje WHO w kwestii dezynfekcji

Materiał partnera:

Profesjonalne środki do dezynfekcji - nie tylko w czasach pandemii koronawirusa - powinny stanowić wyposażenie każdej firmy oraz gospodarstwa domowego. Niezależnie od aktualnej sytuacji epidemiologicznej, warto zainteresować się bliżej tematyką dostępnych na rynku preparatów odkażających, a zwłaszcza substancji aktywnych, które decydują o skuteczności zastosowaniu poszczególnych detergentów.

Rekomendacje WHO w kwestii dezynfekcji


Jednym z najbardziej uniwersalnych surowców o właściwościach dezynfekujących jest podchloryn sodu - czytaj więcej. Substancja od lat rekomendowana jest przez ekspertów ze Światowej Organizacji Zdrowia jako niezwykle skuteczny preparat biobójczy.

Czym jest podchloryn sodu i jakie znajduje zastosowania?Podchloryn sodu (NaOCl) jest nieorganicznym związkiem chemicznym zawierającym15% czynnego chloru w roztworze wodnym. Dzięki swoim właściwościom dezynfekującym substancja stanowi niezwykle skuteczną broń w walce z bakteriami oraz wirusami (w tym także koronawirusami) odpowiadającymi m.in. za takie choroby jak AIDS, wirusowe zapalenie wątroby typu B czy COVID-19. Biobójcze właściwości, jakie wykazuje dowolny środek do dezynfekcji na bazie podchlorynu sodu sprawiają, że preparaty te znajdują zastosowanie m.in. przy:

  • czyszczeniu dużych, otwartych przestrzeni (ulice, place miejskie) - d,
  • uzdatnianiu wody w instalacjach i ujęciach sieciowych,
  • dezynfekcji basenów, saun oraz łaźni,
  • odkażaniu studni głębinowych, redukcji glonów oraz mchów,
  • oczyszczaniu armatury łazienkowej, urządzeń sanitarnych,
  • dezynfekcja szpitali i laboratoriów,
  • usuwania zanieczyszczeń z pomieszczeń do hodowli zwierząt, oraz wielu innych zastosowań.


Skuteczność i bezpieczeństwo środków do dezynfekcji z podchlorynem soduW celu uzyskania optymalnego efektu zabrudzoną powierzchnię należy polać podchlorynem sodu rozcieńczonym z wodą w proporcji 1:1 i pozostawić na kilka minut, a następnie dokładnie wyczyścić. Jeśli rezultat nie będzie zadowalający, czyszczenie można powtórzyć, zwiększając proporcje, pamiętając jednocześnie o zachowaniu środków ostrożności.

W przypadku czyszczenia podchlorynem sodu w pomieszczeniach zamkniętych należy bezwzględnie przestrzegać obowiązku wietrzenia, zachowując jednocześnie ostrożność przy ewentualnym kontakcie z materiałami palnymi. Każdy środek do dezynfekcji - przejdź do strony producenta, w tym również preparat na bazie NaOCl zawsze powinien być przechowywany poza zasięgiem dzieci oraz zwierząt. Nie należy stosować go bezpośrednio do dezynfekcji żywności.