czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

 • 11 lipca 2020
 • wyświetleń: 1266

Masaż leczniczy. Coraz więcej Polek i Polaków korzysta z pomocy fizjoterapeutów

Materiał partnera:

Najnowsze badania Krajowej Izby Fizjoterapeutów wskazują, iż niemalże 50 procent Polek i Polaków korzysta z pomocy doświadczonego fizjoterapeuty. Kto i w jakim celu powinien korzystać z masażu leczniczego oraz co należy wiedzieć przed odwiedzeniem gabinetu fizjoterapeuty?

Masaż leczniczy. Coraz więcej Polek i Polaków korzysta z pomocy fizjoterapeutów


Najnowsze badania Krajowej Izby Fizjoterapeutów wskazują, iż niemalże 50 procent Polek i Polaków korzysta z pomocy doświadczonego fizjoterapeuty. Kto i w jakim celu powinien korzystać z masażu leczniczego oraz co należy wiedzieć przed odwiedzeniem gabinetu fizjoterapeuty?

Czym jest masaż leczniczy?Masaż leczniczy, który należy do skutecznych metod fizjoterapii, polega na działaniach prowadzących do zmniejszenia objawów chorobowych bądź uniknięcia pewnych chorób w przyszłości. Nie powinien więc dziwić fakt, że masaż leczniczy jest postrzegany jako jedna ze skutecznych metod medycyny naturalnej. W ramach masażu leczniczego wykorzystywane są takie techniki jak głaskanie, ugniatanie, rozcieranie czy oklepywanie. Ten rodzaj masażu ma również swoje zastosowanie w sporcie. Zapobieganie groźnym kontuzjom bądź dochodzenie do pełnej sprawności po przebytych urazach przy pomocy fizjoterapeuty jest bezpieczną metodą wpływającą na powodzenia każdego sportowca. Jednym z zadań masażu leczniczego jest poprawa przepływu krwi w organizmie oraz zwiększenie ilości wytwarzanych endorfin, które mają działanie przeciwbólowe i rozluźniające.

Masaż leczniczy - dla kogo?Jakie są podstawowe wskazania do zastosowania masażu leczniczego? Częstymi pacjentami fizjoterapeutów są sportowcy, którym zależy na pełnej sprawności każdej części ciała bądź szybkim wyleczeniu doznanej kontuzji. Kolejną grupą osób, dla których masaż leczniczy może okazać się zbawienny, są osoby borykające się z uciążliwymi bólami kręgosłupa wywołanymi przez takie czynniki jak zwyrodnienia, rwa kulszowa, wady postawy, siedzący tryb życia, nadwaga, przeciążenia czy napięcia i usztywnienia spowodowane długotrwałym stresem. A co z pacjentami po przebytych złamaniach, skręceniach bądź zwichnięciach? Również i w tym przypadku masaż uśmierzy ból, zminimalizuje obrzęk, odżywi tkanki oraz zlikwiduje bolesne przykurcze. Wyjątkową grupą pacjentów, którym zaleca się wykorzystanie terapii uwzględniającej masaż leczniczy, są osoby przewlekle leżące u których istnieje ryzyko zaburzenia prawidłowego krążenia krwi oraz powstawania przykurczy i odleżyn.

O czym warto wiedzieć przed wizytą u fizjoterapeuty?Podstawowym warunkiem, zapewniającym efektywność leczenia za pomocą masażu, jest wybór sprawdzonego i doświadczonego fizjoterapeuty posiadającego certyfikaty poświadczające gruntowną wiedzę z zakresu fizjologii i anatomii ludzkiej. Kategorycznie nie warto korzystać z pozornie atrakcyjnych ofert osławionych uzdrowicieli niewiadomego pochodzenia. Chodzi o nasze zdrowie i sprawność, a w tym temacie nie ma miejsca na wątpliwe eksperymenty. Źle przeprowadzony masaż może bowiem skutkować bardzo przykrymi i trwałymi konsekwencjami. Innym ważnym szczegółem jest fakt, iż między trzecim a piątym zabiegiem możliwe jest chwilowe pogorszenie samopoczucia obejmujące senność, drażliwość czy osłabienie. Należy cierpliwie przeczekać ten gorszy moment aby w późniejszym czasie cieszyć się świetnymi efektami przebytej serii masaży leczniczych.

Przeciwwskazania do korzystania z masażu leczniczegoNależy jednak wiedzieć, iż istnieją pewne przeciwwskazania do wykonania masażu leczniczego. Należą do nich między innymi:

 • zmiany ropne na skórze,
 • dermatozy,
 • menstruacja,
 • zakrzepowe zapalenie żył,
 • żylaki,
 • choroby nowotworowe,
 • zaawansowana osteoporoza,
 • ostre stany zapalne,
 • nadciśnienie,
 • krwotoki.


We większości są to jednak przeciwwskazania względne i zależą między innymi od stopnia nasilenia danego problemu. Warto więc wcześniej skonsultować się z fizjoterapeutą, który fachowym okiem oceni naszą kandydaturę do terapii masażem leczniczym.

Dowiedz się więcej na stronie https://adrianbugno.pl/masaz-leczniczy/