czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 10 lipca 2020
  • wyświetleń: 411

Zawód fizjoterapeuty - poznaj jego charakterystykę

Materiał partnera:Fizjoterapeuta to osoba zajmująca się wszechstronną rehabilitacją osób chorych, a także skarżących się na przejściowe dolegliwości, np. kontuzje sportowe, czy bóle przeciążeniowe. W fizjoterapii zawiera się szereg zabiegów manualnych i z wykorzystaniem promieniowania, prądów, czy powietrza.

Zawód fizjoterapeuty - poznaj jego charakterystykę


Jakie możliwości zawodowe czekają na fizjoterapeutów?

Podjęcie takiego kierunku kształcenia daje szerokie możliwości. Można pracować zarówno w państwowych jak i niepublicznych ośrodkach służby zdrowia, ale również salonach fitness, SPA, hotelach, klubach sportowych czy gabinetach odnowy biologicznej. Zatem możliwości jest całkiem sporo. Należy nadmienić, że nic nie stoi na przeszkodzie, by pracę na etacie łączyć z praktyką prywatną i własną działalnością. Jeśli w umowie o pracę nie ma mowy o zakazie konkurencji jest to jak najbardziej możliwe. Jednak sama praca na etacie może być satysfakcjonująca, zarówno pod względem spełnienia zawodowego, jak i zarobków.

Jakie wymagania stawiane są przed fizjoterapeutą?

Osoba, która chce podjąć pracę jako fizjoterapeuta musi posiadać minimum wykształcenie licencjackie na kierunku Fizjoterapia, żadne kursy nie dadzą bowiem odpowiednich uprawnień. Najczęściej wymagane jest magisterskie wykształcenie. Osoba ubiegająca się o takie stanowisko musi być ponadto otwarta na ludzi, empatyczna, łatwo nawiązywać kontakty i umieć rozładować stres pacjenta związany z rehabilitacją. Przede wszystkim musi być doskonałym fachowcem, odznaczającym się również wysokim poziomem empatii. W ramach studiów przyszły fizjoterapeuta ma okazję odbyć praktyki w zawodzie, w związku z tym jest przygotowany zarówno pod względem merytorycznym, jak i praktycznym do jego wykonywania.

Warto zauważyć, że często fizjoterapeuci pracują w nieco innym wymiarze czasu pracy. Związane jest to chociażby z tym, że klienci zapisują się na zabiegi często po pracy. Fizjoterapeuta może oczywiście pracować w normowanym czasie pracy, ale wszystko zależy od tego, gdzie ją podejmie. To z pewnością praca pełna wyzwań i dająca dużo satysfakcji. Można przywrócić czyjąś sprawność ruchową, bądź też sprawić, że będzie odczuwał mniejsze dolegliwości bólowe, a co za tym idzie nie będzie musiał faszerować się przeciwbólowymi farmaceutykami.

W przypadku chorób przewlekłych z postępującym rokowaniem można odwlec w czasie postęp choroby dzięki skutecznej rehabilitacji, co jest niezwykle istotne. Szukając zatrudnienia w tym zawodzie, warto sprawdzić oferty pracy na portalu Pracuj.pl. Z pewnością znajdzie się wiele ofert ze swojego regionu, gdyż tacy specjaliści są często poszukiwani.