Wiadomości

  • 15 lipca 2020
  • 19 lipca 2020
  • wyświetleń: 10083

[FOTO] Otwarcie nowej biblioteki w Czechowicach już 28 sierpnia

Miejska Biblioteka Publiczna w Czechowicach-Dziedzicach finalizuje prace zmierzające do uruchomienia nowej placówki przy ul. Paderewskiego 3, która swoje podwoje otworzy dla czytelników końcem sierpnia.

Nowa biblioteka w Czechowicach
Wnętrze nowej biblioteki miejskiej · fot. Joanna Nowicka


Dla czytelników obiekt będzie dostępny od 28 sierpnia. Na 27 sierpnia zaplanowano uroczystość otwarcia nowego gmachu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czechowicach-Dziedzicach, która zlokalizowana jest przy ul. Paderewskiego. Uroczystości otwarcia z powodu pandemii COVID-19 będą jednak skromne. Zaproszone zostanie środowisko bibliotekarzy, włodarze miasta oraz osoby, które przyczyniły się do powstania nowej biblioteki.

Na razie nie wiadomo, czy zostanie wznowiony wolny dostęp do półek i czytelni. Wszystko będzie zależało od sytuacji epidemiologicznej. Czynna będzie natomiast wypożyczalnia. Bibliotekarze obecnie pracują nad zasadami funkcjonowania biblioteki w czasie epidemii. Dotyczy to kwestii zabezpieczania oraz dezynfekcji mebli i urządzeń znajdujących się w budynku. Biblioteka nie planuje na razie wydarzeń animacyjnych dla czytelników. Pracownicy placówki mają nadzieję, że będzie to możliwe od września.

Przypomnijmy, że budowa nowej siedziby Miejskiej Biblioteki Publicznej trwała prawie 3 lata i kosztowała niemal 9 mln złotych. Otwarcie książnicy miało mieć miejsce już w czerwcu, jednak plany pokrzyżowała epidemia koronawirusa.

Nowa biblioteka w Czechowicach
Wnętrze nowej biblioteki miejskiej · fot. Joanna Nowicka


Jasne wnętrza biblioteki są w pełni dostępne dla użytkowników, bez barier architektonicznych i z przyjaznymi rozwiązaniami aranżacyjnymi. Są tu fotele, kanapa, leżanki-chmurki, a nawet leżaki. Na parterze znajduje się Dział dla Dzieci i Młodzieży z wolnym dostępem do księgozbioru, miejscem do czytania oraz trzema stanowiskami komputerowymi. Zupełną nowością jest interaktywny dywan i ekran multimedialny. Także na parterze znajduje się przestrzeń wystawowa oraz sala spotkań sąsiadująca mobilną ścianą z salą warsztatową. Sala spotkań jest przygotowana w pełni do organizowania konferencji, paneli i wykładów. Pomieści 120 osób na wygodnych krzesłach.

Na piętrze dla użytkowników usytuowano Wypożyczalnię, Dział Audiowizualny oraz Czytelnie. Nowoczesna jakość bibliotecznych usług idzie także w parze z troską o historię. Dobrze wyposażona pracownia digitalizacji będzie przechowywać i upowszechniać utrwalone na dyskach dokumenty życia społecznego dotyczące regionu. Do cichej pracy lub - jeśli potrzeba - do pracy zespołowej przygotowana jest czytelnia ogólna. Dostęp do stanowisk komputerowych (12 miejsc) z nowoczesnym sprzętem zapewnia otwarta część czytelni internetowej. Jak wcześniej, tak i w nowym budynku dostępny jest bogaty i aktualny księgozbiór oraz bibliotekarze, którzy służą pomocą.

W celu zapewnienia czytelnikom jak największej dostępności, budynek wyposażony jest we wrzutnię i książkomat, a dla lubiących samodzielność - self check. Budynek ma spójną informację wizualną ułatwiającą użytkownikom poruszanie się po nim. Znaki kierujące do biblioteki umieszczone będą także w przestrzeni miasta. Siedziba biblioteki wyposażona jest w instalację fotowoltaiczną, system odzysku ciepła i system RFID oraz monitoring wizyjny.

Wokół budynku powstał zielony teren, który zaprasza do zabawy i odpoczynku. Można tu przysiąść na ławeczkach, pobiegać wśród drzew, porozmawiać lub pograć przy stolikach. Biblioteczny mini park będzie się zmieniał w rytmie przyrody. Budynek będzie żył życiem swoich użytkowników.

Budowę Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czechowicach-Dziedzicach zrealizowano w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Priorytet 2 Infrastruktura Bibliotek 2016-2020 i zakończono w tym roku. Zagospodarowanie terenu wokół Biblioteki zostało dofinansowane w ramach Programu Operacyjnego Rybactwo i Morze 2014-2020 Priorytet 4: zwiększenie zatrudnienia i spójności terytorialnej.

Biblioteka uzyskała dofinansowanie zadania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Kwota dofinansowania to 2 miliony złotych, czyli maksymalna wysokość środków, o które mogły wnioskować startujące w konkursie biblioteki. Warto w tym miejscu dodać, że Biblioteka znalazła się w ten sposób w wąskim gronie 20 bibliotek z całej Polski, a o ministerialną dotację na remonty, przebudowy, czy choćby tylko zakup wyposażenia, aplikowało przeszło 200 placówek bibliotecznych.

ar / czecho.pl

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Biblioteka Miejska Czechowice" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Biblioteka Miejska Czechowice

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Biblioteka Miejska Czechowice" podaj