Wiadomości
- 19 lipca 2020
- wyświetleń: 10390
[FOTO] Otwarcie nowej biblioteki w Czechowicach już 28 sierpnia
Miejska Biblioteka Publiczna w Czechowicach-Dziedzicach finalizuje prace zmierzające do uruchomienia nowej placówki przy ul. Paderewskiego 3, która swoje podwoje otworzy dla czytelników końcem sierpnia.
Dla czytelników obiekt będzie dostępny od 28 sierpnia. Na 27 sierpnia zaplanowano uroczystość otwarcia nowego gmachu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czechowicach-Dziedzicach, która zlokalizowana jest przy ul. Paderewskiego. Uroczystości otwarcia z powodu pandemii COVID-19 będą jednak skromne. Zaproszone zostanie środowisko bibliotekarzy, włodarze miasta oraz osoby, które przyczyniły się do powstania nowej biblioteki.
Na razie nie wiadomo, czy zostanie wznowiony wolny dostęp do półek i czytelni. Wszystko będzie zależało od sytuacji epidemiologicznej. Czynna będzie natomiast wypożyczalnia. Bibliotekarze obecnie pracują nad zasadami funkcjonowania biblioteki w czasie epidemii. Dotyczy to kwestii zabezpieczania oraz dezynfekcji mebli i urządzeń znajdujących się w budynku. Biblioteka nie planuje na razie wydarzeń animacyjnych dla czytelników. Pracownicy placówki mają nadzieję, że będzie to możliwe od września.
Przypomnijmy, że budowa nowej siedziby Miejskiej Biblioteki Publicznej trwała prawie 3 lata i kosztowała niemal 9 mln złotych. Otwarcie książnicy miało mieć miejsce już w czerwcu, jednak plany pokrzyżowała epidemia koronawirusa.
Jasne wnętrza biblioteki są w pełni dostępne dla użytkowników, bez barier architektonicznych i z przyjaznymi rozwiązaniami aranżacyjnymi. Są tu fotele, kanapa, leżanki-chmurki, a nawet leżaki. Na parterze znajduje się Dział dla Dzieci i Młodzieży z wolnym dostępem do księgozbioru, miejscem do czytania oraz trzema stanowiskami komputerowymi. Zupełną nowością jest interaktywny dywan i ekran multimedialny. Także na parterze znajduje się przestrzeń wystawowa oraz sala spotkań sąsiadująca mobilną ścianą z salą warsztatową. Sala spotkań jest przygotowana w pełni do organizowania konferencji, paneli i wykładów. Pomieści 120 osób na wygodnych krzesłach.
Na piętrze dla użytkowników usytuowano Wypożyczalnię, Dział Audiowizualny oraz Czytelnie. Nowoczesna jakość bibliotecznych usług idzie także w parze z troską o historię. Dobrze wyposażona pracownia digitalizacji będzie przechowywać i upowszechniać utrwalone na dyskach dokumenty życia społecznego dotyczące regionu. Do cichej pracy lub - jeśli potrzeba - do pracy zespołowej przygotowana jest czytelnia ogólna. Dostęp do stanowisk komputerowych (12 miejsc) z nowoczesnym sprzętem zapewnia otwarta część czytelni internetowej. Jak wcześniej, tak i w nowym budynku dostępny jest bogaty i aktualny księgozbiór oraz bibliotekarze, którzy służą pomocą.
W celu zapewnienia czytelnikom jak największej dostępności, budynek wyposażony jest we wrzutnię i książkomat, a dla lubiących samodzielność - self check. Budynek ma spójną informację wizualną ułatwiającą użytkownikom poruszanie się po nim. Znaki kierujące do biblioteki umieszczone będą także w przestrzeni miasta. Siedziba biblioteki wyposażona jest w instalację fotowoltaiczną, system odzysku ciepła i system RFID oraz monitoring wizyjny.
Wokół budynku powstał zielony teren, który zaprasza do zabawy i odpoczynku. Można tu przysiąść na ławeczkach, pobiegać wśród drzew, porozmawiać lub pograć przy stolikach. Biblioteczny mini park będzie się zmieniał w rytmie przyrody. Budynek będzie żył życiem swoich użytkowników.
Budowę Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czechowicach-Dziedzicach zrealizowano w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Priorytet 2 Infrastruktura Bibliotek 2016-2020 i zakończono w tym roku. Zagospodarowanie terenu wokół Biblioteki zostało dofinansowane w ramach Programu Operacyjnego Rybactwo i Morze 2014-2020 Priorytet 4: zwiększenie zatrudnienia i spójności terytorialnej.
Biblioteka uzyskała dofinansowanie zadania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Kwota dofinansowania to 2 miliony złotych, czyli maksymalna wysokość środków, o które mogły wnioskować startujące w konkursie biblioteki. Warto w tym miejscu dodać, że Biblioteka znalazła się w ten sposób w wąskim gronie 20 bibliotek z całej Polski, a o ministerialną dotację na remonty, przebudowy, czy choćby tylko zakup wyposażenia, aplikowało przeszło 200 placówek bibliotecznych.
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.
Biblioteka Miejska Czechowice
Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Biblioteka Miejska Czechowice" podaj