czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 15 lipca 2020
  • 18 lipca 2020
  • wyświetleń: 7546

Orlen przejmie Grupę Lotos. Co z zakładem w Czechowicach?

Potwierdzają się informacje sprzed dwóch tygodni. We wtorek, 14 lipca Komisja Europejska wydała pozytywną decyzję dotycząca zgody na dokonanie koncentracji polegającej na przejęciu przez Polski Koncern Naftowy Orlen S.A. kontroli nad Grupą Lotos. Połączenie tych dwóch firm będzie się wiązać z pewnymi ustępstwami, między innymi sprzedażą aktywów oraz części przedsiębiorstwa Lotos Asfalt zagranicznym kontrahentom. Dotyczy to także czechowickiego oddziału.

Reklama

lotos czechowice
Lotos Czechowice · fot. Lotos


Sprzedaż nie oznacza końca i likwidacji zakładu w Czechowicach-Dziedzicach. Chodzi o zbycie części aktywów innemu dużemu graczowi z branży paliwowej, co jest koniecznością zawartą w tak zwanym "pakiecie", aby mogło dojść do fuzji Orlenu z Lotosem. Takie warunki stawia Komisja Europejska, bo nie chce, aby w Polsce powstał gigant paliwowy, który stałby się monopolistą. PKN Orlen jest więc zobowiązany wykonać określone środki zaradcze, które mają na celu zapobieżenie wystąpieniu negatywnych skutków koncentracji dla konkurencji na rynku. Wśród wymienionych środków znalazły się m.in. te dotyczące czechowickiego zakładu.

Orlen między innymi będzie musiał sprzedać na rzecz niezależnego operatora logistycznego pakiet obejmujący 100% akcji spółek Lotos Terminale S.A. i Lotos Infrastruktura S.A. Zbycie akcji będzie skutkowało przejęciem przez nabywcę kontroli nad całością infrastruktury magazynowania paliw wykorzystywanej przez Grupę Lotos oraz jej spółki zależne, w celach operacyjnych i utrzymania zapasów w bazach paliw w Jaśle, Czechowicach-Dziedzicach, Poznaniu, Rypinie i Piotrkowie Trybunalskim, za wyjątkiem infrastruktury magazynowania paliw zlokalizowanej w rafinerii Grupy Lotos w Gdańsku, a ponadto nad spółką RCEkoenergia Sp. z o.o.. Lotos Terminale w Czechowicach posiada spółkę zależną Lotos Biopaliwa. W jej przypadku środki zaradcze również obejmą sprzedaż 100% udziałów.

Orlen będzie musiał zbyć też część przedsiębiorstwa Lotos Asfalt Sp. z o.o., która składa się z dwóch zakładów produkcyjnych zlokalizowanych w Czechowicach-Dziedzicach i Jaśle lub zawrzeć z niezależnym podmiotem umowę dzierżawy tej części przedsiębiorstwa na określony czas.

Jak zapowiada spółka Orlen, połączenie PKN Orlen i Grupy Lotos znacząco wzmocni pozycję koncernu w negocjacjach cenowych z kontrahentami z USA, krajów Bliskiego Wschodu czy Rosji. Ułatwi też nawiązanie współpracy z nowymi partnerami. Transakcja ta będzie miała szczególne znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa paliwowo-energetycznego Polski oraz Europy Środkowo-Wschodniej. Optymalizacja logistyki, w tym zakupu surowca i dystrybucji gotowych produktów, przełoży się też na stabilność cen dla klientów.

ar / czecho.pl
źródło: orlen.pl, money.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.