Wiadomości

  • 16 lipca 2020
  • wyświetleń: 10738

Edukacja w USA: dlaczego warto wybrać College, a nie Uniwersytet

Materiał partnera:

Zarówno koledże, jak i uniwersytety mogą pochwalić się wysokim poziomem nauczania.

Amerykański system edukacji przyciąga kandydatów z całego świata. Na studia średnie i wyższe do USA jadą ze względu na wysoką jakość edukacji i uznanie amerykańskiego dyplomu przez międzynarodowe firmy.

College czy uniwersytet - jaka jest różnica?Główne różnice między uniwersytetem a koledżem (szkołą wyższą) to wielkość uczelni, ilość kierunków do wyboru oraz koszt szkolenia.

Uniwersytety w USA są dużymi instytucjami, które oferują programy edukacyjne na wszystkich poziomach - programy licencjackie, magisterskie i doktoranckie. Uniwersytety szkolą wykwalifikowany personel we wszystkich specjalnościach i w różnych dziedzinach. Uniwersytety są podzielone na prywatne i publiczne. Prywatna edukacja jest znacznie droższa od publicznej. Jednak dla zagranicznych kandydatów nawet na uniwersytecie państwowym cena czesnego będzie wyższa, podobnie jak i konkurencja o przyjęcie.

College w Stanach Zjednoczonych są w większości prywatne, mają określony kierunek (na przykład techniczny lub humanitarny) i są przeznaczone dla niewielkiej liczby studentów. Student może ukończyć studia jako asystent (po 2 latach studiów) lub licencjat (po 4 latach studiów). Dwuletnie studia są oferowane przez tak zwane koledże społeczne (dwuletnie). Absolwent takiej uczelni otrzymuje średnie specjalistyczne wykształcenie i może znaleźć pracę w sektorze usług (młodszy personel). Może także kontynuować studia, zapisując się natychmiast na trzeci rok uniwersytetu lub czteroletniej uczelni w celu uzyskania stopnia licencjata.

Wspólne cechy koledżów i uniwersytetówZarówno koledże, jak i uniwersytety mogą pochwalić się wysokim poziomem nauczania. Sam system szkolenia jest dość podobny i obejmuje obowiązkową realizację niektórych zadań, w tym prac domowych.
Szczególnie popularne w Stanach Zjednoczonych są krótkie prace naukowe - eseje. Często są wymagane od studentów na różnych etapach procesu edukacyjnego, niezależnie od kierunku i specjalizacji. Jednak nie zabierze studiom w USA intensywnego życia studenckiego! Studenci, którzy biorą aktywny udział w działalności społecznej, wydarzeniach kulturalnych i sportowych lub po prostu cieszą się zajęciami pozalekcyjnymi, nie zawsze mają czas na pisanie wypracowań naukowych. Pomagają im w tym różne zasoby internetowe, takie jak grademiners.com, w których można zamówić eseje o dowolnej złożoności.

Dlaczego jednak warto wybrać college?Nawet jeśli głównym celem jest zostanie absolwentem prestiżowego amerykańskiego uniwersytetu, bardziej racjonalnym będzie najpierw wstąpić do dwuletniego koledżu, a następnie przenieść się z niego na uniwersytet.

Po pierwsze, dwa lata na studiach, a następnie przejście na trzeci rok uniwersytetu pozwalają zaoszczędzić sporą kasę. Decyzję tę często podejmują sami Amerykanie, którzy nie są nastawieni na wyrzucenie dużych pieniędzy. Rzeczywiście, jeśli średni koszt studiów na uniwersytetach państwowych w USA zaczyna się od 10 000 USD rocznie, to cena za rok studiów w community college zaczyna się od około 3000 USD.

Po drugie, nie ma potrzeby przystępowania do egzaminów wstępnych ani przedstawiania wyników testów SAT lub ACT. Wymagania dotyczące języka angielskiego dla studentów zagranicznych są również znacznie niższe. Wszystko to daje kandydatom szansę na pomyślne rozpoczęcie działalności i otwiera perspektywy na przyszłość!