czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 17 lipca 2020
  • wyświetleń: 1293

Samo OC czy pakiet z assistance? Sprawdź, czy warto zainwestować w dodatkową ochronę samochodu

Materiał partnera:

Kupiłeś OC i wystarczy? Na pewno nie, jeśli liczysz, że w razie nieprzewidzianej sytuacji na drodze uzyskasz pomoc ubezpieczyciela. Taką zagwarantować mogą tylko ubezpieczenia dobrowolne, w tym assistance. Zobacz, ile trzeba za nie zapłacić i co otrzymasz za wydane pieniądze.

Samo OC czy pakiet z assistance? Sprawdź, czy warto zainwestować w dodatkową ochronę samochodu


Ubezpieczenie OC samochodu to oczywiście podstawowa sprawa dla każdego kierowcy. Wielu z nich ogranicza się jednak do obowiązkowej polisy, rezygnując z zakupu oferowanych przez ubezpieczycieli dodatków. Niepotrzebnie, bo te oprócz posiadania licznych zalet mogą okazać się bardzo korzystne cenowo. Co więcej, kupowanie OC w pakiecie jest nawet tańsze niż osobno!

Ubezpieczenie OC - razem czy w pakiecie?Według danych z porównywarki ubezpieczeń na mubi.pl z czerwca 2020 roku, średnia cena OC dla wszystkich wyniosła 846 zł, a dla młodych kierowców (w wieku 18-25 lat) 1477 zł. To już spore kwoty, a można by przypuszczać, że jeśli dołożyć do polisy dodatkowe ubezpieczenia, ceny powinny jeszcze wzrosnąć, prawda? Otóż nie.

Gdy przyjrzymy się danym bliżej, okaże się bowiem, że cena spada, gdy do obowiązkowego OC dołożymy ubezpieczenie assistance (https://mubi.pl/ubezpieczenie-assistance/). Średni koszt takiego pakietu to tylko 730 zł, z kolei młodzi kierowcy płacili 1400 zł. Za mniejsze pieniądze dostali zatem więcej, poza OC otrzymując jeszcze assistance, najczęściej w wersji mini, gwarantującej podstawowe usługi, jak np. holowanie auta do warsztatu. Nikogo nie trzeba zatem przekonywać, że taki wariant ubezpieczenia po prostu się opłaca.

Assistance się opłaca, ale czy na pewno Ci się przyda?No dobrze, nie da się ukryć, że kupno pakietu OC + assistance się opłaca. Ale właściwie do czego to dodatkowe ubezpieczenie służy? Odpowiedzieć na to pytanie można by na różne sposoby, bo zakres ochrony gwarantowanej przez assistance jest naprawdę szeroki. Kto w razie potrzeby mógłby na nim najwięcej zyskać.

1.Kierowcy, którzy planują rodzinną podróż.

Wakacje z całą rodziną, szczególnie poza granicami Polski, mogą łatwo zamienić się w poważny problem. Aby awaria samochodu lub stłuczka wykluczająca dalszą jazdę nie pokrzyżowały Wam planów, powinieneś zadbać właśnie o assistance. Polisa o odpowiednim zakresie ochrony zagwarantuje Ci pomoc ubezpieczyciela, np. w formie wynajmu auta zastępczego lub opieki nad dziećmi, gdyby jego opiekunowie trafili do szpitala.

2.Kierowcy, którzy dojeżdżają do pracy z dalszej odległości.

Samochód zastępczy przyda Ci się nie tylko w razie wypadku podczas wakacji. Jeśli pracujesz w mieście, które jest oddalone o kilkadziesiąt kilometrów od Twojej miejscowości, na pewno trudno byłoby Ci sobie wyobrazić codzienne dojazdy w inny sposób niż własnym samochodem. Gdyby zatem auto odmówiło posłuszeństwa, miałbyś wielki problem. Właściwy pakiet assistance, gwarantujący wynajem samochodu na czas, gdy Twój jest w naprawie, mógłby go łatwo rozwiązać.

3.Kierowcy, którym często przydarzają się drobne problemy z samochodem.

Pęknięta opona, rozładowany akumulator, brak paliwa czy zatankowanie niewłaściwego rodzaju, a nawet zgubienie lub zatrzaśnięcie kluczyków. Tego rodzaju sytuacje mogą przydarzyć się każdemu i choć pozornie nie stanowią wielkich problemów, na pewno żaden kierowca nie chciałby mieć z nimi do czynienia. Pakiet assistance mógłby okazać się ich doskonałym rozwiązaniem, bo ubezpieczyciele gwarantują w jego ramach, np. pomoc drogową na miejscu lub holowanie do najbliższego warsztatu.

Mini assistance czy wersja rozszerzona - które ubezpieczenie wybrać?Jeśli czytając o zaletach assistance, jesteś już zdecydowany na jego zakup, musimy Cię niestety nieco zmartwić. Najtańsza wersja ubezpieczenia, która jest zwykle oferowana w pakietach z OC, oznacza najczęściej podstawowy i bardzo mocno ograniczony wariant ochrony. W jej ramach mógłbyś liczyć prawdopodobnie tylko na usługi na terenie kraju, oferowane wyłącznie w przypadku, gdyby doszło do wypadku i ograniczone limitem kilometrowym.

Oczywiście, jeśli w ogóle nie planowałeś zakupu assistance, nawet jego najbardziej standardowa wersja to wciąż bardzo sympatyczny dodatek do polisy. W przypadku, gdy zależy Ci jednak na konkretnym rodzaju ochrony, musisz koniecznie upewnić się, że Twoje assistance ją gwarantuje. Jak to zrobić?

Wszystkie zapisy znajdują się rzecz jasna w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, ale zamiast wertować je osobno dla każdej firmy, możesz szybko sprawdzić interesujące Cię informacje za pomocą porównywarki na mubi.pl. Kalkulator OC wyliczy Ci składkę już w 3 minuty, a w szczegółach przedstawionych ofert zobaczysz, czy zawierają potrzebne Ci usługi.

Kupujesz assistance? Na to zwróć szczególną uwagęWybór assistance należy uzależnić od rodzaju i zakresu ochrony, jaka Cię interesuje. Nie zawsze jest potrzeba kupowania najdroższego pakietu, dlatego sprawdź dokładnie, co zawiera OWU. Jakie informacje są tam m.in. określone?

  • Sytuacje, w których otrzymasz pomoc - może to być np. wypadek, awaria lub kradzież.
  • Zakres terytorialny - Polska lub Europa.
  • Franszyza kilometrowa - minimalna odległość od miejsca zdarzenia do domu ubezpieczonego, poniżej której usługi w ramach assistance nie są świadczone.
  • Limity usług - może chodzić zarówno o liczbę kilometrów, jak i czas wynajmu samochodu zastępczego.
  • Rodzaj pomocy serwisowej - np. dostarczenie paliwa lub podładowanie akumulatora.