czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 18 lipca 2020
  • 20 lipca 2020
  • wyświetleń: 9600

Burmistrz pyta premiera o przyszłość czechowickich zakładów Lotos

Polski Koncern Naftowy Orlen otrzymał w ubiegłym tygodniu zgodę na przejęcie Grupy Lotos. Połączenie tych dwóch firm będzie się wiązać z poważnymi zmianami dla czechowickich oddziałów Lotosu, które, zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej, muszą zostać sprzedane zagranicznym kontrahentom. To obudziło obawy władz Czechowic-Dziedzic co do dalszego losu zakładów oraz ich załóg.

Reklama

Lotos, spółka,
Główne wejście do oddziału spółki Lotos w Czechowicach-Dziedzicach · fot. Oskar Piecuch / czecho.pl


Spółki Grupy Lotos to spadkobiercy dawnej czechowickiej rafinerii - zakładu z przeszło stuletnią historią, który stanowi ważną część przemysłu Czechowic-Dziedzic. To obecnie jeden z większych w gminie pracodawców. Połączenie Orlenu i Lotosu będzie wiązać się m.in. ze sprzedażą aktywów oraz części przedsiębiorstwa Lotos Asfalt zagranicznym kontrahentom. Dotyczy to części przedsiębiorstwa działającego w Czechowicach-Dziedzicach. Orlen będzie też musiał sprzedaż na rzecz niezależnego operatora logistycznego pakiet obejmujący 100 procent akcji spółek Lotos terminale S.A. które posiadają w Czechowicach-Dziedzicach zależną spółkę Lotos Biopaliwa.

Burmistrz Marian Błachut wraz z przewodniczącym Rady Miejskiej, Damianem Żelaznym, kierując się troską o przyszłość zakładów oraz o miejsca pracy, wystosowali pismo do premiera Mateusza Morawieckiego, w którym zwrócili się z prośbą o informację na temat planów, jakie wobec czechowickich zakładów Lotosu mają Orlen SA oraz Ministerstwo Aktywów Państwowych, które pełni nad nimi nadzór właścicielski.

- Pojawiają się zwłaszcza pytania dotyczące gwarancji zatrudnienia, a w przestrzeni publicznej pojawia się wiele sprzecznych lub co najmniej nieprecyzyjnych informacji na ten temat. Sprawa niepokoi nas tym bardziej, że w ostatnim czasie niepewna wydaje się być również przyszłość innego dużego czechowickiego pracodawcy, jakim jest PG Silesia - napisał burmistrz, Marian Błachut w komunikacie opublikowanym na Facebooku.

Odpowiedź premiera ma zostać podana do publicznej wiadomości natychmiast po jej otrzymaniu.

Burmistrz pyta premiera o przyszłość czechowickich zakładów Lotos · fot. UM Czechowice-Dziedzice

ar / czecho.pl
źródło: Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.