czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 21 lipca 2020
  • wyświetleń: 891

Jak zacząć pracę w IT? / Po czym poznasz idealną szkołę programowania? /

Materiał partnera:

Ostatnie miesiące upłynęły pod znakiem niepokoju społecznego spowodowanego pandemią koronawirusa. Wielu pracowników reprezentujących różne branże odczuło skutki epidemii - począwszy od obaw o utratę posady, przez redukcje wynagrodzeń, aż po zmniejszenie wymiaru pracy. To z kolei było nierzadko źródłem refleksji nad użytecznością reprezentowanego zawodu i mogło doprowadzić do rozważań nad przebranżowieniem. Według wszelkich statystyk o pracę nie muszą martwić się przedstawiciele branży IT.

Jak zacząć pracę w IT? / Po czym poznasz idealną szkołę programowania? /


Stwierdzenie, że o pracę w IT mogą ubiegać się wyłącznie osoby po studiach technicznych jest krzywdzącym uproszczeniem. W większości tych zawodów potrzebna jest specjalistyczna wiedza i praktyka, a nie dyplom ukończenia informatyki.

W zdobyciu odpowiednich kwalifikacji i praktycznych umiejętności pomoże sprawdzona szkoła programowania, które przygotuje do pracy nie tylko programistów, ale i analityków, inżynierów, a także pracowników biurowych z następujących obszarów:

  • systemy operacyjne
  • języki programowania,
  • narzędzi do modelowania i analizy,
  • bazy danych,
  • oprogramowanie biurowe (np. kurs Excell).


Jak się okazuje, jednostki przygotowawcze do pracy w IT zachęcają bogatym wachlarzem specjalności. Coraz popularniejsze stają się też zajęcia dla młodych webmasterów, które przygotują uczniów do stworzenia swojej pierwszej strony internetowej i wskażą metody obróbki grafiki. Inne propozycje skierowane do młodych pasjonatów dotyczą zarządzania sieciami komputerowymi czy nauką programowania.

Niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się też kursy C++, Javy, Pythonai innych języków programowania.

Czym warto się kierować podczas wyboru szkoły programowania?Początkowy etap powinno stanowić rozstrzygnięcie preferowanego trybu nauki. Dla osób mieszkających w dużej odległości od aglomeracji miejskich dużym ułatwieniem będzie możliwość odbywania zajęć zdalnie. Z kolei dla sympatyków bezpośredniego kontaktu z wykładowcą i innymi kursantami spotkania stacjonarne będą stanowić idealne rozwiązanie.

Warto zwrócić także uwagę na renomę szkoły i opinie absolwentów. Słuszną praktyką będzie też weryfikacja wykładowców - najlepiej, gdyby byli praktykami zajmującymi się zawodowo tym, czego nauczają. To stwarza sprzyjające warunki do wymiany doświadczeń. Należałoby zatem zweryfikować, czy osoby prowadzące na co dzień kursy programowania zajmują się także tworzeniem systemów informatycznych od A do Z.

Niemniej istotna jest też certyfikacja - po każdym kursie uczestnik powinien otrzymać dokument, który zaświadcza o ukończeniu szkolenia oraz dostarcza szczegółowych informacji o programie zajęć. To z kolei stanowi ułatwienie dla pracodawcy, który będzie mógł sprawnie zweryfikować poziom wiedzy kandydata.

Sytuacja zawodowa niekiedy zmusza do szybkiego zdobycia wiedzy o nowej technologii. Wówczas ważnym argumentem przemawiającym za wyborem konkretnej placówki jest możliwość indywidualnego kursu programowania, skrojonego na miarę.

Gwarancję jakość świadczonych usług edukacyjnych można zweryfikować na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej. Placówka z uzyskaną akredytacją potwierdza spełnienie wysoce restrykcyjnych wymogów jakościowych dotyczących proponowanych usług edukacyjnych, takich jak np.:

To z kolei zapewnia kursantom zajęcia na wysokim poziom, ułatwia zdobycie pracy i oferuje dostęp do najnowszych szkoleń, które są na bieżąco uaktualniane na potrzeby uczestników.

Przykład takiej szkoły programowania stanowi właśnie ALX.