czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 23 lipca 2020
  • wyświetleń: 3805

Co dalej z dyspozytornią pogotowia? Jest odpowiedź ministerstwa

Jest odpowiedź Ministerstwa Zdrowia na uchwałę Rady Powiatu Bielskiego dotyczącą planów likwidacji dyspozytorni w Bielskim Pogotowiu Ratunkowym. Ministerstwo wskazuje, że organizacja systemu Państwowego ratownictwa Medycznego i nadzór nad nim jest zadaniem wojewody. Starosta bielski Andrzej Płonka zapowiada dalszą walkę o utrzymanie dyspozytorni na południu województwa - w Bielsku-Białej.

karetka, pogotowie ratunkowe
Co dalej z dyspozytornią pogotowia? Jest odpowiedź ministerstwa · fot. Powiat Bielski


- Nie zgadzamy się na likwidację dyspozytorni medycznej w Bielskim Pogotowiu Ratunkowym. Na terenie 3 powiatów: bielskiego, cieszyńskiego i żywieckiego mamy góry i mnóstwo turystów. Obawiamy się o bezpieczeństwo mieszkańców i naszych gości - starosta Andrzej Płonka nazywa odpowiedź z Ministerstwa Zdrowia lakoniczną. Resort odpowiedział na uchwałę Rady Powiatu Bielskiego w tej sprawie. Samorządowiec zapowiada dalsze działania na rzecz utrzymania w województwie śląskim 3 dyspozytorni medycznych.

Według ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym od 2028 r. w każdym województwie ma działać 1 dyspozytornia medyczna, oprócz województw śląskiego i mazowieckiego, gdzie w związku z liczbą mieszkańców mają zostać utworzone 2 DM.

Od 1 stycznia 2021 r. osoby z dyspozytorni w Bielsku-Białej mają stać się pracownikami wojewody śląskiego. Tymczasem nikt nie wyraził zgody na to przejście. - A tu chodzi o znajomość topografii i przysiółków, gdzie często nie ma ulic tylko numery. Kto będzie odbierał telefony? - pyta starosta Płonka.

Starosta podkreśla, że obawy samorządowców z południa województwa nie biorą się z powietrza. - Mieszkam na granicy 2 województw i czasami w zależności od tego, kto ma mocniejszy sygnał odbiera Kraków albo Katowice. Z samym sygnałem jest różnie, często zanika, a podczas burzy bywa że trudno połączyć się z kimkolwiek - mówi Andrzej Płonka. Dodaje, że być może obawy samorządowców są przesadzone. - To daje do myślenia, dajmy sobie czas na sprawdzenie tego. Będziemy nadal zabiegać o modyfikację do 3 dyspozytorni w województwie śląskim - apeluje Andrzej Płonka.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska wskazuje, że według ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym „planowanie, organizowanie, koordynowanie systemu oraz nadzór nad systemem na terenie województwa jest zadaniem wojewody, co oznacza, że to wojewoda wskazuje lokalizację dyspozytorni medycznej”. System działa na podstawie wojewódzkiego planu, a ten obejmuje m.in. lokalizację, teren działania i liczbę stanowisk dyspozytorów medycznych. „W związku z powyższym, wskazanie liczby stanowisk dyspozytorskich w dyspozytorni medycznej jest zadaniem wojewody”- czytamy w odpowiedzi na stanowisko Rady Powiatu Bielskiego. Kierunek zmian, przyjęty przez Ministerstwo Zdrowia zakłada koncentrację dyspozytorni medycznych (DM) i tworzenie dużych rejonów operacyjnych. W ciągu ostatnich lat z ponad 330 dyspozytorni w całym kraju obecnie działa 39. Docelowo ma ich być 18. Jedno stanowisko dyspozytorskie ma przypadać na każde rozpoczęte 200 tys. mieszkańców. Może to zmienić, według potrzeb wojewoda. W piśmie czytamy też, że ustawa dopuszcza w okresie przejściowym „funkcjonowanie obecnie działających DM - o ile spełnią one wymagania dotyczące ujednolicenia organizacji DM i wdrożenia modelu operatorsko-dyspozytorskiego”.

mp / czecho.pl, źródło: Powiat Bielski

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.