Wiadomości

  • 26 lipca 2020
  • wyświetleń: 8879

Historyczne ciekawostki: Rajd Rafinerii Czechowice

Dzisiaj zabieramy Was w podróż historyczną do połowy lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, kiedy to nasza gmina była areną zmagań kierowców rajdowych. To właśnie wtedy czechowickie drogi odwiedzały same znakomitości.

Historia rajdów samochodowych w Czechowicach-Dziedzicach zaczyna się w roku 1995. Początkowo rajdy nosiły nazwę "Samochodowy Rajd Rafinerii Czechowice". Pod tą nazwą odbyły się trzy imprezy w latach 1995-1997. Kolejny rajd już bez wsparcia czechowickiej Rafinerii odbył się w 2003 roku i był odpowiednikiem dzisiejszej 3 ligi. Zawodnicy mieli do pokonania 2 oesy o długości poniżej 5 km, przejeżdżane czterokrotnie. Ostatnia, piąta edycja zawodów rozegrana została w poprzednim roku i stanowiła eliminację Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska.Wyniki poszczególnych edycji

I Samochodowy Rajd Rafinerii Czechowice - 31.03 -1.04.1995 r.

Zwycięzcy klasyfikacji generalnej: Waldemar Doskocz i Małgorzata Zemlińska - Renault Clio Williams.

Komandorem rajdu był Joachim Skutta.

II Samochodowy Rajd Rafinerii Czechowice - 29 - 30.03.1996 r.

Zwycięzcy klasyfikacji generalnej: Robert Herba i Artur Skorupa - Toyota Celica GT4 grupy A.

Komandorem rajdu był ponownie Joachim Skutta.

III Samochodowy Rajd Rafinerii Czechowice - 4 - 5.04.1997 r.

Zwycięzcy klasyfikacji generalnej: Robert Gryczyński i Tadeusz Burkacki - Toyota Celica GT4 grupy A.

Komandorem rajdu był Piotr Glinka.

Poniżej przypominamy, jak wyglądał Rajd Rafinerii Czechowice w 1996 roku - pokazuje to relacja telewizji Polsat.Wśród znanych zawodników, którzy wzięli udział w rajdzie byli Leszek Kuzaj, Robert Herba, Robert Gryczyński, Łukasz Sztuka, Łukasz Habaj, Wojciech Bełtowski, Wiesław Stec, Zbigniew Cieślar i czterokrotny mistrz Polski w rajdach samochodowych Kajetan Kajetanowicz. Swój udział w rajdzie zgłosiło również wielu innych, wspaniałych zawodników. Byli to np. Janusz Kulig z Jarosławem Baranem, czy Michał i Grzegorz Bębenkowie.

mp / czecho.pl

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Historyczne ciekawostki

Odkurzamy stare zdjęcia i niezwykłe historie mieszkańców Czechowic-Dziedzic oraz okolicznych miejscowości sprzed lat. Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj