czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 28 lipca 2020
  • 29 lipca 2020
  • wyświetleń: 2395

Powiat bielski z coraz większą liczbą mieszkańców

Przybywa mieszkańców powiatu bielskiego. Tendencja wzrostowa ma charakter stały i stabilny. - Dość powiedzieć, że w ostatnich 20 latach populacja na tym terenie wzrosła o blisko 15 %. To bardzo wysoki wskaźnik - mówi Artur Kubica ze Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Gospodarczych Delta Partner, które wraz z bielskim starostwem pracuje nad "Strategią Rozwoju Powiatu Bielskiego 2021+".

Reklama

starostwo powiatowe
fot. Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej


Jest to raczej efekt migracji, niż przyrostu naturalnego. Co ciekawe, na życie w powiecie bielskim decyduje się sporo osób spoza Bielska-Białej. Obecnie mamy ponad 166 tysięcy mieszkańców. Główny Urząd Statystyczny prognozuje, że w 2050 r. liczba ta wzrośnie do 175 tysięcy! Autorzy diagnozy łączą ten fakt z poziomem rozwoju gospodarczego powiatu, coraz lepszą infrastrukturą drogową i zamożnością nowych mieszkańców. - Przyrost ludności jest efektem rozrostu budownictwa mieszkaniowego, głównie jednorodzinnego - mówi Kubica.

Autorzy diagnozy przepytali mieszkańców powiatu i młodzież uczącą się w szkołach średnich, dla których organem prowadzącym jest Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej. Analizy ankiet są optymistyczne. Na pytanie, gdzie w najbliższych 5 lat chcieliby mieszkać, aż ¾ respondentów odpowiedziało że tam, gdzie obecnie żyją. Procent mieszkańców, którzy chcieliby wyjechać np. za granicę jest niewielki. Trzeba zaznaczyć, że spora część wypełniających anonimowe ankiety to rdzenni mieszkańcy powiatu bielskiego.

Prace nad "Strategią Rozwoju Powiatu Bielskiego 2021+" są we wstępnej fazie. Jesienią przyjdzie czas na opracowanie założeń strategicznych. Jak mówi Jolanta Uszko, szefowa Biura Programowania Rozwoju i Funduszy Europejskich w starostwie chodzi o wyznaczenie celów. "Musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, co chcemy ulepszyć. Mowa tu infrastrukturze, dostosowaniu profilu kształcenia do rynku pracy, rozwoju dostępu do kultury, ulepszeniu obsługi mieszkańców przez nasz urząd, postawieniu na turystykę"- wymienia Jolanta Uszko.

mp / czecho.pl
źródło: Powiat Bielski

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.