czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 20 czerwca 2007
  • wyświetleń: 1418

Czechowice, najbardziej oczytana gmina

Komisja Oświaty, Kultury i Sportu Rady Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach wizytowała 19 czerwca Miejską Bibliotekę Publiczną. Przewodniczący Komisji – Stanisław Kopeć oraz członkowie Bożena Głąbek, Grzegorz Kotowicz, Krzysztof Szczypka i przybyły na spotkanie zastępca burmistrza Jacek Puchała, wysłuchali sprawozdania dyrektor MBP – Ewy Kmiecik Wronowicz na temat pracy i funkcjonowania biblioteki głównej, jak i dziesięciu jej filii.

W naszej gminie, co trzeci mieszkaniec jest czytelnikiem MBP. Przodujemy nie tylko w powiecie, ale i w województwie, a nawet w kraju. Nie każdy wie, że w Czechowicach - Dziedzicach średnia roczna zakupionych książek na 100 mieszkańców wynosi 31 egzemplarzy, średnia krajowa to 5 książek na 100 mieszkańców, a średnia europejska to 18 egzemplarzy na 100 mieszkańców. Staramy się kupować nowości wydawnicze, bo te cieszą się największą popularnością wśród naszych czytelników - powiedziała dyrektor MBP. Mamy dużo pomysłów na promowanie czytelnictwa, ale brakuje nam miejsca - dodała pani dyrektor.

Komisja Oświaty, Kultury i Sportu jednogłośnie zawnioskowała do burmistrza o przyśpieszenie prac nad projektowaniem nowego obiektu dla MBP. Nie możemy już dłużej zwlekać i odkładać tego tematu. Projekt jest potrzebny, by pod koniec roku gmina mogła wystąpić o dofinansowanie budowy biblioteki ze środków zewnętrznych - powiedział przewodniczący Komisji.

W budżecie są środki przeznaczone na projektowanie obiektu, otwarta pozostawał jednak kwestia lokalizacji budynku. Staraliśmy się pozyskać działkę położoną w sąsiedztwie obecnej biblioteki, jednakże ze względu na wygórowaną cenę, jaką zaproponował właściciel działki, zrezygnowaliśmy z tego pomysłu – przybliżył temat zastępca burmistrza Jacek Puchała. W tej sytuacji do dyspozycji pozostaje teren należący do gminy, czyli działka wzdłuż ul. Wesołej w kierunku MDK.

UM Czechowice-Dziedzice

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.