Wiadomości

  • 4 sierpnia 2020
  • wyświetleń: 910

Wpływ gier na rozwój dziecka

Materiał partnera:

Demonizacja gier - słuszna, czy nie?

Gry video, zarówno te dostępne przez przeglądarkę - czyli tak zwane gry online, czy też te wymagające instalacji (pośród których również możemy napotkać te wymagające połączenia internetowego), często bywają demonizowane i określane jako powód agresji naszych dzieci. Szczególnie, jeżeli mowa o tak zwanych "strzelankach", czy pozycjach pełnych brutalności, jak na przykład bijatyk, czy typowych horrorów. Na dodatek gry jako takie szturmem podbiły rynek elektroniki i są dostępne do zakupu praktycznie wszędzie, zdarzają się nawet supermarkety z żywnością i przedmiotami użytkowymi, gdzie na półce pomiędzy ubraniami trafią się...właśnie gry video.

Czy jednak na pewno świat gier video niesie ze sobą tyle zagrożeń i dzieci nie powinny się nimi interesować? A może prawda jest zupełnie inna? Dowiedzmy się tego.

Czy istnieją i jakie są zalety gier video?



Okazuje się, że gry video mogą przynieść bardzo wiele korzyści, a liczba ich zalet jest dużo większa, niż wspomnianych powyżej "wad’. Jedyne, co trzeba zrobić, to po prostu dobierać pozycję grową odpowiednio do wieku naszego dziecka. Zdecydowanie pomoże nam w tym specjalnie oznaczenie znajdujące się na pudełku danej gry, czy też w jej opisie (w przypadku, gdy takiego pudełka brak, bo gra jest dostępna na przykład online). Istnieją nawet gry wspierające rozwój naszych pociech poprzez zabawę, czy też konkretnie nastawione na naukę.

Dobrym przykładem serii gier uczących poprzez rozgrywkę jest seria Ogień i Woda. Do chwili obecnej powstało 5 części tej interesującej pozycji, a gracze wciąż z niecierpliwością wyczekują na nowe. Obecnie najnowszą pozycją jest Ogień i woda 5: Żywioły. We wszystkie obecnie dostępne możemy zagrać w serwisie Egierki.pl.

Czego możemy się nauczyć poprzez granie w Ogień i Woda? Między innymi bardzo ważnej sprawy, jak współpraca. Ogólnie pozycje z tej serii opierają się na kooperacji właśnie, gdyż bohaterami są dwa sympatyczne żywioły, czyli właśnie Ogień i Woda. Każde z nich używa swoich specjalnych właściwości - czynią to na zmianę - aby dotrzeć do końca poziomu. Bez dzielenia się zadaniami i zgodnego działania nasza para nie miałaby szans na sukces.

Wspomniana wyżej seria gier online stawia przed nami różnorakiego rodzaju wyzwania, co zmusza gracza do zastanowienia się, którego z sympatycznych bohaterów powinien wykorzystać w danym momencie i jakiej jego właściwości miałby użyć. Dzięki temu Ogień i Woda uczy logicznego myślenia oraz skupienia. To kolejna z zalet tej serii, a przy tym ogólnie gier logicznych.

Jako przykład pozycji rozwijających logiczne myślenie możemy również wykorzystać gry trzy w jednej linii, gdzie musimy tak dopasować elementy gry aby ułożyć je w konkretnym układzie, przeważnie w jednym rzędzie, by stworzyły łańcuch złożony z trzech lub więcej takich samych elementów. Dopasowując je eliminujemy te elementy z planszy, robiąc miejsce dla innych kombinacji.

Do tego warto również zauważyć, że gry - jako takie - uczą również logicznego myślenia i spostrzegawczości. Szczególnie, jeżeli mówimy o tak bardzo nielubianych przez pewną część społeczeństwa strzelankach, bijatykach, czy innych pozycjach gdzie przelewa się krew. Oczywiście w tego typu produkcje zdecydowanie nie powinny grać dzieci, jednakże starszy gracz mający już pojęcie, co jest dobre, a co złe wyniesie z takich gier "lepsze oko" i szybsze reakcje na zdarzenia.

Podsumowanie, czyli o czym warto pamiętać



O grach video i ich zalet można by napisać naprawdę wiele. Jedno jest pewne - nie są wcale takie złe, jak próbuje się o nich mówić. Wręcz przeciwnie, granie gry video niesie ze sobą sporo korzyści, a nawet można pokusić się o stwierdzenie, że wręcz pomaga w rozwoju naszego dziecka i może być wykorzystane jako pomoc w jego edukacji, a nawet zostać swoistym wprowadzeniem do świata elektroniki i ogólnego używania wszelkiego rodzaju technologii. Jeżeli będziemy mieć kontrolę nad tym, w co konkretnie bawi się nasza pociecha i będziemy trzymać rękę na pulsie, pilnując, by nie spędzało przed monitorem zbyt dużo czasu, zapominając o "Bożym świecie", to wszystko będzie w porządku.