czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 6 sierpnia 2020
  • wyświetleń: 850

Rekuperacja - fakty i mity

Materiał partnera:

Jedni o rekuperacji mówią dobrze, a inni źle - a jedni i drudzy nie zawsze mają rację. Jak każdy mechanizm ma ona swoje wady, zalety i inne specjalne właściwości, które wyróżniają ją od innych podobnych jej systemów takich jak na przykład klimatyzacja. Choć ten typ wentylacji jest coraz bardziej znany i stale zyskuje nowych zwolenników, na jej temat wciąż krąży wiele faktów i mitów.

Co to jest rekuperacja?


Rekuperacja jest to wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Opiera się na ruchu powietrza wytwarzanym przez urządzenie zwane rekuperatorem. Maszyna ta kontroluje ilość nawiewanego i usuwanego powietrza oraz odzyskuje ciepło z powietrza. Cały system służy do wymiany brudnego powietrza na czyste z dodatkowym częściowym zachowaniem nagromadzonej wcześniej wysokiej temperatury.

Rekuperacja - fakty i mityMity1. Nie potrzeba projektu, by zamontować rekuperację - budynki różnią się ilością, wielkością i rozmieszczeniem pomieszczeń, a także liczbą mieszkańców, dlatego każdy z nich wymaga wyjątkowego potraktowania w przypadku planów zamontowania rekuperacji. Odpowiednio przygotowany projekt pozwoli ustalić najbardziej optymalną moc rekuperatora. W przeciwnym razie system nie będzie działał prawidłowo i wentylacja może nie być odczuwana w niektórych miejscach w domu, a to oznacza zmarnowane pieniądze i czas. Ponadto ważne jest, by montaż został wykonany profesjonalnie, dlatego warto zwrócić się do specjalisty.

2. Rekuperacja nie działa w całym budynku - nie zawsze każde pomieszczenie w domu posiada punkty nawiewne i wywiewne, dlatego pojawiają się obawy, że będą one wyjęte spod działania systemu rekuperacji. Profesjonalnie wykonany projekt zawiera jednak plany dotyczące ich montażu w miejscach, gdzie ich brakuje, więc poprawnie założony system może działać w każdym pomieszczeniu.

3. Rekuperacja i wentylacja grawitacyjna mogą działać jednocześnie - budynek, w którym montuje się rekuperację, musi być szczelny, dlatego w starych domach często konieczna jest wymiana okien, ocieplenie całego budynku oraz zaślepienie kanałów wentylacji grawitacyjnej. Dwie wentylacje nie mogą funkcjonować jednocześnie w żadnym domu, ponieważ zakłócałyby sobie nawzajem pracę oraz generowałyby dodatkowe koszty.

Fakty1. Rekuperację można zamontować w każdym budynku - system rekuperacji nadaje się do każdego rodzaju budownictwa, jednak szczególnie polecany jest dla nowych domów, ponieważ są one szczelne i nie wymagają wcześniejszego wykonania żadnych prac remontowych. W starym budownictwie także można ją założyć, jednak wiąże się to z koniecznością wymiany dachu lub ocieplenia domu.

2. Przy systemie rekuperacji świeże powietrze dostarczane jest bez konieczności otwierania okien - rekuperator posiada specjalny filtr, który pozwala wyeliminować wszelkie owady i zanieczyszczenia z powietrza, które wpada do pomieszczenia, dlatego jest ono czyste. Ponadto znika problem przeciągów, ponieważ przy sprawnie działającym systemie otwieranie okien w celu wywietrzenia domu nie jest wcale konieczne.

3. Rekuperacja w domu sprzyja oszczędzaniu - rekuperacja, pomimo, że jest zasilana energią elektryczną i działa nieprzerwanie, zużywa niewielką ilość prądu, a ponadto pomaga zaoszczędzić na ogrzewaniu.

4) Rekuperacje można zainstalować z klimatyzacją - tak klimatyzacja w domu może być zainstalowana z rekuperacją, ma to swoje pozytywne strony.