czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 7 sierpnia 2020
  • 11 sierpnia 2020
  • wyświetleń: 2968

Dzieje gminy i przemysłu Czechowic-Dziedzic w Izbie Regionalnej

W czechowickiej Izbie Regionalnej trwają prace nad stworzeniem nowej ekspozycji muzealnej. Tematem przewodnim ekspozycji są dzieje miasta i gminy Czechowice-Dziedzice oraz historia przemysłu, ze szczególnym uwzględnieniem roli dworca Dziedzice. Jest to jeden z elementów polsko-słowackiego projektu "Muzea otwarte". Otwarcie nowej ekspozycji planowane jest na pierwszy weekend września.

Reklama

Izba Regionalna
Dzieje gminy i przemysłu Czechowic-Dziedzic - powstaje nowa ekspozycja w Izbie Regionalnej · fot. towarzystwo.czechowice-dziedzice.pl


Przygotowano już część poświęconą najstarszemu czechowickiemu kościołowi pw. św. Katarzyny, m.in. drzwi modrzewiowe z kościoła drewnianego z XVI wieku, serce dzwonu, który został przez Niemców zarekwirowany w czasie II Wojny Światowej, a samo serce ocalało w cudowny sposób, elementy wyposażenia zakrystii, figury Chrystusa Zmartwychwstałego (XVIII w.) oraz św. Jana Nepomucena (z początku XX w.). Przy ekspozycji o kościele św. Katarzyny zamieszczono prace Mariana Okońskiego (malarza z Czechowic-Dziedzic) prezentujące najdawniejsze dzieje naszego miasta.

Jest też gotowa gablota poświęcona pierwszemu Honorowemu Obywatelowi Miasta Czechowice-Dziedzice, mjr Ludwikowi Maciejowi, który podczas II wojny światowej wziął udział w Kampanii Polskiej 1939, następnie przedarł się do Francji, gdzie jako lotnik walczył w wojnie francusko-niemieckiej. Później przedostał się do Wielkiej Brytanii, gdzie wstąpił do RAF-u - latał na bombowcach jako dowódca załogi w Dywizjonie Bombowym 300. Zestrzelony przez Niemców, trafia do obozu w Żaganiu (przebywa też w innych obozach jenieckich). Po zakończeniu wojny wyjeżdża z rodziną do Argentyny, a później osiada w USA.

W zbiorach znajdują się jego odznaczenia z kampanii 1939 roku, za wojnę francuską, odznaczenia angielskie i amerykańskie, jak też RAF-owski mundur , dwie czapki i naszywki "POLAND". Są też takie ciekawostki jak przedwojenna furażerka, którą nosił w służąc na lotnisku w Krakowie, modlitewnik, odznaka, medal i dyplomy przyznające mu tytuł Honorowego Obywatela naszego miasta. Na wystawie prezentowany jest także oryginalny mundur czołgisty z Dywizji Pancernej gen. Maczka.

Ponadto ustawiono dwa manekiny, na których Izba Regionalna zaprezentuje oryginalne kobiece stroje cieszyńskie oraz kołowrotek. Przygotowano także dwie gabloty, w których są prezentowane wydawnictwa Towarzystwa Przyjaciół Czechowic-Dziedzic, prezentujące dzieje miasta i gminy Czechowice- Dziedzice (dotychczas wydano 61 pozycji książkowych).

Została przygotowana gablota na sztandary, w której znalazły się unikatowe sztandary związane z dziejami miasta. Najciekawsze to sztandar Koła Macierzy Szkolnej z Żebraczy sprzed II wojny światowej, sztandar Ligi Morskiej z lat 30-tych XX wieku oraz sztandar klubu Stal Czechowice.

Przygotowywane są obecnie gabloty tematyczne - strój cieszyński oraz rzemiosło regionu. Przygotowano także małą ekspozycję poświęconą kolei i dworcowi dziedzickiemu.

Wszystkie eksponaty są obecnie przechowywane w dwóch magazynach, więc prace nad tworzeniem wystawy są dość pracochłonne - przywożenie skrzyń i pudeł, wnoszenie na trzecią kondygnację, rozpakowywanie, ustawianie eksponatów (niektóre wymagają czyszczenia lub konserwacji, którą wykonuje się samodzielnie). Eksponaty, które nie trafiają na ekspozycję stałą, wracają do pudeł i do magazynu.

Prace zespołu, w tym Anny i Sylwestra Wlazło, Romana Tekieli, Karola Borgła, Tadeusza Bajorka, Ewy Bolek, Mirosława Zająca, Renaty i Leny Nawrockich pod kierownictwem Jacka Cwetlera, kustosza wystawy, zakończyć się powinny pod koniec sierpnia.

Zadanie te jest realizowane w ramach projektu "Muzea otwarte - rozszerzenie możliwości programowych instytucji kultury pogranicza polsko-słowackiego" współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020.

ar / czecho.pl

źródło: Towarzystwo Przyjaciół Czechowic-Dziedzic

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.