Wiadomości

  • 10 sierpnia 2020
  • wyświetleń: 2736

[ZDJĘCIA] "Polichromie zachwycają". Trwają prace w bestwińskim kościele

Pod ogromnym wrażeniem pozostają konserwatorzy, którzy odsłaniają kolejne części późnorenesansowej polichromii w parafialnym kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Bestwinie. Według specjalistów, to jedne z najlepszych tego rodzaju dekoracji malarskich zachowanych na południu Polski.

Nowoodkryte polichromie z Bestwiny zachwycają - 08.08.2020 · fot. Diecezja bielsko-żywiecka


- Przede wszystkim uderza ogromna pomysłowość w tworzeniu kompozycji ornamentalnych, gdzie pojawiają się harmonijne wicie roślinne, motywy kwiatowe i owocowe, przywołujące na myśl holenderskie martwe natury, fantazyjnie budowane kartusze, gdzie można dostrzec fantastyczne maski tak bardzo popularne w dobie manieryzmu - zauważył dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Bielsku-Białej ks. Szymon Tracz, wskazując na ściany boczne z zachowanymi ośmioma medalionami z popiersiami dwunastu apostołów.

- Na ścianie tęczowej bardzo sprawny artysta ukazał zgodnie z ówczesną tradycją monumentalną scenę Sądu Ostatecznego - zaznaczył naukowiec z krakowskiego UPJPII i wyjaśnił, że widocznemu Chrystusowi towarzyszy Matka Boska i św. Jan Chrzciciel oraz siedzący na obłokach apostołowie. - Poniżej z lewej strony kiedyś widać było niebo, zaś z prawej potępionych wpadających w piekielne otchłanie pełne demonicznych diabłów. Z kolei z boku na południowej ścianie zachowała się postać św. Krzysztofa niosącego małego Chrystusa - dodał.

Zdaniem historyka sztuki, olbrzymie wrażenie robi "niezwykła intensyfikacja zastosowanych kolorów" z dominującymi czerwieniami, zieleniami i błękitami. - Artysta próbował kształtować postacie i ich szaty światłocieniowo. Kapitalnie budował sekwencje krajobrazowe, które doskonale komponują się z przedstawieniami na pierwszym planie. Intensywność i świeżość barw dotrwała do naszych czasów dzięki zastosowaniu naturalnych, aczkolwiek bardzo kosztownych pigmentów - stwierdził ks. Tracz i wyraził przekonanie, że polichromia w Bestwinie należy do jednych z najlepszych tego rodzaju dekoracji malarskich zachowanych na południu Polski.

Pierwszą wzmiankę o bestwińskiej parafii można znaleźć w dokumencie "Liber rationis decinae sexennalis" z 1326 roku, który znajduje się w Bibliotece Watykańskiej. Około 1575 roku na miejscu drewnianego powstał kościół murowany. W 1632 roku otrzymał tytuł Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

Bestwińska świątynia nie przestaje zaskakiwać krakowskich konserwatorów, którzy od 2017 r. prowadzą prace, podjęte z inicjatywy miejscowego proboszcza ks. Cezarego Dulki. Owocem wysiłku zespołu pod kierunkiem Joanny Borek-Firlejczyk było także odnalezienie piętrowego nagrobka kasztelana oświęcimskiego i wojewody krakowskiego Stanisława Myszkowskiego (1520-1570), a także jego żony Jadwigi z Tęczyńskich (ok.1520-1592).

mp / czecho.pl

źródło: Diecezja Bielsko-Żywiecka

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.