Wiadomości

  • 12 sierpnia 2020
  • 13 sierpnia 2020
  • wyświetleń: 2175

Inna, niż zwykle. Pielgrzymi z diecezji dotarli na Jasną Górę

Pielgrzymi 29. Pieszej Pielgrzymki Diecezji Bielsko- Żywieckiej modlili się na Jasnej Górze 11 sierpnia 2020 r. W tym roku pielgrzymka miała charakter mieszany.

Inna, niż zwykle. Pielgrzymi z diecezji dotarli na Jasną Górę
Inna, niż zwykle. Pielgrzymi z diecezji dotarli na Jasną Górę · fot. Diecezja bielsko-żywiecka


Pieszo na Jasną Górę szli jedynie przedstawiciele pielgrzymki, ok. 40 osób, w czterech grupach po 10 osób każda, pod opieką trzech księży. Grupy wyruszyły z Cieszyna, Istebnej, Oświęcimia i Bielska-Białej. Reszta uczestników pielgrzymowała w różne miejsca diecezji bielsko-żywieckiej, w sposób fizyczny lub duchowy.

- Pielgrzymka ma charakter mieszany, ponieważ pielgrzymowaliśmy po naszej diecezji, po kościołach naszej diecezji - wyjaśnia ks. Damian Koryciński, przewodnik pielgrzymki. - Koronkę odmawialiśmy pod zacnymi krzyżami naszej diecezji, Różaniec był odmawiany w sanktuariach maryjnych naszej diecezji, więc ludzie mogli się przez te 6 dni modlić osobiście, z innymi pielgrzymami, w tych miejscach. Też dlatego mieszany charakter, ponieważ można było przez te 6 dni śledzić to wszystko, co w tych miejscach się odbywało przez łącza internetowe. Były konferencje, był pogodny wieczorek codziennie, Apel Jasnogórski, Godzinki o 7.40 na żywo śpiewane i inne poszczególne punkty, które zawsze pielgrzymom towarzyszą - podsumował.

Ks. Tomaszowi Niedzieli, który na Jasną Górę przybył z pielgrzymami duchowymi, brakowało tradycyjnego wyjścia pieszej pielgrzymki. - Zawsze mówiłem, że nie wiem jakbym zorganizował sobie ten czas, gdyby nie pielgrzymka. I faktycznie, w tym roku było bardzo ciężko zorganizować sobie czas między 6 a 11 sierpnia. Codziennie były myśli, gdzie byśmy już byli, gdzie byłby postój, gdzie byśmy szli na nocleg do naszych gospodarzy. Modliliśmy się też w ich intencjach, bo oni zawsze czekali na nas z otwartymi ramionami, a w tym roku nie mogliśmy ich odwiedzić, ale pamiętaliśmy o nich w modlitwie, również dzisiaj tutaj w Częstochowie - zwierzył się.

- Pielgrzymi podkreślali, że bardzo brakuje im pielgrzymki, że dobrze, że jest ta pielgrzymka duchowa, ale brakowało im Częstochowy, Jasnej Góry. Wiem, że wielu pielgrzymowało indywidualnie, a część wyszła 6 sierpnia i dziś dojdą na Jasną Górę i spotkają się z nami na wspólnej Eucharystii - dodał. ks. Niedziela.

Wspólnota Pielgrzymkowa zgromadziła się w południe na jasnogórskich Wałach, gdzie odprawiona została Droga Krzyżowa. Następnie udali się do Kaplicy Matki Bożej na Mszę św. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił bp Piotr Greger, biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej.

mp / czecho.pl

źródło: Diecezja Bielsko-Żywiecka

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.