Wiadomości

  • 15 sierpnia 2020
  • 16 sierpnia 2020
  • wyświetleń: 11210

[Szlaki górskie] Rodzinna wyprawa na przełęcz Karkoszczonka

W ramach naszego cyklu szlaki górskie Beskidów prezentujemy kolejną propozycję. Dziś chcemy zabrać Was na Przełęcz Karkoszczonka w Beskidzie Śląskim.

Rodzinna wyprawa na Przełęcz Karkoszczonka
Rodzinna wyprawa na przełęcz Karkoszczonka · fot. mp / czecho.pl


Dziś chcemy Was zabrać na przełęcz Karkoszczonka w Beskidzie Śląskim, której wysokość liczy 729 metrów nad poziomem morza. Jest to miejsce proste do zdobycia dla rodzin z dziećmi, dzięki któremu możemy odpocząć w ciszy beskidzkiego lasu oraz podziwiać okoliczne szczyty, z Klimczokiem oraz Skrzycznem na czele.

Rodzinna wyprawa na Przełęcz Karkoszczonka
Duża część szlaku żółtego na Karkoszczonkę z Brennej Bukowej jest wyasfaltowana · fot. mp / czecho.pl


Na przełęcz Karkoszczonka można wejść dwoma prostymi szlakami - od strony Szczyrku Biłej (dokąd można dojechać autobusem Komunikacji Beskidzkiej z dworca PKS w Bielsku-Białej) oraz Brennej Bukowej. My wybraliśmy ten drugi wariant. Dlaczego? Po pierwsze, w Brennej Bukowej, na początku żółtego szlaku prowadzącego na Karkoszczonkę znajduje się duży parking, na którym można pozostawić samochód. Po drugie, droga na przełęcz od strony Brennej ma atut w postaci małej liczby wzniesień - jedynie ostatnie kilkaset metrów to duża wybitność. Ważnym jest też fakt, że duża część szlaku jest wyasfaltowana. Samo wejście na Karkoszczonkę od strony Brennej Bukowej zajęło nam półtora godziny spokojnym tempem.

Rodzinna wyprawa na Przełęcz Karkoszczonka
Pod Karkoszczonką znajduje się popularne prywatne schronisko "Chata Wuja Toma" · fot. mp / czecho.pl


Pod przełęczą Karkoszczonka znajduje się prywatne schronisko "Chata Wuja Toma" czynne przez cały rok. Obiekt został urządzony w starej zagrodzie z 1918 roku, a przez ostatnie lata był sukcesywnie powiększany przez właścicieli - pojawiły się tutaj domki letniskowe oraz więcej miejsc w ogrodzie. Możemy tutaj zasmakować domowych specjałów - my wybraliśmy żurek, a na deser świeżą szarlotkę. "Chata Wuja Toma" posiada również w swojej ofercie gastronomicznej specjalne piwo, które jest warzone na zlecenie obiektu - ciemne oraz jasnego pilsa.

Loading...


Warto wiedzieć, że Karkoszczonka jest dobrym miejscem wypadowym na znajdujący się nieopodal Klimczok. Jednak szlak czerwony prowadzący na ten szczyt jest miejscami dość stromy. Samo dojście do schroniska PTTK "Klimczok" powinno zająć godzinę.

mp / czecho.pl

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Beskidy dla każdego" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Beskidy dla każdego

W sezonie wiosenno-letnim przygotowujemy dla Was nasze propozycje tras górskich o różnych stopniach zaawansowania. W cyklu wideo "Beskidy dla każdego" skupiamy się przede wszystkim na trasach łatwych, dostępnych dla szerokiego grona turystów. Mówimy o walorach przyrodniczych szlaków, zapleczu turystycznym, historii beskidzkich schronisk. Dajemy też wskazówki dotyczące tego, jak dojechać, gdzie zaparkować samochód i z którego miejsca najlepiej rozpocząć wędrówkę. Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Beskidy dla każdego" podaj