Wiadomości

 • 13 sierpnia 2020
 • 14 sierpnia 2020
 • wyświetleń: 2666

Powiat pszczyński w żółtej strefie - mniejsze restrykcje sanitarne

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o zmianach w strefach żółtej i czerwonej wprowadzonych w związku z dużą liczbą zakażeń koronawirusem. Powiat pszczyński jako jedyny opuści strefę czerwoną i trafi do żółtej. Dla mieszkańców powiatu pszczyńskiego to dobra wiadomość, ponieważ tym samym częściowo zniesione zostaną wprowadzone w sobotę restrykcje.

Mapa


Lista powiatów, w których wprowadzane są obostrzenia, została przygotowana na podstawie analiz dynamiki wzrostów zakażeń w ciągu ostatnich 14 dni. Jeśli nowych zachorowań było powyżej 12 na 10 tys. mieszkańców, wówczas powiat zaliczany jest do czerwonej strefy. Natomiast, jeśli między 6 a 12 na 10 tys., to do żółtej strefy.

Powiaty podzielono na dwie strefy: żółtą i czerwoną - z różnym zakresem obostrzeń. Zmiany dot. m. in. obowiązku zakrywania ust i nosa, a także organizacji targów i kongresów, wydarzeń sportowych i kulturalnych, gastronomii, sanatoriów, wesel i transportu.

Nową listę ministerstwo przedstawiło w czwartek, 13 sierpnia. Powiat Pszczyński jest jedynym, który wypadł z listy czerwonej i znalazł się na żółtej. Oznacza to, że sytuacja się poprawiła i zniesionych zostanie część obostrzeń.

- W tym miejscu dziękuję wszystkim mieszkańcom, którzy dostosowali się do zaleceń. Zmniejszenie obostrzeń to bardzo ważna dla nas informacja. Pamiętajmy jednak, by nadal przestrzegać odpowiednich zasad, dbać o bezpieczeństwo własne oraz innych osób - powiedział krótko po informacji Ministerstwa Zdrowia burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol.

- Dziękuję mieszkańcom powiatu pszczyńskiego, którzy stosują się do obowiązku noszenia maseczek także w przestrzeniach otwartych. To duża uciążliwość przy temperaturach przekraczających 30 st. C. Widzimy, że mieszkańcy bardzo poważnie podeszli do tych restrykcji - mówi starosta Barbara Bandoła i dodaje, że cotygodniowa weryfikacja stref powoduje duże napięcie. - Trudna jest sytuacja przedsiębiorców w powiecie pszczyńskim, którzy nadal nie mogą planować w swoich lokalach dużych uroczystości, co wiąże się z ograniczeniem działalności - dodaje, prosząc mieszkańców o zachowywanie dystansu, noszenie maseczek, tam gdzie jest to konieczne oraz stosowanie zasad higieny.

W czerwonych strefach od 13 sieprnia znalazły się powiaty: ostrzeszowski, nowosądecki, Nowy Sącz, wieluński, Ruda Śląska, rybnicki, Rybnik, wodzisławski, Jastrzębie Zdrój.

Wśród stref żółtych od 13 sierpnia znalazły się powiaty: Żory, cieszyński, oświęcimski, pszczyński, raciborski, limanowski, Biała Podlaska, grajewski, nowotarski.W żółtych powiatach w przestrzeni publicznej nie trzeba nosić maseczek lub przyłbic. Należy natomiast zachowywać 1,5 metrowy dystans społeczny:
 • Wesela i inne imprezy rodzinne: do 100 osób.
 • Restauracje i gastronomia: obowiązek zakrywania ust i nosa oraz max. 1 osoba na 4mkw.
 • Kościoły i miejsca kultu religijnego: obowiązek zakrywania ust i nosa z wyłączeniem osób sprawujących kult religijny (bez zmian).
 • Kina i inne wydarzenia kulturalna: 25 proc. zajętych miejsc.
 • Targi, konferencje, kongresy, wystawy: 1 osoba na 4 mkw. Obowiązek zakrywania ust i nosa.
 • Parki rozrywki, wesołe miasteczka: 1 osoba na 5 mkw.
 • Siłownie, kluby i centra fitness: 1 osoba na 7 mkw.
 • Wydarzenia sportowe: 25 proc. widowni. Obowiązek zakrywania ust i nosa.

BM / czecho.pl

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Koronawirus" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Koronawirus

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Koronawirus" podaj