czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 23 sierpnia 2020
  • wyświetleń: 3367

[Historyczne ciekawostki] Kolarskie mistrzynie w naszym mieście

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj

Dwa tygodnie temu zakończyła się 77. edycja Tour de Pologne. Ale czy pamiętacie, że jeszcze nie tak dawno temu w Czechowicach-Dziedzicach również rozgrywały się wyścigi kolarskie na najwyższym, światowym poziomie? Dziś chcemy wrócić wspomnieniami do wyścigu Gracia-Orlova, a konkretniej do edycji wydarzenia z 2010 roku.

Kolarski wyścig w Czechowicach
Kolarski wyścig w Czechowicach · fot. basinka / klub czecho.pl


Jeden z etapów polsko-czeskiego wyścigu Gracia-Orlova odbył się w Czechowicach-Dziedzicach 1 maja 2010 roku. Trasa wyścigu przebiegała ulicami: Legionów - Sosnowa - Kanarków - Pasieki - Kopernika - kotulińskich - Mazańcowicka - Ligocka - Stawowa - Chałupnicza - Legionów - Młyńska - Kolejowa - Niepodległości - J.Pawła II - Żeromskiego - Barlickiego - Prusa - Łukasiewicza. Dojazd do mety z ul. Barlickiego - Rondo I Legionów - Rondo II - Legionów. Kolarki miały w sumie do pokonania 62,1 km ulicami naszego miasta. Poniżej prezentujemy mapę czechowickiego etapu.

Kolarskie mistrzynie w naszym mieście
Kolarskie mistrzynie w naszym mieście · fot. Archiwum czecho.pl


W etapie przebiegającym po ulicach naszego miasta wygrała złota medalistka igrzysk olimpijskich w Pekinie (2008) i czterokrotna mistrzyni świata, Holenderka Marianne Vos (ur. 1987), późniejsza zwyciężczyni w klasyfikacji generalnej zawodów. Na drugim stopniu podium na czechowickim MOSiR-ze stanęła Brytyjka Nicole Cooke, a trzecie miejsce w etapie zajęła kolejna Holenderka - Loes Markerink. Pamiątkowe puchary i medale wręczali zwyciężczyniom m. in. burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut i Dyrektor MOSiR-u Adam Leśnik.Międzynarodowy wyścig kolarski kobiet GRACIA-ORLOVA (29.04-02.05) w 2010 roku składał się z pięciu etapów (trzy w Czechach - w Detmarovicach, Lichnovie i - ostatni etap - w Orlovej; oraz dwa w Polsce - w Kuźni Raciboskiej i Czechowicach-Dziedzicach). W sumie zawodniczki przejechały 412 kilometrów. W zawodach wzięło udział 97 zawodniczek z 18 drużyn, w tym m. in. z Polski, Holandii, Belgii (drużyna narodowa), Niemiec (m. in. drużyna narodowa), Austrii (drużyna narodowa), Wielkiej Brytanii (drużyna narodowa), Włoch, Rosji (m. in. drużyna narodowa), Ukrainy (drużyna narodowa), Białorusi (drużyna narodowa), Szwecji (drużyna narodowa), Norwegii i Stanów Zjednoczonych (drużyna narodowa).

Wyścig "Gracia-Orlova" odbywał się w Czechowicach-Dziedzicach również w latach 2008 oraz 2009.

mp / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Historyczne ciekawostki

Odkurzamy stare zdjęcia i niezwykłe historie mieszkańców Czechowic-Dziedzic oraz okolicznych miejscowości sprzed lat. Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj