Wiadomości

  • 16 sierpnia 2020
  • wyświetleń: 1369

Kołowrotki z wolnym biegiem - najlepszy sprzęt do połowu karpi?

Materiał partnera:

Chcesz złowić dużą rybę? Musisz mieć w zanadrzu porządny kołowrotek. To kluczowy element wędkarskiego ekwipunku, który pomoże przechylić szalę zwycięstwa na Twoją stronę. Niegdyś wędkarze radzili sobie przy pomocy modeli uniwersalnych. Na szczęście dzisiaj mamy do wyboru przeróżne opcje dedykowane do poszczególnych metod. W przypadku łowienia karpiowego i gruntowego ogromną popularnością cieszą się kołowrotki z wolnym biegiem szpuli. Dowiedz się, jak powstał ten rewolucyjny mechanizm i czym charakteryzuje się jego działanie oraz poznaj sprawdzone modele dostępne online.

Kołowrotki z wolnym biegiem - najlepszy sprzęt do połowu karpi?


Kiedy powstały kołowrotki z wolnym biegiem?



Ta nowoczesna technologia została opracowana najprawdopodobniej przez firmę Shimano, która wprowadziła na rynek kołowrotki z wolnym biegiem w połowie lat osiemdziesiątych. Ten pomysł od razu podbił serca wędkarzy i stał się ogromnym hitem. Dziś nie jest to już trudno dostępny bajer dla wybrańców, ale złoty standard, który jest stosowany przez praktycznie wszystkich uznanych producentów z branży.

W ciągu ostatnich kilkunastu lat w sprzedaży pojawiły się także różne alternatywy dla klasycznych kołowrotków z wolnym biegiem (od Big Pit po Quick Drag). Na rynku królują modele, w których pomocny mechanizm wolnego biegu umieszczany jest wewnątrz kołowrotka. Głównym wyzwaniem dla producentów jest zmieszczenie w obudowie skomplikowanego systemu bez strat jakości pozostałych koniecznych elementów. Trzeba przy tym przyznać, że ceną za wolny bieg jest nieco większa masa kołowrotka (co zawsze stanowi dodatkowe obciążenie, zwłaszcza przy długich połowach). Dlaczego więc warto zainwestować w taki sprzęt i na czym polega jego magiczne działanie?

Jak działa mechanizm wolnego biegu?



Kołowrotki z wolnym biegiem pozwalają na swobodne, równomierne odwijanie żyłki ze szpuli w czasie brania. Tego rodzaju modele posiadają zwykle dwa hamulce - pierwszy z nich reguluje opór, podczas gdy drugi jest dedykowany tylko dla wolnego biegu i pracuje dopiero po załączeniu mechanizmu. Reguluje on siłę potrzebną do wyciągnięcia żyłki. Najczęściej można bowiem sterować natężeniem wolnego biegu i decydować, czy mechanizm zadziała bardzo mocno, czy wręcz przeciwnie, niemal niewyczuwalnie.

Wolny bieg, umożliwiając samoistne odwijanie się żyłki, znacznie redukuje ryzyko, że leżąca na brzegu wędka zostanie wciągnięta do akwenu. Po wyrzuceniu zestawu wystarczy ustawić wędzisko na podpórkę i włączyć wolny bieg. Z kolei gdy ryba nabierze się już na przynętę i złapie haczyk, wystarczy odjazd i jeden wprawny ruch, żeby wyłączyć pomocny mechanizm i rozpocząć bezproblemowe holowanie.

Dlaczego kołowrotki z wolnym biegiem są godne uwagi?



Specyfika wędkarstwa karpiowego, gruntowego czy feederowego wymusza stosowanie konkretnych technik łowienia. Kołowrotek z wolnym biegiem znacząco zwiększa skuteczność połowów drapieżnych ryb, które potrafią być bardzo waleczne. Oprócz łowienia karpi na kulki proteinowe ułatwia także polowanie na sandacza czy szczupaka. Wszystkie te gatunki słyną ze swojej porywczości. Brak wolnego biegu powoduje, że szarpnięcie żyłki może spowodować wpadnięcie sprzętu do wody.

Z kolei kołowrotki z owym przydatnym mechanizmem sprawiają, że cała akcja połowu przebiega gładko i niezauważenie - gdy karp połasi się na przynętę, aż do momentu stanowczego zacięcia nie poczuje ostrzegawczego oporu. Gdy wyłączysz wolny bieg i zaczniesz holować, dla ryby będzie już za późno, żeby uciec. Jest to przydatne udogodnienie także przy metodzie drgającej szczytówki - mocne branie suma czy brzany, które potrafi być sporym zaskoczeniem, nie będzie Cię dłużej stawiać na przegranej pozycji.

Gdzie znaleźć porządny kołowrotek karpiowy?



Najlepiej szukać w dedykowanych sklepach wędkarskich z szerokim asortymentem. Ciekawym rozwiązaniem są sklepy online z atrakcyjnym cennikiem i równie atrakcyjną ofertą. Przykładem miejsca, w którym odnajdziesz rozmaite kołowrotki z wolnym biegiem, jest strona sklepwedkarski.pl/pol_m_Kolowrotki_Z-wolnym-biegiem-48614.html. Odnajdziesz tam cały sprzęt i przeróżne akcesoria idealne do połowu ryb, które fundują mocne i gwałtowne branie. Blisko połowa kołowrotów karpiowych dostępnych na stronie to właśnie kołowrotki z wolnym biegiem. Na klientów czekają dziesiątki wartościowych propozycji od sprawdzonych producentów, w tym takich marek, jak Okuma, Jaxon, Mitchell, D.A.M., Penn czy Konger. Przejrzysta, świetnie pomyślana nawigacja w e-sklepie ułatwia ich namierzenie: wystarczy, że użytkownik strony posłuży się zakładką Sprzęt (Kołowrotki -> Z wolnym biegiem) albo Metoda (Karpiowe lub Gruntowe -> Kołowrotki -> Z wolnym biegiem).

Który kołowrotek wybrać?



Zanim zdecydujesz się na własny model z wolnym biegiem, koniecznie zrób wstępne rozeznanie w sieci, poczytaj opinie, ustal preferowany budżet i dopiero wtedy podejmij decyzję. Wśród najlepszych kołowrotków na rynku z pewnością zwraca na siebie uwagę sprzęt marki Okuma, objęty 5-letnią gwarancją producenta. Polecamy m.in. kołowrotek z wolnym biegiem Okuma AK Baitfeeder 1+1bb. Grafitowy, mocny, odporny na korozję korpus, atrakcyjna cena oraz niezawodny, komfortowy w użyciu przełącznik wolnego biegu to połączenie, obok którego trudno przejść obojętnie. Do tego system anty-rewersu Quick-Set, samoosuszanie kołowrotka jeszcze podczas pracy, dwa łożyska (jedno kulkowe, jedno oporowe), mocny uchwyt z ABS w kształcie litery "T", wyważony cyfrowo rotor, system posuwu szpuli S-Curve oraz zapasowa szpula z grafitu. Prawdziwa gratka do połowu karpi, dużych leszczy, amurów, karasi czy płoci!

Inny świetny model od Okuma, który można dorwać już za około 100 złotych, to Carbonite XP Baitfeeder z nawiniętą żyłką. To prawdziwy raj dla zapalonych karpiarzy - wielki, wytrzymały, pomocny także przy połowie amurów czy leszczy, z szybkim przełączaniem wolnego biegu i prezycyjną, eliptyczną przekładnią. Stała korba jest odporna na przeciążenia, rotor - cyfrowo wyważony, a mechanizm hamulcowy - wodoodporny oraz ponadprzeciętnie mocny. System kontroli linki LCS sprawia, że schodzi ona gładko i swobodnie w trakcie rzutu; model jest zresztą sprzedawany od razu z nawiniętą żyłką 15Ib.

Niezależnie od wybranej marki czy upatrzonego modelu, sprawdź takie parametry, jak przełożenie kołowrotka (optymalnie od 4,5 do 5,1:1), pojemność szpuli (200 metrów żyłki 0,30 mm da sobie już całkiem nieźle radę), cena (nie ma sensu przesadnie oszczędzać, jeśli szukasz sprzętu na dłużej) oraz umiejscowienie hamulca (przedni czy tylny?) czy użyte materiały (aluminiowe szpule są mile widziane). Powodzenia!