Wiadomości

 • 17 sierpnia 2020
 • 18 sierpnia 2020
 • wyświetleń: 3385

Straż miejska informuje: Za kąpiel w fontannie grozi mandat 500 zł

Fontanny, wbrew pozorom, mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Niesprawdzana woda w zamkniętym obiegu to możliwe źródło bakterii i drobnoustrojów. Straż miejska informuje, że za kąpiel w fontannie, m.in tej na Placu Jana Pawła II przy czechowickim Urzędzie Miejskim, można zostać ukaranym mandatem. Jednak w tej sytuacji nie chodzi o karanie, ale przede wszystkim o edukowanie.

Czechowice,CzechowiceDziedzice,PlacJanaPawłaII,Fontanna,LoveCzecho,LoveSilesia,fotodnia,instagram
Straż miejska informuje: Za kąpiel w fontannie grozi mandat 500 zł · fot. czecho.pl


Upały często zmuszają nas do poszukiwania chłodu i orzeźwienia. Pożyteczne są wtedy miejskie fontanny, które skutecznie schładzają powietrze w pobliżu. Jednak należy pamiętać, że fontanny to element dekoracyjny miasta i jako takie nie służą zaspokajaniu pragnienia czy kąpielom dla ludzi. Nie są do tego przeznaczone, więc są obiektami, w których taka kąpiel jest zabroniona.

Oczywiście są miejscem odpoczynku, ochłody, tworząc - zwłaszcza w upalne dni - oazy wytchnienia dla mieszkańców miasta nie tylko dla ludzi, ale także i zwierząt, przede wszystkim ptaków, kotów, psów. I z tego właśnie powodu tak naprawdę są niebezpieczne dla ludzi. Nawet zwykłe moczenie stóp w fontannie może być szkodliwe dla naszego zdrowia, a szczególnie zdrowia dzieci, u których układ odpornościowy nie jest w pełni rozwinięty. Dzieci uwielbiają się pluskać i jeśli czynią to w fontannach za zgoda nierozważnych opiekunów mogą być narażone na dolegliwości zdrowotne.

Woda w fontannach krąży w obiegu zamkniętym i nie jest poddawana procesom dezynfekcji, w efekcie może być siedliskiem dla wielu drobnoustrojów, także tych chorobotwórczych.

Kąpieli w miejscach, gdzie "jest to zabronione" zakazuje kodeks wykroczeń. Za złamanie tego zakazu grozi grzywna nawet do 500 złotych.

Każda stojąca w zbiorniku woda prędzej czy później ulegnie zanieczyszczeniu, pojawią się w niej glony powodujące śliskie powierzchnie, rozwijają się w niej szkodliwe dla skóry bakterie. W pozornie "czystej" wodzie, błyskawicznie namnażają się wszelkiego rodzaju bakterie i zarazki. Wysoka temperatura oraz stojąca woda tworzą idealne warunki do rozmnażania się różnych patogenów. Pozornie niegroźne bakterie mogą stać się dużym zagrożeniem.

Fontanny miejskie mogą być siedliskiem gronkowców, salmonelli, bakterii kałowych, wszelkich pasożytów odzwierzęcych, bakterii i wirusów powodujących zatrucia pokarmowe, reakcje alergiczne i zapalne skóry.

Chorobotwórcze patogeny, które znaleźć można w fontannach mogą powodować:
 • reakcje alergiczne w postaci wysypki,
 • grzybice stóp lub inne choroby skóry,
 • zapalenia spojówek,
 • zapalenia uszu,
 • ostre zapalenia płuc wywołane pałeczkami Legionella,
 • schorzenia dróg oddechowych,
 • zakażenie gronkowcem, które grozi zapaleniem oskrzeli, płuc, tchawicy, migdałków,
 • zakażenie paciorkowcami, które grozi zapaleniem gardła, płuc, a nawet opon mózgowo-rdzeniowych,
 • infekcje dróg moczowych i pęcherza spowodowane bakteriami escherichii.


Często myją się w nich, niestety, bezdomni mający różne schorzenia skórne. Ponadto na powierzchniach dużych fontann mogą występować sinice i różne glony niebezpieczne dla skóry, a nawet powodujące silne zatrucia całego organizmu.

W czasie wysokich temperatur niebezpiecznym może okazać się nawet zwykłe siedzenie przy fontannie.
Wraz z pęcherzykami powietrza w pobliżu wodotrysków unoszą się pałeczki bakterii z rodzaju Legionella. Do organizmu człowieka dostają się podczas oddychania, powodując legionelozę - niebezpieczną chorobę zakaźną.

mp / czecho.pl

źródło: Straż Miejska w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.