Wiadomości

  • 20 sierpnia 2020
  • 24 września 2020
  • wyświetleń: 8936

Czechowickie Prezentacje Filmowe: kino z całego świata w Świcie

Za nami:

29. Czechowickie Prezentacje Filmowe odbędą się w dniach 18-24 września w Kinie Świt przy Miejskim Domu Kultury. To przegląd nowego kina z różnych stron świata. Niektóre z filmów będziemy mogli obejrzeć na długo przed oficjalną polską premierą. 1 września ruszyła przedsprzedaż karnetów.

Najgorsze wiersze
Kadr z filmu "Najgorsze wiersze świata", który znalazł się w programie 29. Czechowickich Prezentacji Filmowych · fot. materiały prasowe


Harmonogram projekcji:Piątek, 18 września
20.10 Ema (Chile)

Sobota, 19 września
20.10 Daleko od Reykjavíku (Islandia/Dania/Niemcy/Francja)
22.00 Najgorsze wiersze świata (Węgry)

Niedziela, 20 września
20.10 Obraz pożądania (Wielka Brytania/Włochy)

Poniedziałek, 21 września
20.10 Nadzieja (Norwegia)

Wtorek, 22 września
20.10 W co ludzie grają (Finlandia)

Środa, 23 września
20.10 Tylko zwierzęta nie błądzą (Finlandia/Niemcy)

Czwartek, 24 września
20.10 Zło nie istnieje (Iran/Niemcy/Czechy)

Przedsprzedaż karnetów trwa od 1 września do 17 września - cena: 50 zł (ulgowe) i 60 zł (normalne). Od 18 września karnety w cenie 55 zł (ulgowe) i 65 zł (normalne).

Karnety na 3 wybrane filmy - 36 zł.
Bilety na wybrane filmy - 12-17 zł (ulgowe i normalne).

EmaChile 2019, 102 min.
Reżyseria: Pablo Larraín. Wykonawcy: Mariana Di Girolamo, Gael Garcia Bernal, Santiago Cabrera.
Nagrody: MFF w Wenecji 2019: UNIMED AwardNieuchwytna jak płomień, uwodzicielska Ema roznieca ogień wszędzie tam, gdzie się pojawia. Taniec to dla niej całe życie - dla swojej pasji jest gotowa poświęcić dosłownie wszystko. Wspólnie z mężem-choreografem podejmuje kontrowersyjną decyzję, przez którą upada jej dawny świat, a na zgliszczach starego porządku wyrasta zupełnie nowy - gdzie kobiety mogą tańczyć tak, jak chcą, o rodzinie nie decyduje pokrewieństwo i każdy sam tworzy choreografię własnego życia. W nowym świecie Ema jeszcze mocniej zatraca się w seksualnym, agresywnym reggaetonie. Film Larraína to manifest nowego kina, które nasłuchuje pulsu życia, uczy się języka nowego pokolenia. I zamiast snuć opowieść - tańczy.

Daleko od Reykjavíku / The country/ HéraðiðIslandia/Diana/Niemcy/Francja 2019, 92 min.
Reżyseria: Grimur Hakonarson. Wykonawcy: Arndis Hronn Egilsdottir, Sveinn Olafur Gunnarsson, Borsteinn Bachmann.
Nagrody: Edda Awards, Iceland 2020: nominacja za najlepszą reżyserię.Daleko od Reykjavíku, nowy film twórcy kinowego przeboju Barany. Islandzka opowieść, ponownie rozgrywa się w zachwycających pejzażach Islandii. Ten ujmujący komediodramat koncentruje się wokół wiejskiego życia, którego rutyną wstrząsają nieoczekiwane zdarzenia, a w ich centrum znajdzie się - do tej pory łagodna i pokorna - Inga. Kiedy z jej życia niespodziewanie zniknie mąż, a bohaterka odkryje jego tajemnice, smutek zamieni się w gniew skierowany przeciwko lokalnej wspólnocie. Po raz pierwszy w życiu Inga zaprotestuje i stanie do samotnej walki - i to z potężnym przeciwnikiem.

Najgorsze wiersze świata / Rossz versekWęgry 2018, 97 min.
Reżyseria: Gábor Reisz. Wykonawcy: Gábor Reisz, Katica Nagy, Zsolt Kovács.
Nagrody: Festiwal Filmów Komediowych w Monte Carlo 2019: Nagroda Jury za najlepszy film.Życie 33-letniego Tamása w jednej chwili staje na głowie. Rzuca go dziewczyna, w efekcie czego zdesperowany mężczyzna postanawia zamienić Paryż na rodzinny Budapeszt. Powrót w dobrze znane mu rejony ma pomóc bohaterowi dojść do siebie i zapomnieć o nieszczęśliwej miłości. Swoistą terapią okazuje się dla Tamása podróż sentymentalna do czasów dzieciństwa i dorastania. Wspomnienia to nie tylko poszukiwanie różnych odcieni miłości, ale i próba zrozumienia sytuacji, w której się aktualnie znalazł. Mężczyzna szybko się przekonuje, jak wielki wpływ w kształtowaniu osobowości, tożsamości ma nasza przeszłość. Dzięki temu zaczyna uświadamiać sobie, jak skomplikowane i czasami zupełnie niezrozumiałe bywają ludzkie relacje.

Nadzieja / HåpNorwegia/Szwecja 2019, 126 min.
Reżyseria: Maria Sødahl. Wykonawcy: Andrea Bræin Hovi, Stellan Skarsgård, Dina Enoksen Elvehaug.
Nagrody: MFF w Berline 2019: Nagroda Europa Cinemas Label dla najlepszego filmu europejskiego.Subtelna i wzruszająca opowieść o chorobie, życiowych priorytetach i potrzebie bliskości. Co może się stać z miłością, gdy pewnego dnia pełna energii i wewnętrznej siły kobieta dowiaduje się, że ma przed sobą zaledwie trzy miesiące życia? Kiedy w Wigilię Bożego Narodzenia Anja dowiaduje się, że ma nawrót choroby i nieoperacyjnego raka mózgu, życie bohaterów rozpada się na kawałki i ulega przewartościowaniu. Troska miesza się ze skrywanymi od lat pretensjami, a trudnemu do okiełznania lękowi towarzyszy frustracja. Kolejne dni pokażą, czy Anja i Tomas odnajdą w sobie uczucie, które kiedyś ich połączyło, oraz czy będą w stanie przejść przez ten rodzinny dramat razem. Film duńskiej reżyserki oparty jest na jej własnych przeżyciach.

W co ludzie grają / SeurapeliPolska premiera: 2021
Finlandia 2020, 105 min.
Reżyseria: Jenni Toivoniemi. Wykonawcy: Emmi Parviaine, Laura Birn, Eero Milonoff, Paula Vesala.Film porównywany jest przez krytyków do przebojów kinowych Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie oraz Niewinne kłamstewka. Grupa dobrych przyjaciół postanawia zorganizować przyjęcie niespodziankę z okazji zbliżających się urodzin Mitzi. Pełen nostalgii weekend spędzony w idyllicznie położonym domu ma przypomnieć bohaterom czasy, kiedy byli nastolatkami. Czy coś może pójść nie tak? Z pewnością, zwłaszcza, że jubilatka nie wydaje się zachwycona pomysłem grupy. Skołowana kobieta liczyła raczej na spokojny weekend, a na to najwyraźniej się nie zanosi. Napięcie wzrasta z chwilą, gdy jej najlepsza przyjaciółka Veronika pojawia się ze swoim nowym chłopakiem Mikaelem. Znajome otoczenie i dawne rytuały sprawiają, że bohaterowie zapominają na chwilę o dorosłości.

Tylko zwierzęta nie błądzą / Seules les bêtesPolska premiera: 2021
Francja/Niemcy 119, 116 min.
Reżyseria: Dominik Moll. Wykonawcy: Denis Menochet, Valeria Bruni Tedeschi, Nadia Tereszkiewicz.
Nagrody: MFF w Tokio 2019: Nagroda Publiczności; Najlepsza aktorka (Nadia Tereszkiewicz).Nowy film Dominika Molla to trzymająca w napięciu i pełna zwrotów akcji kryminalna układanka. Zagadkowe zniknięcie kobiety podczas burzy śnieżnej sprawi, że pięcioro nieznajomych zostanie uwikłanych w tajemnicę, która wykracza daleko poza senne górskie miasteczko we Francji. Każda z postaci ma coś na sumieniu i nie chce dzielić się wszystkimi swoimi sekretami. Większość z nich to idealiści, którzy marzą o ucieczce od szarej rzeczywistości, odnalezieniu miłości czy spełnienia. Łączy ich poczucie frustracji oraz nietypowa sytuacja, w jakiej się znaleźli. Poświęcone poszczególnym bohaterom rozdziały filmu obrazują nie tylko różne punkty widzenia na temat samego zaginięcia Evelyn, ale stopniowo odkrywają też zależności między nimi.

Zło nie istnieje / Sheytan vojud nadaradPolska premiera 2021
Iran/Niemcy/Czechy 2020, 150 min.
Reżyseria: Mohammad Rasoulof. Wykonawcy: Ehsan Mirhosseini, Shaghayegh Shourian,Kaveh Ahangar.
Nagrody: MFF w Berlinie 2020: Złoty Niedźwiedź dla najlepszego filmu; Nagroda Jury Ekumenicznego oraz Nagroda Gildii Filmowej.W każdym państwie, gdzie prawo najcięższe występki sankcjonuje karą śmierci, potrzebni są ludzie, którzy ten wyrok wykonają. To właśnie im, mierzącym się z trudnymi do wyobrażenia dylematami, poświęcony jest film Zło nie istnieje. Obraz ma strukturę nowelową i składa się z czterech opowieści. Bohaterów każdej z nich łączy tajemnica oraz dramatyczna decyzja, którą muszą podjąć. Wpłyną one nie tylko na dalsze życie protagonistów, ale również mocno odbiją się na otaczających ich ludziach. Rasoulof tworzy złożoną z cichych dramatów wstrząsającą opowieść, będącą zdecydowanym sprzeciwem wobec kary śmierci.

Obraz pożądania / The burnt orange heresyPolska premiera 30 października
Wlk. Brytania/USA, 99 min.
Reżyseria: Giuseppe Capotondi. Wykonawcy: Elizabeth Debicki, Donald Sutherland, Mick Jagger.
Nagrody: MFF w Wenecji 2019: Fondazione Mimmo Rotella Award (Donald Sutherland, Mick Jagger).Ekscentryczny milioner, Cassidy zaprasza do swojej posiadłości nad jeziorem Como krytyka sztuki, Jamesa Figuerasa . Ma wobec niego pewien plan. James pojawia się z piękną i tajemniczą Berenice. Oboje przeżywają właśnie namiętny romans i wspólny wyjazd jest dla nich świetną okazją do bliższego poznania się. Podczas obiadu Cassidy składa Jamesowi propozycję nie do odrzucenia. Chce, by ukradł dla niego wyjątkowy obraz, którego obsesyjnie pragnie, obiecując mu w zamian sławę i karierę. James przyjmuje zlecenie, nie wiedząc, że wpada w niebezpieczną pułapkę chciwości, ambicji i kłamstw, wciągając w to niczego nieświadomą Berenice. Oboje odkryją prawdę, której woleliby nigdy nie poznać.

czechowickie prezentacje filmowe


Konkurs

ar / czecho.pl

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Kino Świt" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Kino Świt

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Kino Świt" podaj