Wiadomości

  • 26 sierpnia 2020
  • wyświetleń: 2187

Odrobaczanie psa - czym i jak często zwalczać pasożyty?

Materiał partnera:

Polacy kochają psy. Według różnych szacunków mamy w domach ok. 8 mln tych czworonogów. Pies to przyjaciel człowieka, taki mniejszy domownik, o którego należy regularnie dbać. Poza tradycyjnym karmieniem psy wymagają również pielęgnacji i okresowych wizyt u weterynarza. W poniższym tekście postaramy się przybliżyć temat odrobaczania psa. Jak często należy je przeprowadzać? Jakich używać preparatów? Zapraszamy do lektury.

Czym jest odrobaczanie psa?
Jak przebiega odrobaczanie?
Jak często należy odrobaczać psa?
Jak podać psu preparat odrobaczający?
Zdrowy pies to zdrowy człowiek

Czym jest odrobaczanie psa?W dużym skrócie to czynność profilaktyczna podobna do szczepień przeciwko chorobom zakaźnym. Niestety, ale nasi domowi pupile podatni są na pojawienie się w ich organizmie niepożądanych pasożytów typu tasiemce, nicienie. Ich obecność niekorzystnie wpływa na zdrowie psa. Jest to zauważalne w postaci problemów z trawieniem (biegunki) wypadanie sierści, utrata masy czy ogólna ospałość bardzo ruchliwego na co dzień zwierzęcia. Jeśli tylko coś wzbudzi nasz niepokój, nie zwlekajmy z wizytą u weterynarza. Niestety, ale obecności pasożytów w większości przypadków nie jesteśmy w stanie stwierdzić sami. Niezbędne jest badanie psiego kału pod mikroskopem. Dopiero wynik ujemny takiego badania daje nam jednoznaczną odpowiedź, iż to nie robaki są problemem. Jest to i tyle istotne, iż nie jest wówczas konieczne odrobaczanie psa. Pozostaje zatem szukać innej przyczyny dolegliwości naszego czworonoga.

Jak przebiega odrobaczanie?W praktyce polega na podaniu preparatu. Ostateczna decyzja o jego podaniu zależy od weterynarza. W zależności od wieku zwierzęcia i jego staniu zdrowia podaje się go w celach profilaktycznych lub leczniczych. Jeśli otrzymamy zalecenie podania preparatu, jest on dostępny zarówno w przychodniach dla zwierząt, jak również w dobrze zaopatrzonych sklepach zoologicznych. Dawkę dopasowujemy do wagi psa. O czym jeszcze warto pamiętać? Psy są podatne zarówno na wewnętrzne pasożyty, jak i zewnętrzne. Do tych ostatnich zaliczamy głównie pchły i kleszcze. Szczególnie w sezonie letnim kleszcze bywają prawdziwą zmorą dla czworonogów. Bywa, że zwykła obroża antykleszczowa nie wystarczy. Dlatego przy okazji odrobaczania, można spróbować podać psu preparat, który działa również na nie.

Jak często należy odrobaczać psa?Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Istnieje kilka zasad, o których należy pamiętać. Częstotliwość odrobaczania zależy m.in. od wieku psa, jego zdrowia, trybu życia i diety. Na przestrzeni lat wiele może się zmienić, dlatego zawsze warto konsultować decyzję o ewentualnym odrobaczaniu z weterynarzem. O ile np. dorosłe psy należy odrobaczać profilaktycznie nawet 3-4 razy w roku, o tyle psy na diecie zawierającej surowe mięso nawet co 1,5 miesiąca. Nie ma też większego znaczenie fakt, czy pies należy do rodzaju psów kanapowych, które większość życia spędzają na małej powierzchni mieszkania. Pamiętajmy, że wystarczy krótki kontakt z przyrodą czy innym psem na spacerze, aby przenieść na siebie niepożądanych towarzyszy.

Jak podać psu preparat odrobaczający?Psy jak wiadomo należą do łasuchów i rzadko kiedy odmówią nam zjedzenia czegoś co im podamy. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda, jednak gdy próbujemy podać im lekarstwo. Pies jakby podświadomie czuł, że to, co chcemy mu podać, nie jest niczym szczególnym. Chcąc podać psu preparat mamy zazwyczaj jego dwie formy.

Pierwsza to pasta. Podajemy ją czymś co przypomina tradycyjną strzykawkę. Nabieramy pastę w odpowiedniej dawce i podajemy psu bezpośrednio do pyska. Dla ułatwienia dozowania producenci barwią pasty na żywe kolory, dzięki czemu widać czy pies ją zjadł, czy nadal trzyma w pysku. Drugą formą są tabletki np. tabletki na odrobaczanie psa w sklepie ZooArt. Podaje się je, ukrywając w pokarmie. Jeśli pies nie daje się oszukać, należy wykazać się cierpliwością i próbować aż do skutku pamiętając o tym, że pies broni się naturalnie przed czymś czego nie zna. Po kilku próbach powinno się nam udać.

Zdrowy pies to zdrowy człowiekNa koniec jedna, ale istotna kwestia. Pomimo że zdecydowana większość psich przypadłości nie jest niebezpieczna dla człowieka, należy dbać o to, aby nasz pupil był zdrowy. Istnieją bowiem sytuacje, w których chory pies może przenieść chorobę na człowieka, a wówczas leczenie jest nie tylko kłopotliwe, ale i kosztowne. Dbając o psa, dbamy więc równolegle o siebie i swoich najbliższych.