czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 26 sierpnia 2020
  • wyświetleń: 1159

Wzrost płacy minimalnej w Polsce - wybawienie czy zguba?

Materiał partnera:

Na przestrzeni ostatnich lat jesteśmy świadkami stałego wzrostu płacy minimalnej w Polsce, co jest tematem nad wyraz kontrowersyjnym. Część osób wskazuje, że dzięki temu znacznie wzrośnie ich poziom życia, z kolei inni wskazują, że jest to tylko pozorne, gdyż inflacja spowoduje jeszcze gorszą sytuację na rynku, niż miało to miejsce przed podwyżkami płac. Jak wygląda rzeczywistość?

1. Płaca minimalna w Polsce w ostatniej dekadzie.
2. Koszty utrzymania pracownika.
3. Rekordowa inflacja.
4. Co dalej?

W ostatnich miesiącach świat doznał największego wstrząsu gospodarczego, którego skutki prawdopodobnie przewyższą kryzys z 2008 roku. Sytuacja ta zapewne nieco zweryfikowała plany prezydenta Andrzeja Dudy, a także partii rządzącej PiS odnośnie dalszych wzrostów płacy minimalnej w Polsce. Jednak czy taki stan rzeczy utrzyma się przez dłuższy czas?

Płaca minimalna w Polsce w ostatniej dekadzieW ciągu ostatnich 10 lat obserwujemy dynamiczny wzrost płacy minimalnej w Polsce. Tyczy się to zarówno średniej, jak i minimalnej płacy. Sięgając roku 2011, było to zaledwie 1386 złotych, gdy w roku 2020 wynosi 2600 zł (oczywiście brutto). Jest to więc prawie dwukrotnie wyższa kwota. Sytuacja ta zapewne cieszy wszystkich zatrudnionych, jednakże inaczej sprawa ma się z pracodawcami...

Koszty utrzymania pracownikaKażdy pracodawca, w związku ze wzrostem płacy minimalnej, musi się liczyć ze wzrostem kosztów utrzymania pracownika. Nie każdy sobie zdaję sprawę, że tak szybka zmiana wpływa na znaczący wzrost opłat pobieranych przez ZUS. Zmiany przeprowadzane w krótkim czasie nie pozwalają firmom na odpowiednie przygotowanie się do tego, przez co zmuszone są podnieść ceny za swoje usługi czy produkty, co ma wpływ na zwiększającą się inflację.

Rekordowa inflacjaW lutym tego roku w Polsce odnotowano rekordową inflację. Wyniosła ona aż 5%, co w porównaniu z krajami Unii Europejskiej plasuje nas na niechlubnym najwyższym miejscu (średnio wynosiła 1,6%). Jaki to ma wpływ na rzeczywistość? Wszystko drożeje: od usług po produkty pierwszej potrzeby, jak również płacimy wyższe podatki. A nic nie wskazuje, że sytuacja ta ma się w najbliższym czasie zmienić.

Co dalej?Celem obecnej władzy jest stałe zwiększenie minimalnej płacy w Polsce do aż 1000 euro (co ma nastąpić nie później jak na koniec prezydentury Dudy) - obecnie wynosi ona "zaledwie" 590 euro. Czy polska gospodarka to wytrzyma? Na tę chwilę trudno jest odpowiedzieć sobie na to pytanie, gdyż rzeczywistość wciąż może mocno zmienić panująca pandemia koronawirusa.