Wiadomości

  • 27 sierpnia 2020
  • 30 sierpnia 2020
  • wyświetleń: 24194

[WIDEO, ZDJĘCIA] Nowa siedziba biblioteki uroczyście otwarta!

W czwartek, 27 sierpnia przed południem dokonano uroczystego przecięcia wstęgi z okazji otwarcia nowej siedziby Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czechowicach-Dziedzicach. Budynek mieści się przy ulicy Paderewskiego. Dla czytelników instytucja w nowych murach otworzyła się w piątek, 28 sierpnia.Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali Marian Błachut, burmistrz Czechowic-Dziedzic, Damian Żelazny, Przewodniczący czechowickiej Rady Miejskiej, Ewa Kmiecik-Wronowicz, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czechowicach-dziedzicach oraz Grzegorz Puda, Wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej.

Wręczenie odznaczeń dla bibliotekarzy
Wręczenie odznaczeń dla bibliotekarzy · fot. ab / czecho.pl


Uroczyste otwarcie nowej siedziby MBP w Czechowicach-Dziedzicach było okazją do wręczenia licznych odznaczeń, listów gratulacyjnych i upominków. Z rąk Wiceministra Grzegorza Pudy Dyrektor placówki Ewa Kmiecik-Wronowicz odebrała brązowy Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", nadany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Złote i srebrne Medale "Za Długoletnią Służbę", przyznane przez Prezydenta RP na wniosek Wojewody Śląskiego, otrzymało z kolei 11 pracowników czechowickiej MBP. Pracownicy czechowickiej Książnicy zostali również uhonorowani odznaczeniami i listami gratulacyjnymi Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Sama Dyrektor Kmiecik-Wronowicz odebrała natomiast zaszczytny tytuł Bibliotekarza Roku 2019 Województwa Śląskiego oraz gratulacje z okazji zajęcia drugiego miejsca w ogólnopolskiej edycji tegoż konkursu.

Nowa siedziba Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czechowicach-Dziedzicach - 27.08.2020 · fot. mp / czecho.pl


Nowy gmach czechowickiej biblioteki to nowoczesny, funkcjonalny, obiekt, skrojony na miarę dzisiejszych potrzeb i aspiracji społeczności naszej gminy, na którego budowę mieszkańcy Czechowic-Dziedzic czekali przeszło 45 lat. Budowa nowej siedziby Miejskiej Biblioteki Publicznej kosztowała ponad 9 milionów złotych brutto. Dzięki skutecznej aplikacji o środki zewnętrzne - inwestor - czyli Miejska Biblioteka Publiczna w Czechowicach-Dziedzicach, pozyskała dofinansowanie zadania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Kwota dofinansowania to 2 miliony złotych, czyli maksymalna wysokość środków, o które mogły wnioskować startujące w konkursie biblioteki.Budynek czechowickiej książnicy to 1700 metrów nowoczesności. Na tej przestrzeni znajduje się ponad 228 tysięcy woluminów (książek, audiobooków, filmów DVD, płyt CD, gazet). Rocznie bibliotekę odwiedza ponad 163 tysiące użytkowników, a 11 200 osób to zapisani czytelnicy. Do dyspozycji czytelników jest Wypożyczalnia, Dział dla Dzieci i Młodzieży, Dział Audiowizualny, Czytelnia Multimedialna oraz do pracy cichej, całodobowa wrzutnia, książkomat, samoobsługowy self-check, wi-fi, odtwarzacze CzytakPlus dla osób niewidomych i słabowidzących, czytniki e-booków.

Nowa siedziba Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czechowicach-Dziedzicach - 27.08.2020
Nowa siedziba Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czechowicach-Dziedzicach · fot. mp / czecho.pl


Nowy budynek zintegrowany jest z zieloną przestrzenią wokół niej, gdzie znajduje się w pełni dostępny, pozbawiony barier architektonicznych plac z podświetlanym trejażem, schodami, podjazdem, linarium, stolikami i miejscami relaksu oraz tablicami wystawowymi. Na realizację zadania "Zagospodarowanie terenu wokół budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czechowicach-Dziedzicach przy ul. Paderewskiego" pozyskano dofinansowanie w wysokości 299 000,00zł ze środków Programu Operacyjnego "Rybactwo i Morze" 2014-2020.

ab, mp / czecho.pl

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Biblioteka Miejska Czechowice" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Biblioteka Miejska Czechowice

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Biblioteka Miejska Czechowice" podaj