Wiadomości

  • 28 sierpnia 2020
  • 31 sierpnia 2020
  • wyświetleń: 3499

Nie działała pół roku. Neurochirurgia wznawia działalność

Dr hab. n. med. Jerzy Słowiński wybrany został w konkursie na stanowisko ordynatora Oddziału Neurochirurgicznego Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej. Od pół roku, z powodu braku kadry medycznej, oddział pozostawał w zawieszeniu. Wznowi działalność 1 września.

Nie działała pół roku. Neurochirurgia wznawia działalność
Dr hab. n. med. Jerzy Słowiński, nowy ordynator Oddziału Neurochirurgicznego Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej · fot. Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej


Sabina Bigos-Jaworowska, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego podkreśliła, że funkcjonowanie Oddziału Neurochirurgicznego jest niezwykle ważne dla całego regionu. - Udało nam się skompletować zespół specjalistów i jesteśmy gotowi, aby udzielać pomocy zarówno w tzw. ostrych przypadkach jak i leczyć osoby, które czekają w kolejce na planowany zabieg. W przyszłości zamierzamy rozszerzyć leczenie o nowy typ świadczeń na tym oddziale - powiedziała dyrektor Szpitala Wojewódzkiego. Konkurs stał na bardzo wysokim poziomie. O stanowisko ordynatora Oddziału Neurochirurgicznego Szpitala Wojewódzkiego ubiegało się trzech kandydatów.

Jerzy Słowiński tuż po ogłoszeniu wyników konkursu powiedział, że kierowanie Oddziałem Neurochirurgicznym Szpitala Wojewódzkiego traktuje jak nowe, zawodowe wyzwanie. Podziękował również komisji konkursowej za zaufanie. Jerzy Słowiński przez 10 lat kierował m.in. oddziałem neurochirurgicznym w Specjalistycznym Szpitalu imienia doktora Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu. - Zdaję sobie sprawę z dużego potencjału Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej. Doświadczenie, które zyskałem w trakcie swojej kariery zawodowej sprawiło, że postanowiłem podjąć się tego zadania. Zamierzam wspólnie ze swoimi współpracownikami przyczynić się do rozbudowy Oddziału Neurochirurgicznego Szpitala Wojewódzkiego - powiedział neurochirurg.

Jerzy Słowiński posiada specjalizacje z zakresu neurochirurgii i neurotraumatologii oraz neuropatologii. Jest absolwentem Wydziału Lekarskiego w Zabrzu, Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach (obecnie Śląski Uniwersytet Medyczny). Odbył indywidualne staże kliniczne m.in. w Klin. Neurochirurgii w Lublanie, Słowenia (pod kier. prof. V. Dolenca), na Oddz. Neurochirurgii i Zakł. Neuropatologii Mayo Clinic Jacksonville, USA (pod kier. prof. R. Wharena i D. Dicksona), w Inst. Neurochirurgicznym im. N.N. Burdenki w Moskwie, Rosja (pod kier. prof. A. Konowałowa) oraz w Indiana Alzheimer Disease Center w Indianapolis (pod kier. prof. B. Ghettiego). Laureat stypendium R. and C. Smith Fellowship Award in Neurological Diseases, Mayo Clinic Jacksonville, USA.

W latach 1987-2006 Jerzy Słowiński zatrudniony był w Klinice Neurochirurgii i Neurotraumatologii w Bytomiu, następnie w Oddziale Klinicznym Neurochirurgii w Sosnowcu (2006-2009). W latach 2009-2020 zatrudniony w Oddziale Neurochirurgii Specjalistycznego Szpitala im. Dr Sokołowskiego w Wałbrzychu (w latach 2009-2019 ordynator ww. oddziału).

Jego zainteresowania zawodowe obejmują m.in. leczenie nowotworów mózgu i kanału kręgowego, neuralgię nerwu trójdzielnego, leczenie interwencyjne bólu, neuromodulację, leczenie schorzeń zwyrodnieniowych kręgosłupa.

Od 2007r. jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym Wydziału Zdrowia Publicznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Jest również autorem i współautorem 146 prac i doniesień naukowych, a także członkiem Polskiego Towarzystwa Neurochirurgów, Stowarzyszenia Neuropatologów Polskich, European Association for Neurooncology.

Oddział Neurochirurgiczny Szpitala Wojewódzkiego posiada 26 łóżek w salach 2 i 3 osobowych z głosowym systemem przywoławczym, w tym 4 osobowa sala intensywnego nadzoru z możliwością stałego monitorowania podstawowych parametrów życiowych oraz EEG, ciśnienia wewnątrzczaszkowego i szybkości przepływu krwi w naczyniach mózgowych (TCD). 3 sale posiadają kamery.

Szpital Wojewódzki dysponuje wydzieloną salą operacyjną o podwyższonej aseptyce z nawiewem laminarnym. Sala wyposażona jest w podwieszony mikroskop operacyjny z torem wizyjnym, ssak ultradźwiękowy, zestaw neuroendoskopowy, aparat do śródoperacyjnego badania przepływów w naczyniach mózgowych.

mp / czecho.pl

źródło: Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.