Wiadomości

  • 28 sierpnia 2020
  • 31 sierpnia 2020
  • wyświetleń: 10538

Cztery firmy zainteresowane przejęciem PG Silesia od EPH

W rozmowie z portalem nettg.pl Tomasz Szpyrka, przewodniczący Związku Zawodowego "Kadra" działającego przy PG Silesia potwierdził, że zarząd kopalni wycofał się z planowych zwolnień grupowych. Jednak gorzej wygląda sytuacja pracowników firm zewnętrznych. Ponadto związkowiec podał szczegóły negocjacji w sprawie przejęcia czechowickiego zakładu.

Kopalnia PG Silesia, staw Kopalniok
Staw Kopalniok i kopalnia Silesia · fot. Oskar Piecuch / czecho.pl


- Zarząd PG Silesia wycofał się z planu zwolnień części załogi podczas spotkania w dniu 26 sierpnia br. Miały one dotknąć głównie pracowników oddziałów przygotowawczych czechowickiej kopalni - potwierdził w rozmowie z nettg.pl Tomasz Szpyrka, szef Związku Zawodowego Kadra.

Nie zmienia to jednak planów kierownictwa kopalni, które wstrzymało wszelkie prace przygotowawcze związane z inwestycjami wykraczającymi poza termin zakończeni wydobycia, czy przyszły rok.

Szef Związku Zawodowego Kadra w PG Silesia potwierdził, że przejęciem kopalni od obecnego właściciela, przedsiębiorstwa EPH Holding, zainteresowane są przynajmniej cztery firmy. Reprezentują one m.in. kapitał australijski, szwajcarski, amerykański i polski.

- Prezes zarządu PG Silesia, Jan Marinov, poinformował nas, że został wyznaczony pełnomocnik spółki do rozmów z przedstawicielami tych podmiotów. Negocjacje odbywają się w Pradze i my, jako strona społeczna, na razie w nich nie uczestniczymy. Dotarły do nas informacje, że niektórzy inwestorzy zastanawiają się nad połączeniem swych sił - dodał.

Zdaniem Szpyrki ewentualna procedura przejęcia PG Silesia byłaby znacznie mniej skomplikowana niż 10 lat temu, gdy EPH przejmował kopalnię od Kompanii Węglowej.

- Wówczas chodziło o sprzedaż części majątku przedsiębiorstwa państwowego, a tu jest kwestia udziałów. Jest dwóch dużych udziałowców, EPH oraz firma cypryjska, a także ok. 300 pracowników- udziałowców. W mojej ocenie same procedury mogą jednak potrwać kilka miesięcy - stwierdził szef Związku Zawodowego Kadra w PG Silesia na łamach portalu internetowego "Trybuny Górniczej".

Szpyrka przyznaje, że obecnie kopalnia Silesia jest nowoczesnym zakładem, znakomicie wyposażonym w maszyny i sprzęt, odprowadzającym każdego roku prawie 100 mln zł do Skarbu Państwa i dobrze zarządzanym.

- Praca przebiega siedem dni w tygodniu. Zaledwie 14 dni w roku jest nieprodukcyjnych - wylicza związkowy lider.

- Nie jesteśmy na kolanach, tak jak było to 10 lat temu. Obecny inwestor zadbał o kopalnię. Wszystko jest tu nowe. Zrezygnował z tego biznesu, ponieważ ma inne plany. To oczywiste. My, jako związki zawodowe, nie groziliśmy żadnymi akcjami protestacyjnymi, ani strajkiem. Sami ciężką pracą poszukiwaliśmy kolejnych kandydatów na inwestorów, żeby ratować kopalnię. Liczmy na to, że nasza praca nie pójdzie na marne - stwierdził Szpyrka.

mp / czecho.pl

źródło: nettg.pl

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "kopalnia Silesia" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

kopalnia Silesia

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "kopalnia Silesia" podaj