Wiadomości

  • 29 sierpnia 2020
  • wyświetleń: 7083

[Szlaki górskie] Wędrujemy na Halę Boraczą

W ramach naszego cyklu szlaki górskie Beskidów prezentujemy kolejną propozycję. Tym razem chcemy zabrać Was na Halę Boraczą, na której znajduje się schronisko z ciekawą historią.

Wędrujemy na Halę Boraczą
Wędrujemy na Halę Boraczą · fot. http://www.boracza.pl


Hala Boracza to hala pasterska położona w Beskidzie Żywieckim w Grupie Lipowskiego Wierchu i Romanki, na przełęczy o wysokości około 860 m, pomiędzy szczytem Prusowa (1010 m) a wierzchołkiem 998 m na północno-zachodnim grzbiecie Redykalnego Wierchu.

Naszą wędrówkę na Halę Boraczą rozpoczniemy od stacji PKP w Milówce, dokąd możemy bez problemu dojechać z Czechowic-Dziedzic pociągiem Kolei Śląskich. W Milówce, tuż obok stacji kolejowej, rozpoczyna się szlak oznaczony kolorem zielonym, którym będziemy szlaki przez najbliższe dwie i pół godziny. Przez dłuższą część szlak prowadzi asfaltową drogą wzdłuż Milowskiego Potoku.

leśny gród
Leśny Gród w Milówce · fot. www.milowka.pl


Tuż obok trasy oznaczonej kolorem zielonym znajduje się Leśny Gród - Leśny Gród to magiczny zakątek, któremu nie obce są akcenty słowiańskich wierzeń. Znajduje się tu posąg Świętowita, 14-metrowa rzeźba wykona z topoli, której pomysłodawcą jest Grzegorz Śleziak (projektant i właściciel ogrodu). W ogrodzie obecna jest również tematyka orientalna, którą w pełni oddaje ogród chiński, ścieżki Feng Shui, jak i liczne odmiany roślin orientalnych, takie jak drzewko Ginko Biloba czy różne rodzaje bambusów. Woda będąca symbolem życia i rozwijającej się przyrody również znalazła odzwierciedlenie w ogrodzie w postaci oczek wodnych z rybami. Wśród rzeźb wykonanych z drewna świerkowego nawiązujących w swej tematyce do kultury Majów, Azteków i Inków, a także postaci zaczerpniętych z baśni, spacerują pawie, bażanty chińskie i tybetańskie, a także słychać rechot żab zielonych. Ogród wiosną zdobi pół miliona kwiatów: krokusów, żonkili, storczyków, hiacyntów, narcyzów, a także ozdobny czosnek - czytamy na stronie ogrodu.

Wędrujemy na Halę Boraczą
Wędrujemy na Halę Boraczą · fot. http://www.boracza.pl


Po kilku kilometrach od stacji PKP w Milówce wchodzimy w leśną ścieżkę. Po kilkunastu minutach dochodzimy do Hali Boraczej i znajdującego się tam schroniska, która posiada bogatą historię. Obiekt powstał w 1925 roku. Dlaczego? Rozwój ruchu turystyczno-narciarskiego spowodował potrzebę stworzenia własnej bazy w górach, dającej możliwość skoncentrowania w niej żydowskiego ruchu turystycznego i narciarskiego. Ponieważ okolice Bielska i Białej były już turystycznie zagospodarowane, wybór padł na odkrywane w tym czasie dla turystyki Beskid Żywiecki. Schronisko postanowiono wznieść na malowniczo położonej Hali Boraczej. Zadania tego podjęło się własnie "Makkabi" z Bielska.

W sumie trasa z Milówki na Halę Boraczą i z powrotem zajęła nam ponad cztery godziny wędrówki przy pokonanych 14,4 kilometrach. Suma przewyższeń wyniosła 400 metrów.
Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Beskidy dla każdego" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Beskidy dla każdego

W sezonie wiosenno-letnim przygotowujemy dla Was nasze propozycje tras górskich o różnych stopniach zaawansowania. W cyklu wideo "Beskidy dla każdego" skupiamy się przede wszystkim na trasach łatwych, dostępnych dla szerokiego grona turystów. Mówimy o walorach przyrodniczych szlaków, zapleczu turystycznym, historii beskidzkich schronisk. Dajemy też wskazówki dotyczące tego, jak dojechać, gdzie zaparkować samochód i z którego miejsca najlepiej rozpocząć wędrówkę. Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Beskidy dla każdego" podaj