czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 1 września 2020
  • wyświetleń: 6420

Kostka kamienna nie zniknie całkowicie z "Kolonii"

W minioną środę, 26 sierpnia informowaliśmy, że Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej ogłosiło przetarg na remont ulicy Górniczej na wysokości czechowickiej "Kolonii", polegający na zamianie nawierzchni z kostki kamiennej na asfalt. W komentarzach na naszym portalu oraz na naszym Facebooku rozgorzała dyskusja o zasadności tej inwestycji. O jej szczegóły postanowiliśmy zapytać w Zarządzie Dróg Powiatowych, pod który podlega ta droga.

Reklama

os. Kolonia
Kostka kamienna nie zniknie całkowicie z "Kolonii" · fot. czecho.pl


Przypomnijmy, według przetargu ulica Górnicza doczeka się remontu w postaci wymiany kostki kamiennej na nawierzchnię asfaltową. Wzbudziło to wątpliwości naszych czytelników, którzy zwrócili uwagę między innymi na fakt, że obecna nawierzchnia nadaje klimat "Kolonii". - Szkoda, kostka robiła klimat tej ulicy - zwraca uwagę nasz czytelnik o nicku "Rav". - Przecież kostka zabytkowa ładniejsza niż sztuczny asfalt - wtóruje mu inny internauta.

O szczegóły inwestycji postanowiliśmy zapytać w Zarządzie Dróg Powiatowych w Bielsku-Białej. Okazuje się, że kostka kamienna nie zniknie całkowicie z "Kolonii", a zgodę na wymianę nawierzchni wydał Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach - Delegatura w Bielsku-Białej. Jest jednak pewien warunek. - Katowicki WUOZ uzgodnił naprawę przedmiotowego odcinka ul. Górniczej w technologii ułożenia nawierzchni asfaltowej zastrzegając warunek, iż materiał rozbiórkowy tj. istniejąca kostka granitowa winna być zachowana i wykorzystana wtórnie w obszarze zabytkowej "Kolonii" - tłumaczą urzędnicy.

PocztowkaZCzechowic,Czechowice,CzechowiceDziedzice,PocztowkaZCzechowic,Kolonia,KWKSilesia,LoveCzech
Kostka kamienna nie zniknie całkowicie z "Kolonii" · fot. czecho.pl


- Zakres planowanego zadania obejmuje wykorzystanie w części przedmiotowej kostki do wykonania m.in. zjazdów do budynków "Kolonii" (w granicach pasa drogowego) oraz cieku przykrawężnikowego. Ponadto ponownie planuje się zabudowę krawężników kamiennych pochodzących z rozbiórki - zwraca uwagę Zarząd Dróg Powiatowych. - Pozostała część niewykorzystanej kostki zostanie zdeponowana w miejscu wskazanym przez Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach - dodaje.

Warto też zauważyć, że mieszkańcy kamienic w ciągu ulicy Górniczej na wysokości "Kolonii" sami ubiegali się o zamianę nawierzchni z kostki kamiennej na asfalt, co potwierdził nam ZDP. - Inicjatorem tego remontu w takim zakresie są głównie mieszkańcy tego osiedla skarżący się na uciążliwości przejeżdżających samochodów po tej kostce - zwraca uwagę Zarząd Dróg Powiatowych.

mp / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.