czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 8 września 2020
  • 13 września 2020
  • wyświetleń: 1868

Szlachetna Paczka: W tym roku wolontariusze szczególnie potrzebni

Szlachetna Paczka na przestrzeni ostatnich wielu lat pomogła w gminie Czechowice-Dziedzice ponad 300 rodzinom. Również i tej zimy organizacja chce pomóc potrzebującym. Jednak w tym roku, szczególnie doświadczonym epidemią koronawirusa, napotyka ona trudności w poszukiwaniach wolontariuszy.

Reklama

szlachetna paczka
Szlachetna Paczka: W tym roku wolontariusze szczególnie potrzebni


Szlachetna Paczka to projekt społeczny na skalę ogólnopolską stworzony przez Stowarzyszenie "Wiosna" w 2001 roku. Łączy on co roku blisko milion Polaków - wolontariuszy, rodziny, darczyńców - którzy stają się jedną wspólnotą i pomagają sobie nawzajem. - Nie tylko osoby, którym pomagamy coś wynoszą z projektu, ale każdy wolontariusz, jak i Darczyńca, zabiera jakąś część dla siebie - opowiada Karolina Harazim, Lider rejonu Czechowice i okolice w "Szlachetnej Paczce".

"Szlachetna Paczka" pomaga rodzinom/osobom, które w jakiś sposób zostały pokrzywdzone przez los, znalazły się w trudnej sytuacji, coś w ich życiu potoczyło się po prostu nie tak. - Pomoc otrzymają, gdy wolontariusz zauważy iskierkę, coś, co daje rodzinie nadzieję - innymi słowy, że taka rodzina czy osoba ze wszystkich sił próbuje poprawić swoją sytuację, nie pozostaje bierna wobec swojej sytuacji. Jedyne, czego potrzebuje, to dalszego impulsu do działania - który zostanie przekazany przez zaspokojenie konkretnych potrzeb materialnych. Nie pomagamy nigdy "na oślep", zawsze staramy się bardzo dokładnie wymierzyć pomoc - podkreśla społeczniczka.

- Działamy na zasadzie mądrej pomocy - próbujemy zbudować z rodziną tzw. "wędkę" w myśl schematu "wędka-rybak". Wędka symbolizuje narzędzia, które pozwalają rodzinie poradzić sobie w obecnej sytuacji. Budujemy ją z pomocą umiejętności, jakie rodzina już posiada. Rodzina to tzw. rybak, który potrafi korzystać z wędki. Staramy się nie podawać "ryby", czyli gotowego rozwiązania, a uczymy, jak taką rybę łowić - dodaje.

Obecnie organizacja jest w trakcie poszukiwania wolontariuszy, którzy będą w stanie poświęcić trochę swojego czasu, by odwiedzić takie rodziny i podjąć mądre decyzje. Czego wymaga od kandydatów? -Empatii i szczerego zrozumienia sytuacji rodziny, trochę wolnego czasu, by móc odwiedzać rodziny i ładnie to udokumentować, entuzjazmu i pozytywnego nastawienia do życia, komunikatywności. Mile widziana jest wcześniejsza praca z ludźmi. Nie można zapomnieć tez o dobrym humorze, bo w Paczce przede wszystkim świetnie się bawimy - wylicza Harazim.

W tym roku, ze względu na epidemię koronawirusa, rekrutacja jest cięższa niż w latach ubiegłych. Dlaczego? - Przede wszystkim przez niepewność ludzi co do działania takich projektów w tym trudnym okresie. Nie tracimy jednak nadziei i staramy się działać na 100%. Może czekamy właśnie na Ciebie? Jest jeden sposób, by się przekonać! - podkreśla liderka.

Gdzie można się zgłosić? Wystarczy wejść na stronę www.superw.pl i wypełnić formularz zgłoszeniowy, zaznaczyć w lokalizacji woj. śląskie i "rejon Czechowice i okolice", a Lider Rejonu - Karolina Harazim - skontaktuje się ze zgłaszającym najszybciej, jak to tylko może.

Na przestrzeni ostatnich 10 lat "Szlachetna Paczka" pomogła w gminie Czechowice-Dziedzice blisko 300 rodzinom w potrzebie, które teraz bardzo dobrze radzą sobie w życiu. - Są one wdzięczne wolontariuszom za to, że przyszedł, porozmawiał, a czasem poruszył tematy niewygodne, ale bardzo potrzebne. Tylko w ten sposób byliśmy w stanie prawdziwie i mądrze pomagać na przestrzeni tych lat. Każdego roku wartość paczek przekracza nasze oczekiwania, a Darczyńców przybywa. Wartość (średnio) jednej Paczki co roku to około 5-7 tys. złotych, natomiast ilość Darczyńców współtworzących jedną pomoc to aż około 50 ludzi! Liczby są niesamowite - ale pomaganie jeszcze lepsze - podsumowuje liderka "Szlachetnej Paczki" w naszym regionie.

mp / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.