czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 11 września 2020
  • 13 września 2020
  • wyświetleń: 4720

Zaoszczędzone pieniądze z imprez przeznaczone na budowę przy MDK

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "MDK" podaj

Czechowicki MDK realizuje budowę ogrodu edukacyjno-sensorycznego. Inwestycja współfinansowana jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Na wczorajszej Sesji Nadzwyczajnej radni podjęli decyzję o wsparciu inwestycji kwotą 200 tysięcy złotych, które zaoszczędzone zostały w związku z rezygnacją gminy z organizacji tegorocznych imprez kulturalnych.

Reklama

Przy Miejskim Domu Kultury powstaje ogród edukacyjno-sensoryczny · fot. MDK


W przeprowadzonym przetargu koszt realizacji zadania wg złożonych ofert przekroczył kwotę założoną na jego realizację w budżecie gminy. Dlatego Dyrektor MDK zwrócił się o zwiększenie dotacji na budowę ogrodu o 200 tysięcy złotych.

Wnioskowane środki zostały przesunięte w budżecie gminy, w ramach działu Kultura i ochrona dziedzictwa narodowego. Uchwałę w tej sprawie radni przyjęli jednogłośnie.

Zakres inwestycji obejmuje powstanie ogrodu edukacyjno-sensorycznego, który nawiązuje do przemysłowego charakteru miejsca i jego historii. Elementy edukacyjne odkrywają kolejne szczegóły lokalnego dziedzictwa. Ogród łączy kulturę z naturą, ma uczyć poprzez zabawę, integrując i łącząc pokolenia.

W ramach inwestycji powstaną nawierzchnie: z kostki brukowej, nawierzchnie mineralno-żywiczne oraz nawierzchnie sensoryczne stymulujące swoją fakturą. Teren zostanie ogrodzony oraz wyposażony w elementy małej architektury tj.: wagony kolejowe, tory i budka dróżnika, podwyższone rabaty z roślinami będącymi elementami hortiterapii, elementy muzyczne, tablice komunikacyjne i informacyjne, wraz tyflografikami.

Dla całego terenu zostanie wykonana: instalacja oświetleniowa, automatyczny system nawadniania terenu, monitoring wraz z rozwiązaniem zdalnego zamykania bramek wejściowych.

Powstały ogród edukacyjno-sensoryczny nawiązując do tradycji przemysłowych Czechowic-Dziedzic oraz historii miasta i jego rozbudowy przybliży mieszkańcom oraz odwiedzającym dzieje miasta w atmosferze kontaktu z naturą oraz poprzez zabawę. Powstający ogród będzie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością, jak również będzie wykraczał poza standardowe rozwiązania poprzez oddziaływanie na obiorców poprzez odbieranie bodźców płynących z otoczenia poprzez zmysły: wzroku, słuchu, smaku, węchu, dotyku.

Inwestycja zostanie zrealizowana do końca bieżącego roku w ramach projektu pn. "Muzea otwarte - rozszerzenie możliwości programowych instytucji kultury pogranicza polsko-słowackiego" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020.

mp / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

MDK

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "MDK" podaj