czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 16 września 2020
  • 19 września 2020
  • wyświetleń: 4931

Jubileusz 70-lecia połączenia Czechowic i Dziedzic - będą obchody

1 stycznia 2021 roku minie 70 lat od połączenia Czechowic i Dziedzic w jeden organizm miejski. Czy w związku z tą rocznicą czechowicki samorząd planuje szczególne obchody? Zapytaliśmy o to w Urzędzie Miejskim.

Reklama

Urząd Miejski, ratusz, Czechowice-Dziedzice
Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach · fot. Oskar Piecuch / czecho.pl


1 stycznia 1951 roku gminę Dziedzice włączono do gminy Czechowice, nadając równocześnie powiększonej gminie Czechowice prawa miejskie i zachowując "Czechowice" jako nazwę miasta.

Czy w związku z rocznicą połączenia Czechowic i Dziedzic Urząd Miejski zaplanował szczególne obchody? - Nieustabilizowana sytuacja epidemiczna nie pozwala nam na precyzyjne zaplanowanie kalendarza obchodów jubileuszu nadania praw miejskich. Będziemy jednak chcieli zaakcentować tę rocznicę przy okazji cyklicznych wydarzeń kulturalnych. W przyszłym roku mija też 50. rocznica pożaru rafinerii, którą również będziemy chcieli uczcić. O szczegółach będziemy informować w późniejszym czasie - poinformował portal czecho.pl czechowicki UM.

PocztowkaZCzechowic,Czechowice,CzechowiceDziedzice,PocztowkaZCzechowic,ZdjęciaZDrona,Podbeskidzie,
Jubileusz 70-lecia połączenia Czechowic i Dziedzic - będą obchody · fot. Mariusz


Warto przy okazji przypomnieć, że obecna nazwa naszego miasta pojawiła się dopiero 22 listopada 1958 roku, po protestach wynikających z niezadowolenia mieszkańców Dziedzic, którzy podjęli działania na rzecz przywrócenia nazwy swojej miejscowości.

Z historycznego punktu widzenia warto również wiedzieć, że Czechowice i Dziedzice były połączone w jeden organizm miejski już wcześniej - podczas II wojny światowej. Ponadto 1 grudnia 1945 roku Czechowice i Dziedzice połączono w jedną gminę wiejską, która istniała tylko kilka lat (nieznana jest data ponownego rozszczepienia tych miejscowości na odrębne jednostki).

mp / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.