czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 16 września 2020
  • wyświetleń: 2817

Mieszkaniec zapytał burmistrza o wybudowanie chodnika na Górniczej

Czy jest szansa na powstanie nowego chodnika na ulicy Górniczej na odcinku od "Kolonii" do skrzyżowania z ulicą Kaniowską? Takie pytanie zadał jeden z mieszkańców miasta Marianowi Błachutowi, burmistrzowi Czechowic-Dziedzic. Dzisiaj samorządowiec odpowiedział na zapytanie czechowiczanina.

Reklama

Górnicza, Wiejska, ulica, droga
Mieszkaniec pyta burmistrza o wybudowanie chodnika na Górniczej · fot. Google Street View


- Jakiś czas temu Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej, ogłosiło przetarg na wymianę nawierzchni ulicy Górniczej na wysokości osiedla Kolonia. Kostka brukowa z drogi ma zostać wykorzystana na odnowienie chodników - zauważył jeden z mieszkańców Czechowic-Dziedzic.

- Stąd moje pytanie: Czy jest możliwość zasugerowania w starostwie, lub wpłynięcia na ich decyzję, aby rozszerzyć zakres inwestycji o stworzenie nowego chodnika, wzdłuż większej części ul. Górniczej? Chodzi o odcinek od "Familoków" do przejazdu kolejowego przy przedsiębiorstwie "Wigmar" - mówi czechowiczanin.

- Droga ta może nie jest aż tak ruchliwa jak inne, i może właśnie dlatego kierowcy tam pozwalają sobie na większe prędkości. Dochodzi do tego wąskie pobocze i sąsiedztwo torów, co sprawia, że piesi są tam narażeni na większe niebezpieczeństwo. Taki chodnik, wg mnie, byłby również ważny ze względu na powstający nieopodal, nowy park dla dzieci przy kościele pw. św. Barbary. Ruch pieszych w tym regionie może się zwiększyć - zauważa mieszkaniec.

Poniżej zamieszczamy odpowiedź burmistrza Czechowic-Dziedzic, Mariana Błachuta.

Szanowny Panie,

Potrzeba wybudowania chodnika na wskazanym przez Pana odcinku ulicy Górniczej - będącej drogą powiatową - jest jak najbardziej uzasadniona. Niestety, realizacja tego zadania nie jest możliwa w zaproponowany przez Pana sposób - przy okazji modernizacji ulicy Górniczej w Kolonii, niejako poszerzając jej zakres. Budowa nowego chodnika wymaga dokumentacji projektowej, której w tej chwili nie posiadamy. Ponadto w procedurze przetargowej został już wyłoniony wykonawca remontu odcinka ulicy Górniczej w Kolonii i niebawem rozpoczną się prace.

Budowa chodnika na wskazanym przez Pana odcinku wymaga odrębnego podejścia do tematu oraz zabezpieczenia znacznych środków finansowych, których w tej chwili w budżecie gminy nie mamy. Dodam jeszcze, że powiat bielski - a przypomnę, iż mówimy o drodze powiatowej - remontując drogi nie buduje chodników, zwykle pozostawiając to zadanie poszczególnym gminom. Mogę Pana zapewnić, że kiedy pojawią się finansowe możliwości na podjęcie zasygnalizowanego przez Pana tematu budowy brakującego odcinka chodnika wzdłuż ulicy Górniczej, niezwłocznie to zrobimy.

Z poważaniem, Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut

mp / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.