Wiadomości

  • 17 września 2020
  • 2 października 2020
  • wyświetleń: 13540

[WIDEO, ZDJĘCIA] Rajd rowerowy dookoła gminy za nami

W sobotę, 26 września 2020 roku odbył się rajd rowerowy dookoła gminy Czechowice-Dziedzice. Rowerzyści przejechali punkty graniczne naszej gminy z Kaniowem, Bestwiną, Goczałkowicami, Chybiem, Landekiem, Rudzicą, Międzyrzeczem, Mazańcowicami i Bielskiem-Białą.

Rowerem dookoła gminy - 26.09.2020 · fot. roba25


Pierwsza grupa cyklistów licząca 6 osób wyruszyła o godzinie 8.20 spod ligockiego Domu Kultury. Druga grupa - 7 osób - czekała na nich obok czechowickiego Centrum Edukacji Ekologicznej, skąd o godzinie 9.00 wyruszyli cykliści, najpierw fragmentem ładnej Doliny Potoku Czechowickiego, a potem wzdłuż granicy Czechowic-Dziedzic z gminą Bestwina i w kierunku kopalni "Silesia".

- Do tej pory na trasie towarzyszyły nam drobne opady deszczu, ale w Kaniowie solidnie nas "wykąpało". W takim stanie jechaliśmy w stronę Zabrzega wzdłuż granicy z Goczałkowicami, podziwiając urokliwe zakątki doliny Wisły, która kiedyś tutaj stanowiła granicę prusko-austriacką. Mogliśmy obejrzeć również pomnik z czasów II wojny światowej, czy zabytkowy kościół i karczmę w której zamordowano kpt. Henryka Flame "Bartka" - relacjonują organizatorzy wydarzenia.

Kiedy rowerzyści przybyli na wał zapory Jeziora Goczałkowickiego pogoda zmieniła się i zaświeciło słońce. - Tak przejechaliśmy przez lasy Czarnolesia, mijając leśny pomnik oraz tereny rezerwatu "Rotuz". W Landeku podziwialiśmy stawy rybne i gospodarstwo rybackie oraz słupki graniczne Komory Cieszyńskiej. Następnie skręciliśmy w stronę granicy Bronowa z Rudzicą, a potem z Międzyrzeczem Dolnym - opowiadają cykliści.

Jadąc przez ładne i widokowe tereny obok granicy Ligoty z Mazańcowicami rowerzyści dotarli do Czechowic-Dziedzic. W Górnym Lesie zasmakowali trochę błotnistej jazdy w stylu MTB, gdzie niektórzy tylko byli w stanie jechać rowerem m.in. przez potok Rakówka i śliskie korzenie... Trud wynagrodził piękny widok niemal na wszystkie 3 sołectwa naszej gminy. Stamtąd cykliści skierowali się ponownie wzdłuż granicy Czechowic-Dziedzic z Bielskiem-Białą i gminą Bestwina, przemierzając znaczną część urokliwej doliny Potoku Czechowickiego, do Centrum Edukacji Ekologicznej, które patronowało wyjazdowi.Tam na każdego czekał posiłek w postaci kiełbaski z grilla oraz drożdżówki ufundowany przez członków Obywatelskiego Forum Samorządowego na czele z jego prezesem panem Grzegorzem Tomaszczykiem. Odbyło się też spotkanie z panem Pawłem Mizerą, gdzie poruszono temat uszkodzonego oznakowania Wiślanej Trasy Rowerowej w Zabrzegu, w rejonie stacji kolejowej. Doszło tam do uszkodzenia 5 znaków. Już wcześniej, dzięki staraniom dwójki cyklistów (Roberta i Jerzego) z naszej gminy, wystosowano w tej sprawie pisemny apel do burmistrza Czechowic-Dziedzic, pana Mariana Błachuta. Apel został przyjęty pozytywnie przez władze naszej gminy, co ucieszyło zainteresowanych, bowiem Wiślana Trasa Rowerowa to projekt ogólnopolski, stanowiący doskonałą promocję naszej gminy.

Ze względu na trudne warunki atmosferyczne wielu zapisanych wcześniej cyklistów zrezygnowało z wyjazdu, dlatego pojawił się pomysł, by go powtórzyć np. w maju 2021 roku, a także wytyczyć specjalną trasę rowerową wokół naszej gminy.

- Podziękowania należą się wszystkim uczestnikom, którzy nie wystraszyli się deszczu i pokazali prawdziwie rowerowego ducha. Dla kilku rowerzystów niektóre fragmenty pokonanej trasy stanowiły nie lada zagadkę, ponieważ byli tam pierwszy raz. Wszyscy uczestnicy serdecznie dziękują przewodnikowi i organizatorowi wyjazdu, radnemu Rady Miejskiej panu Jerzemu Bożkowi, autorowi wielu ciekawych inicjatyw rowerowych w naszej gminie. Cała trasa liczyła około 60 km i prowadziła w znacznej części dróżkami i ścieżkami z pominięciem ruchu samochodowego, ciekawymi, cennymi obszarami blisko granic gminy - podsumowują czechowiccy rowerzyści, którzy wzięli udział w rajdzie.

Roba-25, mp / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.