czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 17 września 2020
  • wyświetleń: 2765

Telefony komórkowe dawniej i dziś

Materiał partnera:

Telefony komórkowe, jak każde urządzenie ma swoją historię oraz tradycję. Do czego go stworzono? Jak zmieniały się funkcje? Dzisiaj telefon komórkowy ma praktycznie każdy. Codziennie, gdy wyjdziemy z domu, obserwujemy ludzi wpatrzonych w ekrany swoich komórek.

1. Pierwsze telefony komórkowe
2. Telefony komórkowe obecnie
3. Samsung na rynku telefonii komórkowej
4. Nowe uzależnienie: fonoholizm

Według ostatnich badań telefony komórkowe posiada ponad osiemdziesiąt osiem procent Polaków. Jakie cieszą się popularnością? Na przykład Samsungi: galaxy m51 i galaxy m31s. Czym one dla nas są? Kto z niego korzysta? Z tego komunikacyjnego narzędzia korzystają osoby w różnym wieku, od przedszkolaków, poprzez młodzież i ludzi dorosłych, po seniorów. Nowoczesne aparaty posiadają różne funkcje. Ma to swoje zalety, ponieważ możemy być w kontakcie z innym z każdego miejsca na Ziemi. Coraz częściej za jego pomocą rozmawiamy nie tylko w celu uzyskania lub przekazania informacji, ale również dla czystej przyjemności. Więź łącząca użytkownika z aparatem telefonicznym bardzo często przypomina relacje łącząca z człowiekiem. To może prowadzić do uzależnienia, które specjaliści nazywają fonoholizmem. Do tego wątku wrócimy wkrótce.

Pierwsze telefony komórkoweJak wiadomo, pierwszy telefon komórkowy powstał na przełomie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Jednymi z pierwszych firm, które zapoczątkowały produkcję tego wynalazku był szwedzki koncern Ericsson i Motorola. Obecnie najprawdopodobniej nikt by nie zaakceptował modelu zaproponowanego przez pierwszego z wymienionych przed chwilą producentów. Dlaczego? Urządzenie było wielkości walizki i ważyło czterdzieści kilogramów. Nieco lepiej prezentował się telefon Motoroli. Model DynaTAC ważył tylko dwa kilo. Po publicznej prezentacji w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku, żartobliwie nazwano go telefonem cegłą. Pierwsze telefony tej marki miały baterie, które pozwalały na zaledwie pół godziny rozmowy, a cena wynosiła trzy tysiące dolarów. Warto pamiętać, że wspominamy o dwóch najpopularniejszych pomysłach na stworzenie sprzętu bezprzewodowego tego rodzaju - projektów było znacznie więcej. Na początku dwudziestego wieku urządzenie przypominające telefon komórkowy stworzył Alan Cross. Jednak miało jeden minus: rozmowy słyszane były przez całe otoczenie. Model najbardziej przypominający współczesne komórki nazywał się Mobira Cityman i był od Nokii. Cechowała go wygoda użytkowania. Ciekawostką jest fakt, że pierwszą wiadomość SMS wysłano 3 grudnia 1992 roku.

Telefony komórkowe obecnieW dzisiejszych czasach powstają coraz to nowsze modele telefonów komórkowych. Już nie tylko używamy ich do dzwonienia i smsowania, ale do wielu innych rzeczy. Działają, jak mini wersja komputerów. Często posiadają oprogramowanie pozwalające na korzystanie z przeglądarki internetowej, portali społecznościowych, skrzynki e-mail, pisania, rysowania, czy tania - na przykład e-booków. Telefony komórkowe są tez naszymi budzikami, stoperami, dyktafonami, latarkami, aparatami fotograficznymi i kamerami. To udogodnienie szczególnie dla osób pracujących w zawodach wymagających ciągłego kontaktu z ludźmi, takimi jak biznesmen, dziennikarz, grafik, copywriter, polityk i PR-owiec i wiele innych. Do popularnych modeli należą smartfony samsung. To firma z dosyć długa historią - o niej również opowiemy, ponieważ zajmuje na rynku telefonów komórkowych znaczącą pozycję. Wróćmy jeszcze do nich. To urządzenia nowej generacji, które są tak wszechstronne, jak w świecie mediów Internet.

Samsung na rynku telefonii komórkowejSamsung jest obecnie jedną z najbardziej dochodowych firm zajmujących się elektronika. Jednak niewiele osób wie, że jej początki nie były związane z tym rynkiem. Przedsiębiorstwo zostało założone w 1938 roku i zajmowało się przez trzydzieści lat przetwórstwem i eksportem żywności, sprzedażą ubezpieczeń, a nawet branżą budowlana i tekstylną. Przełom nastąpił w latach 1969-1970. Wtedy powstała spółka Samsung Electric Industries, a na rynek trafił pierwszy ich telewizor. W kolejnych latach firma produkowała inne sprzęty. Po zmianie nazwy na Samsung Electronics spółka weszła na stosunkowo młody rynek telefonów komórkowych. To było w 1988 roku. Wypuściła model SH-100. Działał jeszcze w sieci 1G, a wyglądem przypominał spora krótkofalówkę. Kolejny model z 1994 roku nie sprzedawał się najlepiej. Rozważana była nawet rezygnacja z tego rynku, ale spółka się nie poddała. Konsekwentnie wprowadzała nowe rozwiązania i dodatki takie, jak wiadomości SMS, odtwarzacze mp3, aparaty fotograficzne i wiele innych. Kolejne modele, w tym smartfony umacniały pozycje przedsiębiorstwa. Wróćmy jednak do czasów współczesnych. Do najnowszych modeli należą galaxy m51 i galaxy m31s.

Nowe uzależnienie: fonoholizmPrzejdźmy teraz do wątku, który zapowiadaliśmy na początku. Czy od korzystania z telefonu komórkowego można się uzależnić? Niestety tak. Oczywiście wszystko jest dla ludzi, lecz - jak w każdym przypadku - ważny jest umiar. Na podstawie badań stwierdzono, że im więcej opcji ma urządzenie, tym łatwiej się od niego uzależnić. Objawami fonoholizmu są: przywiązywanie dużej wagi do posiadania telefonu komórkowego, traktowanie go, jako najważniejszego narzędzia w kontakcie z ludźmi, rzadkie rozstawanie się z urządzeniem, odczuwanie przymusu nieustannego kontaktowania się z kimś, uczucie dyskomfortu, gdy nie mamy pod ręka naładowanego aparatu, maskowanie leku i zaprzeczeniu istnienia problemu. Podsumowując, dla własnego zdrowia korzystajmy z dobrodziejstw technologicznych z umiarem.