czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 22 września 2020
  • wyświetleń: 1741

Projekt domu - jak dobrze wybrać najlepszy projekt domu?

Materiał partnera:

Wiele osób marzy o budowie i zamieszkaniu we własnym domu jednorodzinnym. Realizacja tego marzenia nie jest szybka i prosta, ale jak najbardziej możliwa. Pierwszym krokiem jest zakup odpowiedniego projektu domu. W jaki sposób wybrać najlepszy projekt? Sprawdź sprawdzone porady.

1. Na co zwrócić uwagę, wybierając projekt domu?
2. Najważniejsze czynniki w zakresie użyteczności domu

Na co zwrócić uwagę, wybierając projekt domu?Poszukując idealnego projektu, najpierw należy zdecydować, czy interesują cię tradycyjne czy może nowoczesne domy Projekty zarówno jednych, jak i drugich są szeroko dostępne w dobrych pracowniach architektonicznych. Istnieją tysiące rozmaitych projektów. Który z nich wybrać? Czym się kierować?

Wielu inwestorów zwraca uwagę na wygląd domu, jednakże nie to powinno decydować o zakupie danego projektu. Dom powinien być bowiem przede wszystkim funkcjonalny. Powinien być obiektem, w którym wygodnie przez nierzadko dziesięciolecia zamieszka cała rodzina. Obiekt powinien być dostosowany do potrzeb mieszkańców, w tym przede wszystkim liczby osób, jak również ich potrzeb życiowych.

Poza użytecznością budynku, dom powinien również być dostosowany do wytycznych z planu zagospodarowania terenu. Niestety, dokument ten w pewien sposób ogranicza wolność budowy, nakazuje bowiem postawienie obiektów o określonych parametrów, np. nie wyższych niż dwa piętra albo z domem dwuspadowym. Dlatego też konieczne jest szczegółowe przeanalizowanie planu miejscowego albo warunków zabudowy ustalonych dla danej działki przez gminę. Kolejnym krokiem jest dokładne sprawdzenie i przeanalizowanie wymiarów działki oraz możliwości usytuowania na niej obiektu zgodnie z Prawem budowlanym. Ponadto bardzo istotne jest sprecyzowanie własnych wymagań co do bryły oraz przede wszystkim funkcjonalności wymarzonego domu.

Więcej informacji na temat niedrogich w budowie domów jednorodzinnych znajdziesz na stronie https://deko-rady.pl/porady/projekty-domow-tanich_31552.

Najważniejsze czynniki w zakresie użyteczności domuWiesz już, jaki ogólny kształt czy wymiary może mieć twój dom. A czym powinien się dokładnie cechować? Aby odpowiedzieć na to pytanie, najlepiej przemyśleć i zapisać sobie cechy i funkcjonalności, które powinien spełniać wymarzony domek. Dobrze jest wyobrazić sobie codzienną ścieżkę funkcjonowania w domu i nastawić na rozmyślania dotyczące użyteczności pod względem logistyki.

Ważna jest powierzchnia domu. Pamiętaj, aby zdecydować się na obiekt na miarę możliwości i potrzeb twojej rodziny. Nie sztuką jest bowiem wybudowanie ogromnego domu, który trudno będzie potem utrzymać. Najlepiej jest wybrać projekt o optymalnej powierzchni dostosowanej do liczby osób w rodzinie.

Bardzo istotne są pomieszczenia w domu. Ile sypialni powinno się w nim mieścić? Jakie inne pomieszczenia są niezbędne? Dobrym rozwiązaniem jest niewielka spiżarnia. Często znajduje się ona przy kuchni, ewentualnie w podpiwniczeniu. Jeśli budżet i powierzchnia domu na to pozwalają, warto przeznaczyć ten niewielki metraż na wykonanie małej spiżarni.

Coraz częściej w domach budowane są garderoby. W domach o dużej powierzchni zdarza się, że każdy pokój ma swą garderobę. Jest to bardzo przydatne zwłaszcza w sytuacji, kiedy w domu mieszkają nastoletnie dzieci. Alternatywą jest przeznaczenie jednego pomieszczenia na garderobę. Zazwyczaj znajduje się ona na piętrze, blisko sypialni.

Koniecznie trzeba też podjąć decyzję dotyczącą kotłowni oraz pomieszczenia gospodarczego. Gdzie one powinny się znajdować? Czy konieczne są dwa osobne pomieszczenia, czy może warto połączyć je ze sobą? A może garaż posłuży nie tylko jako miejsce na samochód, ale właśnie pomieszczenie gospodarcze?