czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Wiadomości

  • 25 września 2020
  • wyświetleń: 2069

Jak bezpiecznie wyjść z długów? Podpowiadamy!

Materiał partnera:

Od momentu, w którym rozpoczęła się pandemia COVID-19, długi Polaków wzrosły o ponad 1,2 mld zł, a liczba dłużników jest większa o ponad 30 tys. osób . To efekt lockdownu, który spowodował, że wiele osób utraciło dochody. Nawet tymczasowa przerwa w zarabianiu to prosta droga do zaległości finansowych. I Ty masz ten problem? Zobacz, co zrobić i jak mogą Cię wesprzeć firmy pomagające wyjść z długów.

Jak bezpiecznie wyjść z długów? Podpowiadamy!


Na początek najważniejsze: długi, choćby były bardzo poważne, są do przezwyciężenia. Owszem, zapewne nie spłacisz ich w kilka dni czy tygodni. Jeśli jednak tylko podejmiesz kilka prostych kroków, możesz zacząć spać spokojnie i krok po kroku wychodzić na finansową prostą. Jak to zrobić?

Krok 1: określ dokładnie, ile i komu zalegaszTo tak naprawdę największe wyzwanie. Jednak warto przełamać strach, sięgnąć do ostatnio otrzymanej korespondencji i podliczyć, ile dokładnie wynoszą zaległości. Pamiętaj: opóźnienia w spłacie zobowiązań mogły za sobą pociągnąć określone konsekwencje. Pojawiły się zapewne odsetki z tytułu nieterminowych płatności, a być może dodatkowe opłaty naliczone przez wierzyciela. Ponadto musisz wiedzieć, że obsługę Twojego długu mogła przejąć firma windykacyjna. Uwaga! Tego typu podmioty to nie kancelarie komornicze, a firmy pomagające wyjść z długów na drodze polubownej.

Pamiętaj więc, że jeżeli otrzymałeś pismo od takiej instytucji, np. od Ultimo, oznacza to, że to właśnie z jej przedstawicielami powinieneś porozmawiać o warunkach spłaty zobowiązania.

Krok 2: Rozłóż zobowiązanie na ratyNawet, jeśli Twoje problemy finansowe były przejściowe i zdążyłeś się z nimi uporać, zapewne nie stać Cię na uregulowanie kilku - czy kilkunastotysięcznego długu w jednej chwili. To jednak wcale nie oznacza, że jesteś skazany na windykację na drodze sądowej czy na egzekucję komorniczą. Wystarczy, że skorzystasz z możliwości rozłożenia zobowiązania na raty.

Jest to bardzo prawdopodobne rozwiązanie - zwłaszcza, jeżeli obsługę Twojego długu prowadzi firma windykacyjna taka jak np. Ultimo. Zazwyczaj nie musisz wówczas składać specjalnego wniosku z uzasadnieniem - wystarczy uzgodnić harmonogram spłaty. Możesz to zrobić nawet on-line, logując się na portalu obsługi zadłużenia.

Pamiętaj: wysokość rat ustal na bezpiecznym dla siebie poziomie, ale takim, który pozwoli w miarę szybko zmniejszać wysokość zobowiązań. Warto zachować zdrowy rozsądek, aby mieć pewność, że nie pojawią się kolejne problemy ze spłatą.

Krok 3: Zabezpiecz swoje finanse na przyszłośćPoczątek 2020 roku udowodnił wszystkim, że życie potrafi zaskoczyć, a nawet najbardziej stabilna sytuacja finansowa może zostać zachwiana. Dlatego, gdy już zaczniesz spłacać długi, pomyśl też o zabezpieczeniu budżetu domowego na przyszłość. Zbuduj poduszkę finansową, a więc oszczędności, które pozwolą Ci przetrwać bez zaległości w płatnościach przez minimum 6 miesięcy. To również proces, który potrwa. Warto jednak włożyć w niego wysiłek i nieco zacisnąć pasa - po to, aby spać spokojnie i nie martwić się o siebie oraz o swoich najbliższych.