czecho.pl - medium nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach

Reklama

Wiadomości

  • 29 września 2020
  • wyświetleń: 3489

To tylko ćwiczenia: Intruz wdarł się na płytę lotniska w Kaniowie

Policjanci z Komisariatu Policji w Czechowicach-Dziedzicach wspólnie z administracją i służbami porządkowymi Lotniska Bielskiego Parku Technologicznego w Kaniowie przeprowadzili ćwiczenia z zakresu przeciwdziałania zagrożeniom o charakterze terrorystycznym.

Reklama

To tylko ćwiczenia: Intruz wdarł się na płytę lotniska w Kaniowie
To tylko ćwiczenia: Intruz wdarł się na płytę lotniska w Kaniowie · fot. Michał Niemczyk


Na płytę lotniska wdarł się aktywista przeciwny ruchowi lotniczemu i zablokował pas startowy. Takie było wyjściowe założenie przeprowadzonych ćwiczeń. Intruza pierwszy dostrzegł pracownik pełniący służbę porządkową. Zauważył on nieznanego mężczyznę, który po przeskoczeniu ogrodzenia lotniska zablokował pas startowy. Pomimo interwencji wewnętrznych służb ochrony intruz nie opuścił pasu startowego, dlatego dyrekcja lotniska powiadomiona o tym zdarzeniu wezwała patrol Policji. Na czas akcji podjęła też decyzje o zamknięciu lotniska. Policjanci z czechowickiego komisariatu, którzy przyjechali na miejsce zastali mężczyznę na drodze startowej samolotów. Został on szybko obezwładniony i usunięty z terenu lotniska, a ruch lotniczy przywrócony.

To tylko ćwiczenia: Intruz wdarł się na płytę lotniska w Kaniowie
To tylko ćwiczenia: Intruz wdarł się na płytę lotniska w Kaniowie · fot. Michał Niemczyk


Ćwiczenia zostały przeprowadzone w celu przygotowania personelu do sytuacji zagrożenia oraz zarządzania sytuacją kryzysową. Chociaż odbywały się według założonego scenariusza miały dynamiczny przebieg, a tzw. pozorant, dobrze odegrał swoją rolę w szkoleniu. Takie przedsięwzięcia mają na celu - poza założeniami szkoleniowymi wynikającymi z rozporządzenia Ministra Transportu - zacieśnienie współpracy pomiędzy służbą porządkową lotniska i lokalnego komisariatu. Wypracowane schematy i sposoby reagowania na podobne zagrożenia mogą okazać się bowiem bezcenne, kiedy do podobnej sytuacji doszłoby w rzeczywistości. Zacieśnienie współpracy i poznanie wzajemnych kompetencji jest jednym z kluczowych zagadnień interdyscyplinarnego zarządzania kryzysowego.

mp / czecho.pl

źródło: KMP Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.