Wiadomości

  • 25 października 2020
  • 26 października 2020
  • wyświetleń: 13073

Pożar czechowickiej rafinerii w nowym programie Discovery

Relacje świadków oraz jeszcze nigdy niepublikowane nagrania z pożaru czechowickiej rafinerii będziemy mogli obejrzeć w kolejnym odcinku nowej serii Discovery Channel "Największe polskie katastrofy". Premiera odcinka odbyła się w poniedziałek, 26 października o godz. 21.00, jednak na kanale Discovery Channel będzie można obejrzeć jego powtórki.

wystawa ath pożar rafineria
Pożar czechowickiej rafinerii w nowym programie Discovery Channel


Pożar Rafinerii Czechowice rozpoczął się 26 czerwca 1971 około godziny 19.50 od uderzenia pioruna w jeden ze zbiorników z ropą. Jego gaszenie trwało do 2 lipca. Podczas akcji gaśniczej życie straciło 37 osób, a 105 zostało rannych. O pożarze czechowickiej rafinerii portal czecho.pl pisał między innymi tutaj.

Zdarzenie z 1971 roku zaliczane jest do największych katastrof w powojennej historii Polski. To właśnie pożarowi czechowickiej rafinerii będzie poświęcony kolejny odcinek nowego programu Discovery Channel "Największe polskie katastrofy", który będzie miał premierę w poniedziałek, 26 października o godzinie 21.00.

Pożar czechowickiej rafinerii w nowym programie Discovery
Pożar czechowickiej rafinerii w nowym programie Discovery · fot. Discovery Channel Polska


Seria filmów dokumentalnych "Największe polskie katastrofy" to zbiór rzetelnych reportaży o przyczynach, ciągu zdarzeń oraz skutkach największych tragedii w powojennej Polsce. Twórcy programu - z pomocą uznanych ekspertów - odtwarzają przebieg nieszczęśliwych wydarzeń minuta po minucie. Docierają do niepublikowanych wcześniej, poruszających zeznań świadków, ratowników medycznych, lekarzy, a także osób, które o mały włos nie znalazły się na liście ofiar. Dokument uzupełniają unikalne, archiwalne zdjęcia i oryginalne nagłówki gazet z tamtych lat.- "Największe polskie katastrofy" to wyjątkowa seria. Każde z tych wydarzeń udokumentowaliśmy i przeanalizowaliśmy krok po kroku. Dotarliśmy do nieznanych wcześniej informacji, świadków i ekspertów. Niepublikowane wcześniej rozmowy z ratownikami, lekarzami, a także ocalałymi to wielka wartość tego dokumentu. To wszystko złożyło się na bardzo emocjonujące historie - mówi Przemysław Kwiatkowski, dyrektor programowy kanałów factual, TVN Grupa Discovery.

Premiera odcinka odbyła się w poniedziałek, 26 października o godz. 21.00. Powtórki będzie można obejrzeć w czwartek, 29 października o godzinie 22.00, sobotę, 31 października o 22.00, niedzielę, 1 listopada o 13.00 oraz poniedziałek, 2 listopada o 17.00.


Fragment poniedziałkowego odcinka programu "Największe polskie katastrofy" o pożarze w Rafinerii Czechowice można obejrzeć tutaj.

mp / czecho.pl

źródło: materiały prasowe

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.